Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników stanowi istotne narzędzie wspierające przedsiębiorstwa inwestujące w rozwój działalności badawczo-rozwojowej (B+R). Jej celem jest zachęcenie firm do zatrudniania specjalistów, takich jak pracownicy naukowi, inżynierowie czy technicy, którzy wnoszą unikalną wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji projektów innowacyjnych.
Czym jest ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników?
Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników została uregulowana w art. 18db ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (analogiczne zapisy znajdują się w art. 26db ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Na mocy tego przepisu podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym. Przy czym przepis ten ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 32 oraz art. 41 ust. 1 i 4 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
- stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;
- wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
- praw autorskich.
Stosując ulgę na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, należy pamiętać, że ulga ta dotyczy pracowników zaangażowanych bezpośrednio w badania i rozwój, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50%. Analogicznie w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, czas pracy przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie tego typu umów w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi, wynosi co najmniej 50%.
Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników przysługuje więc podatnikom ponoszącym wydatki na działalność badawczo-rozwojową, których w całości nie mogą odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R ze względu na wykazaną stratę podatkową lub zbyt niski dochód. W takiej sytuacji możliwe jest odliczenie niewykorzystanej ulgi B+R od bieżących zaliczek na PIT dotyczących wynagrodzeń innowacyjnych pracowników.
Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników w księgach rachunkowych
Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników stanowi istotne narzędzie wspierające przedsiębiorstwa inwestujące w rozwój działalności badawczo-rozwojowej (B+R). Skorzystanie z ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników przynosi korzyści podatkowe dla przedsiębiorstw inwestujących w działalność B+R. Aby jednak prawidłowo odzwierciedlić te korzyści w księgach rachunkowych, konieczne jest odpowiednie wykazanie zastosowanej ulgi w księgach rachunkowych jednostki.
Odliczenia ulgi na innowacyjnych pracowników można dokonać po złożeniu zeznania za poprzedni rok z wykazaną kwotą nieodliczonej ulgi B+R. Począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył takie zeznanie roczne, przysługuje mu prawo do odpowiedniego pomniejszenia (o kwotę ulgi) zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych zatrudnionych bezpośrednio przy działalności badawczo-rozwojowej. Wskutek zastosowania ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników na koncie rozrachunkowym z urzędem skarbowym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), powstaje zatem nierozliczone saldo odpowiadające kwocie odliczonej przez jednostkę ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników.
Nierozliczone saldo na koncie 223 „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne” (w analityce: Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)) odpowiadające kwocie zastosowanej ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników ujmuje się jako pozostałe przychody operacyjne. Zgodnie bowiem z art. 3 ust 1 pkt 32 przez pozostałe przychody operacyjne rozumie się przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki.
Ewidencja w księgach rachunkowych kwoty odliczonej ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników na podstawie PK – Polecenie księgowania wygląda następująco:
- Wn konto 223 „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne” (w analityce: Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT));
- Ma konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.
Przykład 1.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmująca się tworzeniem zaawansowanych systemów IT wspierających analizę danych w sektorze medycznym, ponosi znaczne wydatki na działalność badawczo-rozwojową (B+R). W związku z wysokimi nakładami na rozwój innowacyjnych technologii spółka wykazała w zeznaniu podatkowym stosunkowo niski dochód, co uniemożliwiło jej pełne skorzystanie z ulgi B+R w danym roku podatkowym, dlatego stosuje ulgę na zatrudnienie innowacyjnych pracowników. W wyniku tego odlicza niewykorzystaną kwotę ulgi B+R od bieżących zaliczek na podatek dochodowy (PIT) od wynagrodzeń swoich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę bezpośrednio przy działalności B+R Jak prawidłowo ująć ulgę na zatrudnienie innowacyjnych pracowników w księgach rachunkowych spółki?
Zastosowanie ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników wymaga odpowiedniego ujęcia w księgach rachunkowych jednostki. Odliczenie ulgi skutkuje powstaniem nierozliczonego salda na koncie rozrachunkowym z urzędem skarbowym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W związku z tym spółka powinna zaksięgować ją na dobro pozostałych przychodów operacyjnych. Różnicę pomiędzy obliczoną a zapłaconą zaliczką na podatek dochodowy (PIT) wynikającą z zastosowanej ulgi na innowacyjnych pracowników w księgach rachunkowych ujmuje się zapisem:
- Wn konto 223 „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne” (w analityce: Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT));
- Ma konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.