0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Jak należy rozumieć zakaz konkurencji?

Zakaz konkurencji, to zobowiązanie się, na podstawie określonej umowy do niepodejmowania działalności konkurencyjnej. Dla uznania danej działalności za działalność konkurencyjną, konieczne jest istnienie rzeczywistego zagrożenia interesów pracodawcy.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Grupowe dochodzenie roszczeń - na czym polega?

Grupowe dochodzenie roszczeń nie jest w Polsce zbyt popularną formą postępowania cywilnego. Postępowanie grupowe umożliwia dochodzenie roszczeń tego samego rodzaju przez grupę co najmniej 10 osób. Czym charakteryzuje się grupowe dochodzenie roszczeń?

23 października 2020

Prawo gospodarcze

Służebność gruntowa - na czym polega i jak można ustanowić?

Możliwość przejazdu przez cudzą działkę, parkowania na niej, wybudowania pylonu reklamowego na cudzej nieruchomości, wybudowanie budynku z oknami otwierającymi się tak, że “wchodzą” w przestrzeń sąsiedniej działki - może to zapewnić służebność gruntowa.

28 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Przyjęcie i odrzucenie spadku – prawne konsekwencje

Zdolność do odrzucenia spadku przysługuje osobom, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnej. Jeśli spadkobierca decyduje się na odrzucenie spadku, musi złożyć oświadczenie woli w sądzie lub w kancelarii notarialnej o odrzuceniu spadku.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zwolnienie z długu - jakie są zasady i skutki?

Zwolnienie z długu jest umową między wierzycielem i dłużnikiem. Wygaśnięcie zobowiązania następuje poprzez złożenie oświadczenia przez dłużnika o przyjęciu zwolnienia. W jakiej formie zawiera się umowę o zwolnienie z długu i jakie są jej skutki?

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Prokuratoria Generalna - kiedy można mieć z nią do czynienia?

Prokuratoria Generalna to państwowa jednostka, której zadaniem jest reprezentowanie Skarbu Państwa w ważniejszych sprawach sądowych. Jeśli ktoś pozwie Skarb Państwa o wysokie odszkodowanie, to po “drugiej stronie” w sądzie będzie Prokuratoria.

27 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Cisza nocna według przepisów polskiego prawa

Zwyczajowo utarło się, że cisza nocna obowiązuje między godziną 22.00 a 6.00. Jednak na przykład spółdzielnia mieszkaniowa może ustalić własne godziny obowiązywania ciszy nocnej. Przeczytaj, jakie są kary za zakłócanie ciszy nocnej.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

CEPiK - jak sprawdzić, czy pojazd jest kradziony?

System CEPiK to centralna ewidencja pojazdów i kierowców. Dane do systemu przekazują różne instytucje (tzw. podmioty zobowiązane, np. policja, urzędnik rejestrujący samochód itp). Czy wiesz jak i jakie dane można pozyskać za pomocą CEPiK? Sprawdź.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Rękojmia za wady dzieła - jakie są zasady korzystania z niej przez zamawiającego?

Umowy o dzieło są bardzo często zawierane w obrocie gospodarczym przez przedsiębiorców i konsumentów. Czym charakteryzuje się umowa o dzieło? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest rękojmia za wady dzieła i jak zamawiający może z niej korzystać!

3 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Sanacja a upadłość – jakie są między nimi różnice?

Przedsiębiorca w sytuacji braku rentowności firmy ma do wyboru dwie opcje, które mogą mu pomóc w wyjściu z długów. Jedną z nich jest postępowanie upadłościowe, drugą natomiast postępowanie sanacyjne. Czym różni się sanacja a upadłość?

8 kwietnia 2021

Prawo gospodarcze

Wadliwość czynności prawnej w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych

Co do zasady, jeśli do dokonania czynności prawnej przez spółkę ustawa wymaga uchwały wspólników albo walnego zgromadzenia, czynność prawna, gdy została dokonana bez wymaganej uchwały, jest nieważna. Na czym polega wadliwość czynności prawnej?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Na czym polega postępowanie kontrolne i jakie są prawa przedsiębiorcy?

Postępowanie kontrolne prowadzona w firmie jest to sytuacja, w której nie chce się znaleźć żaden przedsiębiorca. Jakie wyróżnia się rodzaje postępowań i jak się do nich przygotować? Czy każde z nich musi być poprzedzone zawiadomieniem?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kontrola podatkowa - co warto o niej wiedzieć?

Kontrola podatkowa a nawet jej wizja, spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Czym jest kontrola podatkowa? Czy zawsze musi być zapowiedziana? Sprawdź czego można spodziewać się po takiej kontroli oraz jakie może mieć skutki!

31 stycznia 2021

Prawo gospodarcze

Czym zajmuje się Biuro Informacji Gospodarczej? 

Biuro Informacji Gospodarczej pośredniczy w udostępnianiu informacji gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem informacji na temat dłużników. Jakie dane są udostępniane? Dowiedz się w jakiej formie funkcjonuje Biuro, oraz kto sprawuje nad nim nadzór!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Cofnięcie pełnomocnictwa - kiedy może nastąpić?

Cofnięcie pełnomocnictwa nie jest uzależnione od wystąpienia jakichkolwiek przyczyn. Możliwe jest zatem odwołanie go w każdej chwili, niezależnie od tego, czy jest to pełnomocnictwo ogólne, szczególne czy rodzajowe. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

20 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów