0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie? Pomysł na spędzenie wolnego czasu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Szklarska Poręba to miasto w województwie dolnośląskim położone niedaleko Jeleniej Góry czy uzdrowiska Świeradów-Zdrój. Jest ono niezwykle atrakcyjne dla turystów, którzy licznie je odwiedzają. Dlatego więc, chcąc lepiej poznać nasz kraj, warto zaznaczyć je na mapie. Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie?

Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie?

Szklarska Poręba to idealne miejsce, by spędzić czas z całą rodziną, ale nie tylko. Zadowoleni będą z pewnością wszyscy miłośnicy natury. Trzeba także przyznać, że jest to miasto niezwykle urokliwe, w którym aż chciałoby się zamieszkać. Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie? Czego z pewnością nie można przegapić? Podpowiadamy!

Dinopark

Z pewnością doskonałym pomysłem na spędzenie ciekawego dnia z dziećmi będzie wybranie się do Dinoparku. Oprócz tego, że jest to miejsce, które umożliwia bliski kontakt z naturą, dodatkowo ma z pewnością funkcję edukacyjną i rozrywkową. Jakie atrakcje czekają na nas w tym miejscu?

Oczywiście najważniejsze są tutaj dinozaury i to one przyciągają turystów – nie tylko tych najmłodszych. Na trasie, która liczy sobie ok. 1200 metrów, spotkać można około 70 eksponatów. Co ciekawe, są one naturalnej wielkości, co sprawia, że są niezwykle realistyczne. To nie wszystko – dinozaury są nieco schowane, za drzewami czy skałami, aby były jeszcze bardziej “prawdziwe”.

Na tym zabawa się nie kończy, ponieważ Dinopark to mnóstwo atrakcji. Jedną z najchętniej uczęszczanych, oprócz powyższej ścieżki, jest także kino 6D, które oprócz trójwymiarowych okularów zapewnia również fotele, które ruszają się i wibrują, efekty wiejącego wiatru, padającego deszczu czy śniegu, wody itp. W związku z tym mamy wrażenie, że naprawdę bierzemy udział w tym, co dzieje się na ekranie. Z kina mogą korzystać osoby od 7. roku życia. Poza tym najmłodsi mogą jeszcze przejechać się kolejką, która imituje te znajdujące się w bajce “Flinstonowie”. To także niesamowita atrakcja dla dzieci.

Aby wejść do Dinoparku, można kupić bilet SILVER lub GOLD. SILVER normalny to koszt 28 złotych, ulgowy dla dzieci do 12 lat i osób powyżej 65. roku życia to koszt 23 złotych. Jeśli dziecko jest niższe niż 1 metr, może wejść za darmo. Z kolei bilet GOLD do 12. roku życia kosztuje 38 złotych, GOLD junior dla dzieci poniżej 1 metra wzrostu to koszt 15 złotych, a bilet urodzinowy GOLD to koszt złotówki. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej parku. 

Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci – choć jego nazwa nie brzmi zachęcająco - jest znanym i często odwiedzanym przez turystów punktem widokowym. Rozciąga się z niego piękna panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

Znajduje się on pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem. Jest on tak ostry, że droga w tym miejscu zatacza łuk, który ma niemal 180 stopni. Nic więc dziwnego, że miało tutaj miejsce mnóstwo wypadków spowodowanych przez nieostrożnych kierowców, którzy wypadali z trasy.  Stąd też nazwa tego miejsca, znajdującego się na wysokości 775 metrów n.p.m.

Leśna Huta

Jeśli już będziemy w Szklarskiej Porębie, zdecydowanie warto odwiedzić hutę szkła i zobaczyć proces jego wyrabiania. Miasto to jest znane z tego, że od bardzo dawna związane jest ze szklarstwem. Dzieje się tak, ponieważ w miejscu tym występują bogate złoża kwarcu. Poza tym dzięki lasom jest tutaj też dużo drzewa.

W Leśnej Hucie pracuje mistrz Henryk Łubkowski z rodziną. Turyści mogą podglądać jego pracę - wykonywane są pokazy, podczas których formuje on szkło barwione w masie. To bardzo interesujący proces, wymagający dużych umiejętności i precyzji, a dodatkowo bardzo efektowny.

Bilet normalny do Leśnej Huty to koszt 10 złotych, bilet dla emerytów i rencistów kosztuje 8 złotych, natomiast dla dzieci od 5. do 18. roku życia - 5 złotych.

Muzeum Mineralogiczne

W Szklarskiej Porębie można również obejrzeć cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Uznaje się, że zbiór znajdujący się w Muzeum Mineralogicznym jest jednym z najciekawszych w Polsce.

muzeum znajduje się ok. 2500 eksponatów – można w nim obejrzeć nie tylko minerały, lecz także skamieniałości, a nawet meteoryt. Dodatkowo można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju przedłużenie wycieczki do wspomnianego wcześniej parku. W Muzeum Mineralogicznym znajdują się bowiem także skamieniałości i szkielety dinozaurów. Miejsce to może pochwalić się faktem, że znajduje się w nim największa w Polsce prywatna kolekcja.

Co ciekawe, przed budynkiem znajduje się także jedyny w europie las karboński. Co to oznacza? Znajdują się tutaj skamieniałe drzewa, które mogą mieć ponad 300 milionów lat! Nie da się więc ukryć, że miejsce jest niezwykłe i z całą pewnością warto je zobaczyć!

Wodospady

Będąc w Szklarskiej Porębie, nie można pominąć dwóch słynnych wodospadów – Szklarki i Kamieńczyka. Ten pierwszy z pewnością wielu z nas może kojarzyć – słynne zdjęcia z pięknymi bernardynami robiło sobie wielu turystów. Wodospad ma 13,3 metra wysokości i wygląda bardzo efektownie. Jego piękno docenia się od wieków, ponieważ pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą aż ze średniowiecza!

Z kolei Kamieńczyk to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach (27 metrów wysokości), który znajduje się na wysokości 843 metrów n.p.m. Spada on do Wąwozu Kamieńczyka, trójstopniową kaskadą, która także zachwyca widokiem. Dodatkowo ściany wspomnianego wąwozu osiągają ponad 25 metrów wysokości. Miejsce jest niezwykłe i przyciąga nie tylko turystów - kręcono tutaj także na przykład film “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Jak więc widać, jeśli zastanawiamy się, co zobaczyć w Szklarskiej Porębie, mamy szeroki wybór i z pewnością znajdziemy coś dla siebie! Warto wybrać to miejsce na odpoczynek.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów