0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak wyliczyć zaliczkę na PIT - stawka 17% dla firm od 1 października 2019!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dotyczy nie tylko pracujących na etacie czy wykonujących dzieło lub zlecenie, ale także przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym, że zmiany weszły w życie już w trakcie roku 2019 to jak wyliczyć zaliczkę na pit za wrzesień, październik, listopad i grudzień u osób prowadzących działalność? 

Obniżenie stawki PIT z 18 na 17%

Obniżenie stawki PIT z 18 na 17% powoduje zmianę wyliczeń podatku dochodowego. Stąd od października 2019 roku zasady wyliczania zaliczki przedstawiają się następująco:

Okres przejściowy czyli jak wyliczyć zaliczkę za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2019

Przepisy weszły w życie już od zaliczki liczonej w październiku 2019, a zatem od zaliczki na podatek dochodowy liczonej za wrzesień lub w przypadku podatników kwartalnych - za III kwartał. Okres ten jest jednak okresem przejściowym. Co to oznacza? Dla tych okresów stosowana jest stawka podatku w wysokości 17,75% a nie 17%. Stawka 17% będzie natomiast obowiązywać od stycznia 2020 roku.

 

Obniżona stawka podatku dochodowego 17,75% obowiązuje już od zaliczki wyliczanej za wrzesień lub III kwartał.

Przykład 1. 

Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i dochód opodatkowuje na zasadach ogólnych według stawki 18%. Od października weszły w życie nowe przepisy dotyczące obniżenia stawki podatku dochodowego. Czy Pan Jan powinien zastosować niższą stawkę podatku 17,75% już za wyliczenia dokonywane w październiku za wrzesień? 

Tak, z uwagi na przepisy przejściowe stawka podatku dochodowego dla zaliczki na podatek dochodowy wyliczanej w październiku za wrzesień lub III kwartał wynosi 17,75%. 

Kwota zmniejszająca podatek 

Kwota zmniejszająca podatek ulegnie obniżeniu. Już do zaliczki wyliczanej za wrzesień 2019 zastosowanie ma kwota zmniejszająca w wysokości 548,30 zł. Podobnie będzie przy zaliczkach wyliczanych do końca 2019 roku czyli w okresie przejściowym stosujemy kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 548,30 zł. Natomiast od stycznia 2020 należy stosować kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 525,12 zł. 

Sprawdźmy zatem, jak wyliczyć zaliczkę na PIT za wrzesień 2019 lub III kwartał 2019.

Jak wyliczyć zaliczkę na PIT w systemie wfirma.pl?

W celu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy należy przejść do zakładki START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY » WYLICZ PODATEK.

jak wyliczyć zaliczkę na pit

System automatycznie sporządza wyliczenie biorąc odpowiednie kwoty wprowadzonych w systemie przychodów i kosztów, obniżając je o zapłacone w danym okresie składki ZUS oraz uwzględniając obowiązującą w danym czasie stawkę podatku. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów