0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Sprzedaż serwisu internetowego – to nie takie proste!

Sprzedaż serwisu internetowego jest coraz częściej dokonywaną transakcją. O czym należy pamiętać przy realizacji takiej transakcji? Czy wszystkie elementy wchodzące w skład serwisu należy ująć w umowie sprzedaży? A co z prawami autorskimi? Sprawdź!

1 października 2021

Prawo gospodarcze

Patent i wynalazek w działalności przedsiębiorcy

Patent i wynalazek to pojęcia, które bardzo często są ze sobą mylone bądź stosowane zamiennie. Czym zatem jest wynalazek a czym patent? Jak przebiega procedura patentowa i ile wynosi czas trwania patentu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

8 kwietnia 2021

Prawo gospodarcze

Majątek osobisty małżonka a majątek wspólny - co się na niego składa?

W polskich małżeństwach z reguły obowiązuje wspólność majątkowa. Małżonkowie mają jednak nie tylko majątek wspólny, ale też majątek osobisty. Co wchodzi w skład majątku osobistego, a co do majątku wspólnego?

20 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Odpis z KRS - czym jest i kto podlega wpisowi?

Przed rozpoczęciem współpracy z potencjalnym kontrahentem przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy jest on wypłacalny lub czy nie jest w stanie upadłości. W tym celu powinien wnioskować o odpis z KRS danego kontrahenta. Jak zdobyć odpis KRS? Sprawdź!

14 lutego 2021

Prawo gospodarcze

Ochrona sygnalistów - na czym polega procedura UOKiK?

Ochrona sygnalistów wprowadzona przez UOKIK ma na celu ochronę osób, które zawiadamiają organy państwa o działaniach naruszających zasady konkurencji w ich miejscu pracy. W jaki sposób UOKIK chroni sygnalistów? Dowiedz się więcej z artykułu!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zdolność prawna - czym się różni od zdolności do czynności prawnych?

Zdolność prawną ma każdy człowiek od chwili urodzenia. Mają ją także osoby prawne, np. spółki z o.o., fundacje. Co to znaczy, że ktoś ma zdolność prawną? Czym się różni zdolność prawna od zdolności do czynności prawnych?

13 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Wzór wspólnotowy - czym się charakteryzuje?

Wzór wspólnotowy to wzór przemysłowy, który podlega ochronie na terytorium całej Unii Europejskiej. Wyróżnia się zarejestrowany oraz niezarejestrowany wzór wspólnotowy. Jaka jest między nimi różnica? W jaki sposób można go zarejestrować? Przeczytaj!

3 grudnia 2020

Prawo gospodarcze

Zarządzanie ryzykiem w pigułce

Wielu przedsiębiorców podejmuje ryzyko w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W związku z czym warto dowiedzieć się jak prawidłowo wygląda zarządzanie ryzykiem i jakie korzyści może przynieść. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

18 listopada 2021

Prawo gospodarcze

Nabycie nieruchomości z rynku pierwotnego a podatek PCC

Nabycie nieruchomości związane jest z pewnymi obowiązkami prawnymi, które musi spełnić nabywca. Jednym z nich jest konieczność uiszczenia podatku. Czy w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym należy opłacić podatek PCC? Sprawdź w artykule!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Postępowanie sanacyjne a inne postępowania sądowe

Postępowanie sanacyjne jest jednym z rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Jego głównym celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika. W jakim stopniu postępowanie sanacyjne wpływa na inne postępowania sądowe? Dowiedz się z artykułu!

9 marca 2022

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność odszkodowawcza za negocjowanie w złej wierze

Przed zawarciem korzystnej umowy negocjowane są jej warunki przez obie strony kontraktu. Kiedy występuje negocjowanie w złej wierze? Kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów? Sprawdź w artykule!

13 marca 2021

Prawo gospodarcze

Odszkodowanie – czym jest i komu przysługuje?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, czym jest odszkodowanie, jakie występują jego rodzaje oraz czym się różni od zadośćuczynienia? Sprawdź, komu przysługuje rekompensata za wyrządzone szkody lub krzywdy oraz jakie jej formy możemy wyróżnić!

29 stycznia 2020

Prawo gospodarcze

Należności długoterminowe – podstawowe informacje

Należności to kwoty, które są należne podatnikowi w ściśle określonym terminie oraz kwocie i wynikają z zawartych ówcześnie umów. Wyróżnia się różne rodzaje należności. Jedną z nich są należności długoterminowe. Przeczytaj, czym się charakteryzują!

8 marca 2022

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność za długi małżonka - przedsiębiorcy

Zakres odpowiedzialności małżonków za zobowiązania jednego z nich, niezależnie od źródła powstania tego zobowiązania, został określony w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jak wg przepisów kształtuje się odpowiedzialność za długi małżonka?

11 maja 2022

Prawo gospodarcze

Opłata skarbowa - kto jest zwolniony z jej zapłaty?

Podczas załatwiania formalności urzędowych podatnik może zostać zobowiązany do zapłaty opłaty skarbowej. W zależności od przedmiotu sprawy wysokość opłaty skarbowej może się różnić. Czy i kiedy opłata skarbowa może nie być wymagana? Przeczytaj i sprawdź!

24 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów