Każda osoba, która jest na etapie tworzenia strony firmowej, bloga czy forum dyskusyjnego powinna wiedzieć, że przede wszystkim jedno może jej zapewnić popularność oraz uznanie w oczach internautów - mianowicie unikalna treść. Jednak do tego, by ktokolwiek mógł natrafić na konkretną witrynę, niezbędne będzie jeszcze jedno narzędzie. Chodzi o CMS, czyli system zarządzania treścią. Ktoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z prowadzeniem jakiejkolwiek aktywności w sieci, powinien więc zapoznać się z najważniejszymi platformami tego typu, by wiedzieć, która okaże się tą optymalną do jego potrzeb.
Udzielenie odpowiedzi na pytanie, jaki cel ma mieć nowo powstała witryna, pozwoli zadecydować o tym, który CMS będzie odpowiedni. To on, a dokładniej posiadane przez niego funkcje sprawią, że konkretna witryna uplasuje się wysoko w wynikach wyszukiwarek internetowych. Dzięki temu w swojej kategorii strona zajmie wysoką pozycję. Tym samym trafi na nią więcej internautów.
Podstawowe elementy CMS
Im prostsza strona WWW, tym prostszy powinien być dobrany do niej system zarządzania treścią. Podstawowe funkcje takiego CMS-u to: możliwość rejestrowania użytkowników, możliwość dorzucenia wtyczek oraz zabezpieczony, prosty w obsłudze i intuicyjny interfejs.
W skrócie: musi być to CMS przyjazny dla wyszukiwarek internetowych. Tylko taki będzie dobrze odczytywany przez roboty wyszukiwarek WWW. Jeśli ktoś potrzebuje CMS-u do obsługi prostej witryny lub bloga, najlepszym dla niego rozwiązaniem będzie WordPress, a więc najpopularniejsza obecnie platforma.
Analogicznie, do strony, która będzie mieć więcej funkcji, powinno się wybrać Drupala. W razie jakichkolwiek wątpliwości można też zapytać osoby bardziej doświadczone o to, który z systemów okaże się najodpowiedniejszy. Będą one brać pod uwagę elementy typu: bezpieczeństwo, kompatybilność, stabilność, wydajność, elastyczność, liczba dodatków, czas realizacji lub czas poświęcony na naukę. W momencie, kiedy dokładnie określi się, jakie powinno być przeznaczenie konkretnej witryny, decyzja ta okaże się wręcz oczywista.
Najbardziej popularne systemy CMS
Podstawowe informacje o najbardziej popularnych CMS-ach pozwolą podjąć decyzję odnośnie tego, które z nich wybrać. Co więc powinny wiedzieć osoby początkujące?
WordPress jest to platforma przeznaczona do projektowania prostych stron internetowych. Nie trzeba tym samym znać zasad programowania, gdyż wszystkie wtyczki i szablony instaluje się szybko i sprawnie.
Kilkanaście tysięcy takich elementów w opcji darmowej to opcja zachęcająca. WordPress ciągle dodaje nowe aktualizacje, dzięki którym można wzbogacać stronę i co ważne – nie potrzebujemy do tego niczyjej pomocy. Inna popularna platforma, Drupal, to bardziej rozbudowana platforma, zawierająca opcje takie jak: rejestracja użytkowników i zarządzanie profilu, kanały RSS, zarządzanie menu, system administracji czy narzędzie dostosowywania wyglądu witryny. Korzystając z Drupala, można też zarządzać video, ankietami, użytkownikami, tekstami, blogami, podcastami lub statystykami.
Kolejna bardzo znana platforma to Joomla! Jest skryptem bardziej zaawansowanym niż WordPress, z kompleksowymi rozwiązaniami obecnymi w Drupalu. Można go zainstalować w kilkanaście minut, posiada kilkanaście tysięcy wtyczek i opcje, dzięki którym można stworzyć bardziej rozbudowane strony. Dlatego platforma ta często wybierana jest przez programistów. Wiedzą oni, że linki, jakie wygeneruje Joomla!, będą miały lepszą pozycję w wyszukiwarkach internetowych.
Inne znane platformy do zarządzania treścią to Typo3 oraz Quick.cms. Pierwszy z nich jest najbardziej rozbudowanym CMS-em, który doskonale sprawdza się w rozwiązaniach prowadzenia większych stron. Drugi działa podobnie jak WordPress, w związku z czym z powodzeniem mogą się na niego zdecydować początkujący użytkownicy.
Wiadomości, dzięki którym można rozwijać CMS
Każda osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z CMS-ami musi wiedzieć o tym, że właśnie od doboru platformy będzie zależeć to, czy wpłynie ona na pozytywne wyniki związane z umieszczeniem strony na wysokich pozycjach w robotach wyszukiwarek WWW.
Nauka podstawowych opcji nie będzie trudna, dlatego warto szybko się wdrożyć. Nawet przy najprostszych CMS-ach można będzie odpowiednio aktualizować konkretne strony. Co więcej, dzięki temu staną się one atrakcyjniejsze. Warto też stopniowo uczyć się, w jaki sposób konkretne CMS-y się rozwijają. Wówczas można dokładniej zaplanować działania SEO, które z pewnością doskonale wpłyną na wyniki wyszukiwania. Internauci będą bardziej przekonani do konkretnej witryny. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się o podstawowych funkcjach znanych CMS-ów, ich wadach oraz zaletach, ponieważ na tej podstawie można dobrać doskonały system zarządzania treścią, wprost pod wymagania posiadanej przez siebie strony WWW.
Doskonale dopasowany CMS jest de facto najważniejszym wyznacznikiem, który wpłynie bezpośrednio na to, w jaki sposób taka strona będzie odbierana. I nawet jeśli na początku nie będzie się całkowicie pewnym, czy odpowiednio dobrano system do zarządzania treścią, to na pewno intuicyjny CMS rozwieje wszelkie wątpliwości. Stopniowo poznamy kolejne funkcje, przy których przekonamy się, że wybór jest prawidłowy. Biorąc za przykład najbardziej znaną platformę, a więc WordPress, można to zauważyć dokładnie. Wszystkie jego opcje są precyzyjnie określone, a w razie najmniejszych wątpliwości można skontaktować się z obsługą techniczną.
Tym samym szybko przekonujemy się, w jaki sposób konkretna strona zyskiwać będzie popularność w sieci. Jeśli przy podstawowych funkcjach pomyśli się natomiast w przyszłości o takich rozwiązaniach jak dostosowanie CMS-u do portali społecznościowych czy urządzeń mobilnych, to tym lepiej. Odpowie się bowiem na bieżące trendy internetowe. Wiedza o pewnych wyznacznikach związanych z CMS-ami zagwarantuje rozwój strony bądź bloga.