0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Umowa o współdziałanie – co należy wiedzieć?

Umowa o współdziałanie wiąże się z korzyściami dla podatnika, jak np. możliwością zminimalizowania ryzyka podatkowego w przedsiębiorstwie. Umowę zawiera się z Szefem Administracji Skarbowej. Sprawdź, jak to zrobić!

10 marca 2022

Prawo gospodarcze

Zamówienia in-house – czym są i jakie zasady ich dotyczą?

Wśród rodzajów zamówień publicznych można wyszczególnić zamówienia publiczne in-house, które składane są w szczególnym trybie "z wolnej ręki". W artykule przedstawiamy zamówienia in-house w świetle przepisów obowiązującego prawa zamówień publicznych!

23 maja 2022

Prawo gospodarcze

Porozumienie podatkowe – co należy wiedzieć?

Porozumienie podatkowe ma zachęcać największych podatników do wnioskowania do organów podatkowych o wyrażenie opinii w kwestii zgodności działania podatnika z przepisami jeszcze przed podjęciem przez niego danego działania. Przeczytaj więcej na ten temat!

6 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Audyt podatkowy – nowa instytucja w prawie podatkowym

Audyt podatkowy jest nową instytucją prawa podatkowego dotyczącą największych przedsiębiorców. Na czym polega audyt podatkowy przeprowadzany zgodnie z umową o współdziałanie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź! Dowiedz się więcej na ten temat!

19 października 2021

Prawo gospodarcze

Zwolnienia podatkowe dla zakładów pracy chronionej

Zakład pracy chronionej to status, którego uzyskanie wymaga spełnienia kilku warunków. Uzyskanie tego statusu wiąże się z korzyściami, takimi jak ulgi podatkowe. Poznaj rodzaje zwolnień podatkowych dla zakładu pracy chronionej!

16 września 2021

Prawo gospodarcze

Konto bankowe zmarłego przedsiębiorcy - co się z nim dzieje?

Czy konto bankowe zmarłego przedsiębiorcy zostanie automatycznie zamknięte wraz z jego śmiercią? Co jeśli przedsiębiorca był wspólnikiem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się co stanie się z rachunkami bankowymi przedsiębiorcy w razie jego śmierci!

19 października 2021

Prawo gospodarcze

Wyrok zaoczny w postępowaniu sądowym – co to takiego?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzają możliwość wydania w określonych przypadkach wyroku zaocznego. Czym jest wyrok zaoczny? Czy zawsze można go wydać? jak zweryfikować prawidłowość jego wydania? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

19 października 2021

Prawo gospodarcze

Tajemnica zawodowa radcy prawnego i adwokata

Jednym z praw, a zarazem obowiązków, adwokatów i radców prawnych, jest zachowanie tajemnicy zawodowej – nieujawnianie osobom trzecim okoliczności, które są określane jako tajemnica zawodowa. Przeczytaj i dowiedz się na czym polega z przykładami!

19 października 2021

Prawo gospodarcze

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

W myśl ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu to zamknięty krąg podmiotów wyznaczonych do wypełniania obowiązków przewidzianych ustawą. Sprawdź, kogo obowiązuje ustawa i o jakich obowiązkach mowa.

11 listopada 2021

Prawo gospodarcze

Kara umowna - zastrzeganie i egzekwowanie

Kara umowna bywa problematycznym tematem. Można ją wprowadzić zgodnie z zasadą swobody umów, ale czy zawsze jest to dowolne? Istnieją liczne przykłady kar, które mogą być zastosowane w umowach między przedsiębiorcami oraz z udziałem konsumentów.

12 października 2021

Prawo gospodarcze

Zastaw rejestrowy – jak prawidłowo uzupełnić wniosek?

Zastaw rejestrowy jest to ograniczone prawo rzeczowe, które umożliwia zabezpieczenie wierzytelności na rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych. W jaki sposób wypełnić wniosek o zastaw rejestrowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

19 października 2021

Prawo gospodarcze

Restrukturyzacja przedsiębiorcy

Restrukturyzacja to inaczej proces naprawczy polegający na przywróceniu rentowności i płynności finansowej podmiotowi gospodarczemu. Wyróżniamy kilka rodzajów restrukturyzacji - miękką, postępowanie o zatwierdzenie układu czy postępowanie sanacyjne.

24 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Najem okazjonalny a tytuł prawny do lokalu

Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zawarta na czas oznaczony. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki tytuł prawny należy mieć do lokalu, aby móc zawierać umowę na najem okazjonalny.

19 października 2021

Prawo gospodarcze

Mandaty karne skarbowe - omówienie w praktyce

Podatnicy, którzy dokonują czynu zabronionego np. złożenia terminowego deklaracji mogą być narażeni na negatywne konsekwencje. Bowiem w takiej sytuacji mogą być wystawiane mandaty karne skarbowe. Dowiedz się, ile wynosi maksymalny mandat karny-skarbowy.

4 marca 2022

Prawo gospodarcze

Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – co warto wiedzieć?

Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego to jeden ze sposobów zakończenie postępowania. Na unieważnienie postępowania zamawiający może sobie pozwolić w kilku przypadkach. Poznaj zasady związane z unieważnieniem postępowania!

7 września 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów