Zbliża się koniec miesiąca, a Ty znowu planujesz odmrażać gotowe jedzenie do dnia wypłaty? Wizja nadprogramowych wydatków Cię przeraża? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak efektywnie zaplanować domowy budżet!
Domowy budżet krok pierwszy - podstawowe wydatki
Planowanie budżetu miesięcznego zaczynamy od podsumowania środków, którymi w danym momencie dysponujemy, wliczając te, które pozostały z poprzedniego miesiąca oraz dopiero co otrzymany przelew z wynagrodzeniem. Do podsumowania budżetu dodajemy pieniądze, które mamy na koncie, w kieszeni czy na innych rachunkach bankowych.
Następnie w ustalaniu planu budżetu domowego przechodzimy do spisania wszystkich kosztów, jakie musimy ponieść. Na początek przyjrzyjmy się jedynie następnemu miesiącowi. Co nam będzie do tego potrzebne? Rachunki, paragony (np. za większe zakupy spożywcze), a także kartka i długopis. Na środku umieszczamy kwotę netto naszych zarobków (uwzględniając dodatki np. w postaci premii).
Pierwsza część będzie dotyczyć wydatków, które są stałe, czyli: opłata za wodę, prąd, gaz, czynsz do spółdzielni, Internet, telewizję, raty kredytu, ubezpieczenia, wydatek na paliwo i przejazdy komunikacją miejską - wszystkie kwoty zapisujemy obok i pod spodem sumujemy. Kolejna partia wydatków to te, które przeznaczamy na konsumpcję - zakupy spożywcze, życie kulturalne (wyjścia do kina, teatru) - ponownie - oddzielamy i sumujemy.
Porównujemy planowane wydatki z kwotą wynagrodzenia. Jesteś na plusie? To dobrze, możemy przejść do kroku drugiego. Jesteś na minusie? Przeanalizuj raz jeszcze powstałe wydatki i zastanów się, które z nich możesz ograniczyć. Pamiętaj, że podstawowe wydatki mogą wynosić do 60% wysokości comiesięcznego wynagrodzenia.
Domowy budżet krok drugi - jednorazowe wydatki
Kolejnym krokiem będzie spisanie wszystkich wydatków nieregularnych. Większość osób planując budżet domowy zapomina o tym punkcie i właśnie dlatego ich plan zawodzi. Niesystematyczne wydatki stanowią ważną oraz dość sporą część domowych finansów.
Co się na nie składa?
- prezenty (urodziny, święta),
- przegląd techniczny auta,
- wizyty u lekarzy, leki,
- wyjazd na urlop,
- remont mieszkania,
- wycieczki dla dzieci,
- ubrania.
Takie wydatki są w każdym budżecie domowym. Warto je jednak podliczać w perspektywie roku. W razie ponoszenia konkretnych kosztów co miesiąc, można je podsumować.
Przykład 1.
Jeśli na kosmetyki wydajemy 100 zł miesięcznie to liczbę tą należy pomnożyć przez 12 miesięcy, a w rubryce wydatków wpisać 1200 zł.
Lista powinna zawierać wszystkie wydatki nieregularne, które przyjdą nam na myśl oraz puste pola, gdyby trzeba było dopisać kolejną pozycję.
Następnie trzeba podsumować wszystkie koszty razem. Wynik, który uzyskamy pokaże nam ile wynoszą nasze wydatki nieregularne oraz ile musimy zaoszczędzić rocznie, aby móc je pokryć. Dodatkowo dzieląc cały wynik przez 10 lub 12 wyjdzie nam ile należy odkładać miesięcznie, aby takie koszty nas nie zaskoczyły.
Można również taki miesięczny koszt przenieść do wydatków stałych. Wtedy łatwiej będzie nam odłożyć takie pieniądze.
Krok trzeci - oszczędzanie
Oczywiście na sam koniec zajmiemy się nadwyżką środków, które nam zostały. Jedną z najważniejszych zasad jest to, aby już na początku miesiąca zaplanować, co zrobimy z nadprogramowymi funduszami. Jest to ważne z prostego powodu - istnieje bowiem ryzyko, że w trakcie miesiąca wydamy pieniądze, które są przeznaczone na oszczędności.
Kiedy już podliczymy, ile mamy takich środków, musimy je rozdysponować. Możemy przeznaczyć je na fundusz awaryjny lub na konto wydatków nieregularnych.
Jeśli natomiast mamy konkretny cel, np. odłożyć na nowy telewizor, to ustalmy sobie osobny fundusz, na którym będziemy odkładać pieniądze właśnie na ten zakup.
Domowy budżet - plan roczny
Kiedy zdamy sobie sprawę, ile tak naprawdę wydajemy w ciągu miesiąca, możemy przejść do budowania planu budżetu domowego na cały rok. Biorąc pod lupę pierwszy miesiąc, spróbujmy oszacować wydatki w poszczególnych miesiącach do końca roku. Po każdym 30-dniowym okresie należy jasno określić kwotę jednorazowych wydatków - tak, aby mieć pewność, że oszczędzone pieniądze w skali roku pozwolą nam na pokrycie większych opłat np. związanych z ubezpieczeniem auta na początku stycznia.
Poniżej przedstawiamy wzór miesięcznego planu budżetowego, który można w prosty sposób przekształcić w plan roczny przez uzupełnienie kolejnych miesięcy do przodu i przeznaczenie osobnej strony podsumowującej każdy miesiąc pod kątem jednorazowych wydatków i ewentualnej zaoszczędzonej sumy pieniędzy.
Warto rozsądnie planować swoje wydatki, domowy budżet pozwoli na zweryfikowanie jak wydajemy nasze pieniądze. Dobry budżet domowy jest niejednokrotnie gwarancją oszczędności i uzyskania stabilizacji finansowej.