Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

CMS - jak go prawidłowo wybrać i dobrze wykorzystać?

Jak wybrać dobry CMS?

W momencie, w którym podejmuje się decyzję o prowadzeniu strony internetowej bądź bloga, należy zadbać nie tylko o publikowane treści. Warto zgromadzić zasoby, dzięki którym artykuły będą możliwe do odczytania przez użytkowników serwisu. System zarządzania treścią, czyli CMS jest oprogramowaniem, które umożliwia publikowanie treści w jak najprostszy sposób. Gotowe frameworki umożliwiają intuicyjną obsługę interfejsu, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nie trzeba więc posiadać specjalistycznej wiedzy, by bez większego problemu dodawać, edytować, publikować, archiwizować czy usuwać artykuły.

Zastanawiając się, który spośród CMS-ów wybrać, przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na jedno pytanie: jakie ma być przeznaczenie konkretnej strony?

Poniżej znajduje się opis najbardziej popularnych CMS-ów. Wyszczególnienie ich wad oraz zalet pozwoli wywnioskować, który z nich okaże się najlepszy do realizacji twoich celów. Dlatego też tak ważne jest określenie przeznaczenia witryny, dla której poszukuje się systemu zarządzania treścią.

Dobry CMS - WordPress

WordPress z powodzeniem można określić jako najbardziej popularny CMS na świecie. Oparty jest na technologii Open Source, co oznacza, że także nadaje się do projektowania prostych stron internetowych.

Przede wszystkim ceniony jest za to, iż jest prosty w użyciu. To właśnie dzięki temu stał się popularny. Nie trzeba znać zasad programowania, a wszystkie wtyczki i szablony instaluje się dosyć szybko. Udzielanie porad na forum przez dotychczasowych użytkowników CMS-u to kolejna zaleta WordPressa. Sam skrypt posiada kilkanaście tysięcy wtyczek, które dostępne są za darmo. Identycznie jest w przypadku szablonów. A rozbudowane możliwości zarządzaniem menu pozwalają obejmować całe kategorie, strony i podstrony.

Za pomocą wtyczek lub indywidualnie można dodawać pola w formularzach, a to pozwala umieścić na stronie dodatkowe etykiety, kategoryzacje oraz opisy. Modyfikacje wymagają jednak znajomości PHP, a instalowanie wielu wtyczek zmniejsza wydajność skryptu. W porównaniu z innymi aplikacjami WordPress nie jest zbyt dobrze zabezpieczony przed szkodliwymi atakami.

WordPress to bardzo dobry system do prowadzenia bloga czy prostej strony www. Określić go można jako łatwy w obsłudze i świetny CMS dla początkujących.

Dobry CMS - Drupal

Drupal z kolei można określić jako najbardziej kompleksowy system CMS. Jego specyficzne środowisko programistyczne bardziej przypomina platformę programisty aniżeli prosty system do zarządzania treścią.

CMS zawiera takie funkcjonalności, jak: rejestracja użytkowników i zarządzanie profilem oraz menu, kanały RSS, system administracji oraz narzędzie dostosowywania wyglądu witryny. To pozwala stworzyć proste witryny dla jednego lub wielu blogów użytkownika, a także strony społecznościowe, fora czy inne.

Drupal oferuje podstawowe możliwości edycji elementów strony www, a zdefiniowanie konfiguracji funkcji witryny pozwala na zbudowanie tych bardziej, jak i mniej złożonych komponentów serwisu. Platforma znana jest z tego, że pozwala stworzyć oraz zarządzać wieloma rodzajami treści: video, ankieta, administrowanie użytkownikami, tekst, blog, podcast, czy statystyka. Program umożliwia kategoryzowanie przez adresy URL, ścieżki lub tworzenie własnych list. Posiada tysiące wtyczek, a użytkownicy mogą liczyć na profesjonalną pomoc techniczną. Jego wadą jest to, że wymaga bardziej zaawansowanej wiedzy, żeby go zainstalować czy modyfikować. Jest też mniej wydajny, dlatego nie warto go używać przy stronach, dla których przewiduje się osiągnięcie dużego ruchu.

Dobry CMS - Joomla!

Joomla! jest skryptem bardziej zaawansowanym niż WordPress. Zawiera kompleksowe rozwiązania, z którymi można się spotkać przy użytkowaniu Drupala. Właśnie dlatego na ten CMS decydują się często programiści. Jego zaletą jest to, że można go zainstalować już nawet w kilkanaście minut.