0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najczęstsze błędy w CV – na co zwracać uwagę?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jeśli przed nami pierwsza rekrutacja, którą mamy przeprowadzić, najpewniej towarzyszy nam stres i chęć jak najlepszego przygotowania się do tego procesu. Naszym pierwszym kontaktem z kandydatami są przesyłane przez nich dokumenty aplikacyjne. Na co zwrócić uwagę, kiedy się z nimi zapoznajemy? Jakie są najczęstsze błędy w CV? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Najczęstsze błędy w CV

Każdy z nas popełnia błędy – większe lub mniejsze – i oczywiście ich ocena jest bardzo subiektywna. Sami musimy ocenić, co sprawia, że spojrzymy na kandydata do pracy krytycznym okiem. A z pewnością jest z czego wybierać, ponieważ na pewno zetkniemy się z wieloma błędami i pomyłkami. Jakie są najczęstsze błędy w CV

Dopasowanie do odbiorcy

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, czy życiorys zawodowy pracownika jest dopasowany do tego, co zawarliśmy w ogłoszeniu. Zdarza się bowiem, że kandydaci wysyłają masowo CV i nie podkreślają tego, co jest dla nas najważniejsze i o czym wspominaliśmy w wymaganiach. 

Dlaczego dopasowanie do odbiorcy jest ważne? Ponieważ zazwyczaj świadczy ono o zaangażowaniu pracownika i prawdziwym zainteresowaniem oferowanym przez nas stanowiskiem. Jeśli pokazuje to już na etapie CV, możemy być bardziej przekonani o tym, że naprawdę chce on dla nas pracować, a to oczywiste, że szukamy kogoś, kto na dłuższej zasili nasz zespół. 

Forma

Nie tylko treść powinna być dla nas ważna, lecz także estetyka. Kiedy sięgamy po CV, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jego odczytaniem. Istotna jest czytelność takiego dokumentu i brak „przekombinowania”. 

Zdarza się, że potencjalny pracownik chce się w jakiś sposób wyróżnić i wiele rzeczy podkreśla, zmienia fonty, kolory, co ostatecznie staje się zupełnie nieczytelne, a nierzadko wręcz infantylne. 

CV nie powinno być również zbyt rozciągnięte – zazwyczaj zajmuje maksymalnie 2 strony A4. W tym przypadku wcale więcej nie oznacza lepiej. Okazać się bowiem może, że im dłuższe, tym więcej niepotrzebnych informacji zawiera. 

Niepotrzebne informacje

Skoro już mowa o nadmiarze, najczęstsze błędy w CV to także zamieszczanie w dokumentach wielu niepotrzebnych informacji, bez których obie strony mogą się spokojnie obejść. 

Nie musimy wiedzieć, jaki jest stan cywilny danej osoby, gdzie się urodziła, czy miała praktyki w liceum (chyba że są one ściśle związane ze stanowiskiem) oraz jak przebiegała cała ścieżka jej edukacji. Zazwyczaj takie wypełnienie niepotrzebnymi informacji zabiera miejsce na to, co najważniejsze. 

Zdjęcie z wakacji

Od potencjalnego pracownika powinniśmy oczekiwać pełnego profesjonalizmu już od pierwszego wymienionego maila. Dlatego też warto zwrócić uwagę na zdjęcie zamieszczone w CV. Oczywiście nie musi być ono zrobione w profesjonalnym studio i bardzo poważne, jednak selfie, zdjęcie z wakacji czy z imprezy z pewnością o profesjonalizmie nie świadczy.

Adres e-mail

O podejściu pracownika do zatrudnienia oraz jego profesjonalizmie może świadczyć nawet jego adres e-mail. Jeśli jest on nieoficjalny, ewidentnie prywatny, a nawet z dawnych lat, o czym świadczy to, jak jest infantylny, wątpliwości co do tego, czy taka osoba traktuje nas poważnie, są jak najbardziej uzasadnione. 

Oszustwa

Niestety, w CV zdarzają się też oszustwa. Oczywiście nie wszystko da się sprawdzić, ale jeśli tylko coś zwróci naszą uwagę, postarajmy się to zweryfikować – możemy na przykład przygotować pytania na rekrutacji, które pozwolą ustalić, co jest prawdziwą informacją. 

Kłamstwa w CV nie są wcale trudne do wykrycia i często zupełnie skreślają kandydata do objęcia pracy. Chcemy pracować z ludźmi, do których możemy mieć zaufanie i nic w tym dziwnego. 

Szablony

To, że CV zostało skopiowane z szablonu, można często zauważyć na pierwszy rzut oka. Nie zawsze wszystkie dane są dobrze „podstawione”, dodatkowo w takich sekcjach jak zainteresowania czy umiejętności często znajduje się dużo utartych frazesów, takich jak na przykład: książki, filmy, muzyka czy komunikatywność i umiejętność pracy w grupie. 

Jeśli kandydat korzysta z szablonu, często pokazuje to kolejny raz brak zaangażowania i zainteresowania oraz prawdopodobnie masowe wysyłanie CV. Nie mamy pewności, czy taka osoba jest zorientowana na cel.

Poprawność językowa

O profesjonalizmie świadczy również poprawność językowa. Oczywiście błędy w CV mogą się zdarzyć i nie zawsze powinny skreślać kandydata, jednak nie da się ukryć, że korekta nie zajmie wiele czasu i w przypadku kiedy potencjalnemu pracownikowi naprawdę zależy na pracy, może się o nią postarać. 

Oczywiście jeśli doświadczenie i umiejętności wskazują na to, że mamy do czynienia ze świetnym kandydatem, na niektóre potknięcia w CV można przymknąć oko. Warto jednak znać najczęstsze błędy w CV, by wiedzieć, na co zwracać uwagę i co to może oznaczać. Dzięki temu pierwszy etap rekrutacji może nam powiedzieć znacznie więcej, niż tego oczekiwaliśmy. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów