Prawo gospodarcze
Oferent - co powinna wiedzieć osoba składająca ofertę?
Oferent to osoba, która składa drugiej stronie ofertę zawarcia umowy. Jeśli oferta zostanie przyjęta, dojdzie do zawarcia umowy. Między przedsiębiorcami brak niezwłocznej odpowiedzi na otrzymaną ofertę może doprowadzić do jej milczącego przyjęcia.
6 czerwca 2019
Rzecznik Finansowy - czy może pomóc przedsiębiorcy?
Rzecznik finansowy pełni funkcję niezależnego organu reprezentującego interesy klientów sektora finansowego. W czym Tobie może pomóc Rzecznik Finansowy? Jakie są jego zadania i jakie działania w związku z nimi podejmuje? Przeczytaj i dowiedz się!
28 maja 2021
Umowa przedwstępna - jakie są jej zasady i skutki?
Umowa przedwstępna, to umowa, w której jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości określonej umowy – tzw. umowy przyrzeczonej. Co należy wiedzieć zawierając umowę przedwstępną? Jak powinna wyglądać jej treść?
15 listopada 2019
Uregulowanie faktury wekslem własnym – korygowanie odliczonego podatku VAT
Jedną z możliwości zabezpieczenia niezapłaconych należności jest wystawienie weksla. Czym jest weksel i jakie spełnia funkcje? Kiedy możliwe jest uregulowanie faktury wekslem własnym i jaki ma to wpływ na korygowanie odliczonego podatku VAT?
12 października 2021
Rozdzielność majątkowa - co warto o niej wiedzieć?
Rozdzielność majątkowa oznacza, że każdy z małżonków ma swój własny majątek, nie mają majątku wspólnego małżeńskiego i nie odpowiadają wspólnym majątkiem za długi. Rozdzielność majątkową można wprowadzić intercyzą lub na podstawie orzeczenia sądu.
20 lutego 2022
Błędny przelew – jak odzyskać środki?
Choć przelew zazwyczaj wymaga dokładnego sprawdzenia poprawności podanych danych, pomyłka może zdarzyć się nawet najbardziej uważnemu posiadaczowi rachunku bankowego. W jaki sposób można odzyskać środki, kiedy zdarzy nam się wysłać błędny przelew?
21 maja 2022
Wydziedziczenie - jak całkowicie pozbawić spadku kogoś z rodziny?
Spadek po zmarłym z reguły trafia do jego najbliższej rodziny. W testamencie można napisać, że spadkobiercą będzie ktoś inny. Najbliższa rodzina ma wtedy prawo do tzw. zachowku. Wydziedziczenie oznacza pozbawienie prawa do zachowku. Nie dostaną wtedy nic.
6 czerwca 2022
Jak głosować poza miejscem zameldowania w wyborach do PE?
W czasie wyborów będę przebywać nie w swojej miejscowości. Jak głosować poza miejscem zameldowania?
1 listopada 2020
Dochodzenie roszczeń przed sądem na podstawie faktury VAT
Bardzo często zdarza się, że faktura VAT jest jedynym dokumentem na podstawie którego można stwierdzić zaistnienie transakcji. Czy możliwe jest dochodzenie roszczeń przed sądem na jej podstawie? Co zrobić jeśli dłużnik nie podpisał faktury?
25 czerwca 2022
Na czym polega oszustwo podatkowe i jakie są jego rodzaje?
Wiele podmiotów stara się wyłudzić z budżetu państwa nienależne im środki pieniężne. Dzieje się to poprzez stosowanie oszustw podatkowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest oszustwo podatkowe i jakie grożą za nie kary.
17 stycznia 2022
Gwarancja zapłaty za roboty budowlane - dlaczego jest konieczna?
Gwarancja zapłaty za roboty budowlane to instytucja szczególna, charakterystyczna tylko dla umów o roboty budowlane. Jest zabezpieczeniem dla wykonawcy robót budowlanych. Jaka jest jej funkcja? Czy wykonawca jest zobligowany do skorzystania z gwarancji?
17 stycznia 2022
Prawo cytatu – czyli jak cytować w internecie?
Prawo cytatu jest potoczną nazwą na wykorzystanie zgodnie z prawem cudzych treści, fotografii czy rysunków. Kiedy możemy skorzystać z prawa do cytowania dzieł innych autorów? Z artykułu dowiesz się czego dotyczy prawo cytatu i jak z niego korzystać!
5 lipca 2021
Weksel in blanco - jakie ryzyko dla podpisującego?
Jeśli musisz podpisać weksel in blanco, powinieneś znać związane z tym ryzyko. Przed zapłatą z weksla trudno się bronić. Jest kilka sposobów, żeby weksle podpisać w sposób, który to ryzyko zmniejsza. Jak to zrobić i o czym pamiętać?
21 maja 2022
Zawieszenie spółki prawa handlowego - konsekwencje
Zawieszenie spółki prawa handlowego może nastąpić pod warunkiem, że spółka nie zatrudnia pracowników (dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę). Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej, na temat zawieszenia spółki prawa handlowego!
29 marca 2022
Osoba współpracująca w działalności bez rejestracji
Za osobę współpracującą uważa się najbliższych członków rodziny, jeśli przebywają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym. A jak jest rozumiana osoba współpracująca w przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej? O tym w naszym artykule.
17 stycznia 2022