0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Niższy PIT i wyższe KUP dla pracownika – zmiany już od 01.10.2019 roku

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Już w czerwcu pisaliśmy o zapowiadanych przez rząd zmianach w podatkach i kosztach uzyskania przychodów pracowników. Pierwszą wprowadzoną zmianą z tego pakietu było wprowadzenie zerowego PIT-u dla młodych do 26. roku życia. Zmiany weszły w życie 1 sierpnia 2019 roku. Teraz czas na niższy PIT i wyższe KUP dla szerszego grona odbiorców.

Ustawa zmieniająca ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw została już podpisana przez Prezydenta. Zmiany zawarte w ustawie dotyczą obniżenia stawki podatku dochodowego z 18% na 17% oraz podwyższenia kwoty kosztów uzyskania przychodu i wejdą w życie już od 01 października 2019 roku!

Niższy PIT

Pierwsza zmiana, która zacznie obowiązywać już od 1 października 2019 r., dotyczy obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych z obowiązujących obecnie 18% do 17%.

Co ważne, zmiana dotyczy tylko pierwszego progu podatkowego, czyli przychodów uzyskanych do limitu kwoty 85 528 zł. Po jej przekroczeniu, nadal będzie obowiązywała druga stawka podatku wynosząca 32%.

Kogo dotyczy niższy PIT?

Niższy PIT będzie dotyczył wszystkich przychodów rozliczanych na zasadach ogólnych, czyli przychodów uzyskiwanych z tytułu:

  • umowy o pracę

  • działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia i dzieło)

  • emerytury i renty

  • pozarolniczej działalności gospodarczej

  • praw majątkowych.

Wyższe kwoty KUP

Drugą wprowadzoną zmianą jest podwyższenie kwot pracowniczych (z tytułu umowy o pracę) kosztów uzyskania przychodów. Jest ona długo wyczekiwana, ponieważ ostatnia waloryzacja tych kosztów miała miejsce 10 lat temu.

Zmianie ulegną również kwoty KUP, które odlicza się przy wyliczaniu podatku dochodowego. Zmiany będą wyglądały następująco:

Koszty uzyskania przychodu

Obecne kwoty

po zmianach

miesięcznie

jednoetatowcy 

111,25 zł

250 zł

jednoetatowcy dojeżdżający 

139,06 zł

300 zł

rocznie

jednoetatowcy

1335,00 zł,

3000 zł

jednoetatowcy dojeżdżający 

1668,72 zł

3600 zł

wieloetatowcy

2002,05 zł

4500 zł

wieloetatowcy dojeżdżajacy

2502,56 zł

5400 zł

Niższy PIT i wyższy KUP - ile zyska pracownik?

Po zmianach pracownik etatowy zyska w skali roku:

  • 472 zł – jeśli zarabia 2250 zł (kwota minimalnego wynagrodzenia w 2019 r.)

  • 732 zł – jeśli zarabia 4765 zł (prognozowane na 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej).

Jaki jest cel wprowadzanych zmian?

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, głównym celem wprowadzania powyższych zmian jest budowanie w polsce klasy średniej. Ma to nastąpić właśnie poprzez obniżenie „klinu podatkowego”, czyli różnicy między kwotą brutto wynagrodzenia a kwotą netto.

Powyższe zmiany z pewnością są korzystne dla podatników. Jednak jednocześnie wprowadzanie ich w trakcie roku podatkowego zawsze budzi duże kontrowersje oraz problemy w prawidłowym rozliczaniu przychodów. Szczególnie, że na wdrożenie zmian podatnicy (w tym osoby odpowiedzialne za rozliczenia kadrowe, księgowe) mają niecały miesiąc.

Podobne
Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów