Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dotacje na innowacje – wskazówki dla przedsiębiorców

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Aby polska gospodarka wykonała krok do przodu, rodzime firmy muszą stać się bardziej innowacyjne. Nikt nie odbierze Polakom pracowitego charakteru, trudno też zaprzeczyć dużej kreatywności w rozwiązywaniu problemów. Niestety, do rozwoju firm są potrzebne pieniądze. Jeśli nie z oszczędności, to może z dotacji? Dowiedz się, więcej na temat możliwości, przed którymi stoi Twój biznes. Sprawdź, jak uzyskać dotacje na innowacje!

Czym jest innowacja

Za innowację możemy uznać zarówno nowy, jak i istniejący produkt (rozumiany także jako proces czy usługa). Innowacyjne bywają metody organizacyjne i promocyjne, więc definicja jest naprawdę dość szeroka, zahaczając praktycznie o wszystkie możliwe branże. Najłatwiej uzyskać dotację w związku z poszukiwaniami rozwiązania na wybrane problemy społeczne. Udogodnienia dla osób wykluczonych czy niepełnosprawnych są doceniane zarówno przez organy państwowe, jak i unijne.

Zmiany w prawie od 2018 roku

Od stycznia 2018 roku obowiązuje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej. Częściej spotkasz ja pod nazwą „dużej ustawy o innowacyjności”.

Za sprawą nowych przepisów innowacyjna działalność jest łatwiejsza, między innymi dzięki zmianom w podatkach, łatwiejszemu uzyskaniu statutu CBR, czyli centrum badawczo-rozwojowego, zmianom w obrębie samorządu rzeczników patentowych, a także przekształceniom w działalności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

To nie wszystko. Odliczenia do 100% kosztów kwalifikowanych dla firm niebędących CBR to nowa ulga badawczo-rozwojowa. Warto dowiedzieć się więcej na temat katalogu wydatków, które można odliczyć czy przychodów w ramach usług cywilnoprawnych związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Dotacje na innowacje dzięki pomocy unijnej

Unia Europejska wspiera dążenia do postępu, jeśli chodzi o technologie, produkty, usługi i procesy. Z jej środków można otrzymać pomoc między innymi na zakup infrastruktury B+R. Wielu przedsiębiorców pozwało już założenia programów operacyjnych:

  • Polska Wschodnia,
  • Regionalne Programy Operacyjne,
  • Inteligentny Rozwój.

W pierwszym przypadku dotacje na innowacje są skierowane do przedsiębiorców z województw świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego. W drugim chodzi o wsparcie nie tylko ulepszeń i nowych produktów, ale też opracowywania samych koncepcji rozwoju. W trzecim trzeba pochylić się nad tematem dotacji z każdego z 16 urzędów marszałkowskich.

Procedury, które warto znać

Należy przystępować wyłącznie do konkursów, które tematycznie pasują do proponowanych rozwiązań. Nie warto zaczynać przygotowywania projektu bez dokładnego poznania zasad regulaminowych i wytycznych. Komisje oceniają projekty zarówno pod kątem formalnym, jak i merytorycznym. W rezultacie powstaje ranking, którego zwycięzcy otrzymują dotacje na podstawie specjalnej umowy.

Dowiedz się, jakie konkursy związane z dotacjami na innowacje są organizowane w Twoim regionie. Zasięgnij rady doświadczonych ekspertów, skorzystaj z wiarygodnych, internetowych źródeł. Szukaj swojej szansy na wsparcie badania i rozwoju, bo to najlepsza droga dla Twojej firmy!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów