0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

28. Banking & Insurance Forum: Wyzwania, Innowacje i Przyszłość Sektora Finansowego

Wielkość tekstu:

28. Banking & Insurance Forum odbędzie się 14 i 15 października 2024 roku w The Westin Warsaw Hotel. Eksperci i liderzy sektora bankowego i ubezpieczeniowego podczas posiedzeń Rad Programowych stworzyli agendę, która obejmie najważniejsze wyzwania sektora finansowego w Polsce.

Pierwszy dzień kongresu rozpocznie się uroczystym otwarciem,  po którym nastąpi blok inauguracyjny poświęcony analizie wpływu zmian w strukturach gospodarczych na sektor bankowy i ubezpieczeniowy. W ramach tego bloku zaplanowano wystąpienie na temat głównych wniosków z raportów makroekonomicznych oraz debatę dotyczącą trendów gospodarczych i największych wyzwań dla sektora finansowego.

Sesja „Polska architektem transformacji cyfrowej" przedstawi globalne trendy technologiczne, podkreślając technologię jako motor napędowy gospodarki. Następnie, w debacie zostaną omówione kwestie efektywnego wykorzystania stabilności i bezpieczeństwa Polski w kontekście globalnych zmian technologicznych, konkurencyjności na arenie międzynarodowej, intersektorowych sojuszy oraz wyzwań związanych z adopcją nowych technologii, takich jak AI i chmura.

Zostanie również omówiona rola sektora bankowego i ubezpieczeniowego w obronności kraju, w tym odporność na ryzyka geopolityczne i cyberzagrożenia. W dalszej części dyskusji zostaną poruszone tematy związane z wymianą danych. Blok „Nowe paradygmaty cyfryzacji: integracja mObywatela i innowacje" poruszy temat rozwijającej się aplikacji mObywatel i jej nowych możliwości po wprowadzeniu rozporządzenia eIDAS 2.0. Blok dotyczący strategii Polski i Europy wobec wyzwań demograficznych będzie koncentrować się na przygotowaniach sektora finansowego do nadchodzących zmian w strukturze wiekowej społeczeństwa. Omówione zostaną kwestie funkcjonowania opieki zdrowotnej, systemu zabezpieczenia społecznego oraz zmiany na rynku świadczeń. W harmonogramie uwzględniono także dyskusję na temat ubezpieczenia longevity risk w Polsce, luce oszczędnościowej i emerytalnej oraz propozycjach skutecznych rozwiązań, takich jak rozwój funduszy inwestycyjnych i oszczędności długoterminowych.

Drugiego dnia nastąpi rozdzielenie tematyczne na kwestie bankowości – Banking Forum, oraz ubezpieczeń – Insurance Forum.

Banking Forum rozpocznie od sesji poświęconej wyzwaniom makroekonomicznym i regulacyjnym. Tematy dyskusji będą obejmować przygotowanie banków na nowe środowisko stóp procentowych, rolę sektora bankowego w polityce mieszkaniowej Polski, reformę stawek referencyjnych oraz wpływ regulacji dotyczących kapitału i płynności na działalność banków.

Podczas kolejnych wystąpień omawiane będą zagadnienia zrównoważonego finansowania i “zielonej ewolucji w bankowości", gdzie zostanie omówiona strategia rządu wobec sektora bankowego w kontekście wyzwań ESG oraz trwałość trendu bankowości zrównoważonej.

Blok „Sektor finansowy wobec roszczeń konsumenckich i zmian w linii orzeczniczej polskich sądów" skupi się na wpływie orzecznictwa na kondycję sektora finansowego i gospodarki, zmiany w sporach dotyczących kredytów denominowanych oraz pozwy WIBOR-owe. Dyskusje obejmą również kryteria abuzywności w gospodarce rynkowej czy kwestie kredytów walutowych i złotowych.

Współpraca między uczelniami a bankami poprzez platformy edukacyjne oraz ekosystem akademicki pojawi się w bloku „Nowe horyzonty biznesowe: sojusze, partnerstwa i inwestycje". Debata skupi się na przyszłości kompetencji cyfrowych, korzyściach i wyzwaniach partnerstw technologicznych, tworzeniu nowych technologii i innowacjach edukacyjnych.

Naturalnie nie zabraknie bloku o AI. Eksperci zwrócą uwagę na koszty związane z wdrażaniem sztucznej inteligencji oraz regulacje wynikające z AI Act. Dyskusje dotyczyć będą konkretnych wdrożeń AI w Polsce, optymalizacji korzyści biznesowych przy jednoczesnym zarządzaniu ryzykiem prawnym.

W tym samym czasie – Insurance Forum, rozpocznie się blokiem „Rywalizacja czy współpraca". W jej ramach zostanie omówiona sytuacja sektora ubezpieczeń w Polsce na tle Europy, w tym udział rynkowy, główne produkty i perspektywy rozwoju, a także porównane zostaną preferencje klientów w Europie.

Omówione zostaną również możliwości i korzyści wynikające z współpracy między brokerami a ubezpieczycielami. Debata poruszy również temat innowacyjnych modeli wsparcia składek, regulacji prawnych, wpływu technologii i AI, medycyny 3.0 oraz przyszłości współpracy prywatnych i publicznych ubezpieczycieli, a także rozwoju ofert w kontekście wydłużającego się życia i prewencji zdrowotnej.

Eksperci sektora ubezpieczeniowego skupią się na kierunkach rozwoju technologicznego, w tym hiperpersonalizacja, która zmienia sposób sprzedaży, wyceny i zarządzania ubezpieczeniami poprzez analizę danych. Odbędzie się również dyskusja o adaptacji ubezpieczycieli do regulacji Open Finance, strategiach ochrony interesów klientów, ryzykach związanych z automatyzacją procesów sprzedażowych oraz tworzeniu kompleksowych platform do automatyzacji tych procesów.

Podczas tej edycji zostaną omówione koszty skutków katastrof naturalnych, rola polis ubezpieczeniowych oraz wykorzystanie danych i technologii w prognozowaniu i zarządzaniu ryzykami klimatycznymi.

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menedżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów