Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

CV we własnej działalności – czy się przyda?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przekazywanie CV innym osobom kojarzy się głównie z szukaniem pracy i uczestniczeniem w rekrutacji. Dlatego też może się wydawać, że kiedy prowadzimy firmę, nie musimy już tworzyć dokumentów aplikacyjnych, bo nie są nam one potrzebne. Warto jednak stworzyć CV we własnej działalności gospodarczej, ponieważ dzięki niemu możemy zyskać nowych klientów! 

CV we własnej działalności gospodarczej

Ilu z nas, osób prowadzących działalność gospodarczą, ma przygotowane aktualne CV? Pewnie wielu zupełnie zapomniało o temacie dokumentów aplikacyjnych. Kojarzą się one głównie z szukaniem zatrudnienia, a przecież szukamy klientów i zleceń, a nie pracodawcy. Jednak warto mieć świadomość, że CV we własnej działalności gospodarczej naprawdę może się nam przydać. Gdzie je zamieścić i jakie informacje wziąć pod uwagę?

Wirtualne CV 

W dzisiejszych czasach zleceń szukamy głównie w internecie. Zakładamy również własne strony internetowe czy profile, by klienci mogli się z nami stale kontaktować, widzieć nasze doświadczenie, portfolio, rekomendacje itd. 

Dlaczego więc nie umieścić na swojej stronie czy specjalnie przeznaczonych do tego portalach naszego życiorysu zawodowego? CV we własnej działalności gospodarczej może pomóc nam w zdobyciu klientów. Kiedy zobaczą oni nasze doświadczenie, sprawdzą, jakie mamy umiejętności, przekonają się, czy jesteśmy zleceniobiorcą, którego potrzebują.

Tak jak wspomnieliśmy, istnieją specjalne portale, gdzie można zamieścić swoje CV – najpopularniejszym jest LinkedIn, gdzie konto ma mnóstwo pracowników i pracodawców. Warto się tam zarejestrować, by klienci sami nas odnaleźli. 

Przede wszystkim w tym miejscu nic nas nie ogranicza. Możemy napisać nasz cel zawodowy i podsumowanie dotychczasowej drogi, dokładnie opisać nasze doświadczenie zawodowe, wymieniając czym dokładnie zajmowaliśmy się w każdej z podjętych prac, wymienić wszystkie posiadane umiejętności, zainteresowania, inicjatywy, w których braliśmy udział czy ścieżkę naszej edukacji. 

Nie ograniczają nas dwie strony A4, przyjęte w tradycyjnej formie CV. Im bogatszy profil na LinkedIn, tym lepiej. 

Dodajmy również profesjonalne, biznesowe zdjęcie, które wzbudzi zaufanie bardziej niż selfie z wakacji. Oczywiście nie musimy być na nim ponurzy i stać prosto jak strzała – luz jest wskazany, jednak mimo wszystko w biznesowej formie. 

Warto również dołączyć do grup, gdzie możemy dyskutować z ludźmi z branży na różne tematy i pokazywać swoją wiedzę. Mamy również tablicę, na której możemy dołączać linki do materiałów, które nas interesują, dotyczą lub które po prostu stworzyliśmy. 

Wirtualne CV daje nam mnóstwo możliwości, które warto wykorzystać. Rekruterzy często poszukują tam pracowników do swoich firm, jeśli trafią na nas, być może zdecydują się na zlecenie B2B? 

Storytellingowe CV na naszej stronie

Klasyczne CV zamieszczone na nasze stronie może być nieco nudne. Warto więc nadać mu formę, która będzie niecodzienna i sprawi, że przyciągnie uwagę potencjalnego klienta. 

Storytelling to sztuka opowiadania historii, które wciągną i zaciekawią odbiorcę. Jeśli więc mamy lekkie pióro i potrafimy opowiadać, być może ta forma jest dla nas. Wydaje się to idealne rozwiązanie dla osób, które zawodowo zajmują się pisaniem czy marketingiem. Może nas wyróżnić, dzięki temu możemy zostać zapamiętani – czy nie o to nam chodzi?

Jak może wyglądać storytellingowe CV? Wszystko zależy od naszej kreatywności – możemy stworzyć ciekawą opowieść, która przekaże czytelnikowi, czym zajmowaliśmy się do tej pory, jakie sukcesy odnieśliśmy, jak do tego dotarliśmy, czy po drodze spotykały nas jakieś zbiegi okoliczności. Może być to także krótka historia o tym, jak udało nam się spełnić marzenia zawodowe – o determinacji i ambicji. 

Jeśli chcemy, opowieść można podzielić na standardowe części, tak jak ma to miejsce w klasycznym CV – wykształcenie, doświadczenie, umiejętności i zainteresowania. 

Pamiętajmy jednak o jednym – aby historia spełniła swoją rolę, musi być naprawdę ciekawa. To nie czas na przedstawienie naszej drogi najprościej jak się da, krok po kroku, bez żadnej nitki, która wiąże ze sobą wszystko. Jeśli więc zdecydujemy się na taką formę, musimy naprawdę czuć, że nasza historia będzie dla czytelnika interesująca, że będzie chciał wiedzieć, co dalej!

W odpowiedzi na maila

CV we własnej działalności gospodarczej może się przydać również, kiedy dostaniemy maila od potencjalnego klienta z prośbą o wycenę czy zapytanie, czy podejmiemy się danego zlecenia. Wtedy w odpowiedzi możemy dołączyć nasz zawodowy życiorys, by mógł on się z nim zapoznać – jeśli będzie on imponujący, może odbiorca przychylniej spojrzy na cenę? 

Tutaj również masz dowolność – może to być standardowe CV albo już wspomniane storytellingowe. Jeśli działasz w branży kreatywnej, jesteś na przykład grafikiem, możesz naprawdę zaszaleć z formą. 

Pokazujesz swoje doświadczenie i jednocześnie umiejętności, które posiadasz.

Choć więc wydawać się może, że CV we własnej działalności gospodarczej nie jest tak istotne, jak w przypadku poszukiwania zatrudnienia, naprawdę może nam się przydać, dlatego warto je przygotować i użyć w razie potrzeby.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów