Prawo gospodarcze
Pełnomocnictwo pocztowe - sposób na odbiór przesyłek w razie wyjazdu
Jeśli listonosz nikogo nie zastanie pod wskazanym na przesyłce adresem, zostawi w skrzynce awizo. Przesyłkę trzeba będzie odebrać na poczcie. Problem pojawia się, gdy zbiegnie się to z wyjazdem adresata. Pełnomocnictwo pocztowe to w takiej sytuacji najle
8 września 2022
Zawieszenie działalności na nowych zasadach - od 30 kwietnia 2018
Od 30 kwietnia 2018 roku zaczęło obowiązywać wiele zmian, które miały na celu ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Konstytucja biznesu m.in. ułatwia zawieszenie działalności. Dowiedz się, jak wygląda zawieszenie działalności na nowych zasadach.
14 kwietnia 2022
Czym jest służebność osobista w świetle prawa?
służebność osobista to prawo polegające na obciążeniu nieruchomości na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej. Czym dokładnie charakteryzuje się służebność osobista i jakie są jej funkcje?
25 czerwca 2022
Kontrola celno-skarbowa i kontrola podatkowa - podobieństwa i różnice
Kontrola celno skarbowa i kontrola podatkowa służą do wykrywania nieuczciwych podatników. Jednak między tymi dwoma kontrolami są pewne różnice. Czy wiesz czego dotyczy kontrola celno-skarbowa, a czego kontrola podatkowa oraz co je różni?
25 czerwca 2022
Oferta sprzedaży - co przedsiębiorca powinien o niej wiedzieć?
Oferta sprzedaży to propozycja mająca na celu zachęcenie klienta do kupna towaru po wskazanej cenie. Kiedy dokładnie mamy do czynienia z ofertą sprzedaży? Czy cena na półce sklepowej jest wiążąca? A jak jest w przypadku cen w sklepie internetowym?
18 lipca 2021
Interpretacja podatkowa - warto wiedzieć
W razie niejasności w kwestii interpretacji przepisów podatkowych przedsiębiorcy mogą zwrócić się o wydatnie indywidualnej interpretacji podatkowej. Czy wiesz, w jakich sprawach wydawana jest interpretacja podatkowa? Sprawdź, odpowiedź w artykule!
25 kwietnia 2022
Orzecznictwo SN, czyli kiedy Sąd Najwyższy rozpatrzy sprawę?
zym jest orzecznictwo SN oraz kiedy jest ono wydawane? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym, czym zajmuje się Sąd Najwyższy, jakie są rodzaje wydawanych orzeczeń oraz w jakiej sytuacji Sąd Najwyższy wydaje orzeczenie.
25 czerwca 2022
Jakie regulacje prawne zawiera ustawa o odpadach?
Środowisko jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Istotną rolę w trosce o nie odgrywają firmy odpadowe, których działanie reguluje ustawa o odpadach. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie regulacje zawiera ustawa o odpadach!
9 stycznia 2021
Zakaz wstępu z wózkami do sklepu to dyskryminacja klientów
Zakaz wstępu z wózkami do sklepów to dyskryminacja osób (zwłaszcza mam z dziećmi) w dostępie do powszechnie świadczonych usług. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich karteczka w sklepie "Zakaz wstępu z wózkiem" narusza godność osobistą człowieka.
17 stycznia 2022
Fundusz sołecki - co i jak można z niego sfinansować?
Fundusz sołecki działa w większości gmin, w których są sołectwa. Można z niego finansować wszystko to, co mieści się w zadaniach własnych gminy. Ponieważ z budżetu państwa zwracana jest gminom część wydatków, ich tworzenie jest opłacalne.
13 lutego 2022
Odmowa świadczenia usług przez przedsiębiorcę - co za nią grozi?
Czy przedsiębiorca może zdecydować, którego klienta obsłuży, a którego nie? Kiedy może mieć miejsce odmowa świadczenia usług? Co grozi za nieuzasadnioną odmowę? Kiedy sądy nakładały kary za odmowę świadczenia usług? Wyjaśniamy wątpliwości.
14 lutego 2022
Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości - po ilu latach bez podatku?
Część osób decyduje się na sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Dzięki korzystnej interpretacji Ministra Finansów i zmianie przepisów, łatwiej uniknąć płacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości.
20 kwietnia 2022
Najem a zmiana właściciela - co dalej z umową i jak się zabezpieczyć?
Najem a zmiana właściciela - co dalej z umową? Jeśli lokal zostanie sprzedany, to nowy właściciel może wypowiedzieć umowę, nawet wtedy, gdy była ona zawarta na czas oznaczony bez możliwości wcześniejszego rozwiązania. Jak się zabezpieczyć?
17 maja 2022
Milczące załatwienie sprawy w postępowaniu przed organami administracji
Milczące załatwienie sprawy zostało wprowadzone celem zapobiegania przewlekłości postępowań administracyjnych, ich uproszczeniu oraz zredukowaniu kosztów, które generują. Na czym polega i czym się charakteryzuje milczące załatwienie sprawy?
14 lutego 2022
Nienależyte wykonanie umowy a odpowiedzialność ustawowa i umowna
Co do zasady kontrakty zawierane są po to, aby ich dotrzymywać. Jednak jak pokazuje praktyka - bywa z tym różnie. Jaka zatem odpowiedzialność czeka przedsiębiorcę za niewykonanie bądź nienależyte wykonanie umowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
10 grudnia 2021