0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Cele pracy – jak wyznaczać je mądrze?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Chcemy mieć pewność, że nasza praca ma sens, a obowiązki, które wykonujemy, prowadzą do czegoś. Wielu z nas chce wiedzieć, w którym momencie drogi jesteśmy i jak wiele jeszcze nam zostało. Cele pracy są bardzo pomocne w zwiększeniu zaangażowania i motywacji. Jeśli jednak wyznaczymy je nieprawidłowo, możemy poczuć jedynie frustrację. Jak wyznaczać cele pracy mądrze? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Po co nam cele pracy? 

Tak jak już wspominaliśmy, chcemy wiedzieć, że to, co robimy na co dzień w naszej pracy, ma sens, a nasze zadania to środek do osiągnięcia celu. Wówczas nawet jeśli robimy coś monotonnego, łatwiej nam przez to przebrnąć – wiemy, do czego dążymy. 

Dlatego też warto wyznaczać cele pracy – zwiększają one naszą motywację do działania i pozwalają na większe zaangażowanie w powierzane nam zadania. Dzięki nim wiemy też, na czym powinniśmy się skupić, co jest dla nas priorytetem. 

Jeśli wiemy, do czego dążymy, możemy również znacznie łatwiej zorganizować swoją pracę. Chodzi tutaj nie tylko o wspomniane powyżej wyznaczanie priorytetów, lecz także zaplanowanie poszczególnych etapów, rozłożenie ich w czasie, tak aby dotrzymać wszelkich terminów. 

Brak celu zniechęca i rozleniwia. Nie wiemy, do czego dążymy, więc nie robimy właściwie nic. Cele pracy pomagają w efektywności i produktywności.

Warto jednak podkreślić, że nieprawidłowo wyznaczony cel może zniechęcić i sprawić, że o motywacji możemy zapomnieć. Żeby tak się nie stało, warto go przeanalizować za pomocą metody SMART.

Cele pracy wyznaczane metodą SMART

Metoda SMART (oraz jej rozszerzenie SMART(ER)) pozwala nam przeanalizować każdy stawiany sobie cel i sprawdzić, czy jesteśmy w stanie go zrealizować. Na czym polega ten sposób i jak tłumaczymy ten skrót?

S (Specific) – sprecyzowany

Bardzo ważne jest, aby cele pracy były konkretne. Za każdym razem, kiedy po nie sięgniemy, musimy wiedzieć, o co nam chodziło. Jeśli tak nie będzie, w dłuższej perspektywie możemy się pogubić i zniechęcić. Dlatego też pamiętajmy o precyzji – jeśli planujemy napisać książkę, nie wyznaczajmy sobie celu „zacznę pisać” tylko na przykład „napiszę 150 stron książki”. 

M (Measurable) – mierzalny

Mierzalność celu sprawia, że łatwiej nam odnaleźć się na drodze do jego osiągnięcia. Chociażby wspomniane 150 stron książki – kiedy napiszemy 75 stron, wiemy, że 50% zadania już za nami. 

Pozwala nam to sprawdzać postępy, a tym samym pomaga w motywacji – szczególnie, kiedy do celu już bardzo niedaleko.

A (Attractive) – atrakcyjny lub

A (Achievable) – osiągalny 

Litera A ma dwa tłumaczenia. Jednym z nich jest atrakcyjność, co znaczy, że cel pracy to dla nas pewnego rodzaju wyzwanie, które niesie za sobą konkretne, realne korzyści. Na przykład jeśli napiszemy 150 stron książki, zostanie nam tylko 100 stron do zakończenia tego ważnego etapu pracy nad nią. 

Osiągalność oznacza, że możemy osiągnąć cel bez wielkiego wysiłku. Jeśli do tej pory pisaliśmy maksymalnie 50 stron miesięcznie, a nagle postanowimy, że w tym samym czasie napiszemy 250 stron, może się okazać, że jest to dla nas zbyt męczące i możemy się poddać. 

R (Realistic) – realny

Następnie powinniśmy sprawdzić, czy nasz cel jest realny. Jeśli nie będzie, to oczywiste, że nie uda nam się go osiągnąć, co może sprawić, że stracimy wiarę w siebie i nasze możliwości. Nie napiszemy 500 stron dziennie, jeśli jedna strona zajmuje nam pół godziny, jakbyśmy się nie starali. Cele pracy muszą być możliwe do realizacji.

T (Time-bound) – terminowy, określony w czasie

Zazwyczaj jeśli nasze zadanie nie ma żadnego terminu, łatwiej nam je odpuścić, ciągle odkładać w czasie, wygrywa wówczas brak motywacji i lenistwo. Dlatego też warto określić, kiedy cel ma być osiągnięty. Taka presja czasu może działać angażująco. 

Metoda SMART ma również rozszerzenie SMART(ER). Co oznacza?

E (Exciting) – ekscytujący

Ekscytujący cel to cel niemal idealny. Jeśli taki jest, nasza motywacja staje się znacznie większa i naprawdę chcemy go osiągnąć. Wykonywanie takiej pracy daje nam dużo satysfakcji i radości – czego chcieć więcej? 

R (Recorded) – zapisany

Pomocne w realizacji celu może być także jego zapisanie. Dzięki temu można wracać do celu, nie zapominamy o nim, szczególnie jeśli trzymamy go w zasięgu naszego wzroku. 

Jak więc widać, cele pracy mogą nam naprawdę pomóc w codziennym wykonywaniu obowiązków. Pamiętajmy jednak jeszcze o jednym – nawet mądrze wyznaczony cel może w trakcie jego osiągania okazać się nie tym, czego potrzebowaliśmy, jednak kończymy go na siłę, choć wiemy, że nic nam to nie da. Cel nie jest dany raz na zawsze, jeśli naprawdę niczego nam nie daje i staje się męczący – warto pomyśleć o rezygnacji z niego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów