Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kontrola sanepidu w salonie kosmetycznym

Wielkość tekstu:

Kontrola Sanepidu większości właścicieli przyprawia o szybsze bicie serca zupełnie niepotrzebnie. Jeśli bowiem przestrzegasz wszystkich wymogów higieny, bezpieczeństwa pracy i standardów określonych dla twojego biznesu, nic złego nie może się stać. 

Sanepid w salonie kosmetycznym 

Sanepid jako Państwowa Inspekcja Sanitarna ma stać na straży zachowania standardów higieny w danym kraju. Realizuje ona zadania z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami sanitarnymi, jakie panują w różnego rodzaju obiektach, nie tylko kosmetycznych. Kontrolę Sanepidu regularnie przechodzą szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie, punkty gastronomiczne, restauracje, hotele, szkoły oraz wiele innych obiektów. 

Salon kosmetyczny Sanepid odwiedzić może z kilku powodów:

  • zgłoszenie salonu kosmetycznego do prowadzenia działalności wymaga zgody i pozytywnej opinii Sanepidu, 
  • wizyta Państwowej Inspekcji Sanitarnej może być podyktowana rutynową kontrolą, wyznaczoną przez harmonogram kontroli w tego typu obiektach i stanowi element bieżącego nadzoru sanitarnego,
  • salony kosmetyczne przedstawiciel Sanepidu może odwiedzić także w przypadku skargi złożonej przez obywatela (może to być pracownik obiektu, gość, sąsiad salonu) wskazującej na nieprawidłowości w zakresie higieny pracy, gospodarowania odpadami kosmetycznymi, nieutrzymania standardu czyszczenia narzędzi, którymi posługuje się personel. 

W każdym z tych przypadków kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej musi być zapowiedziana. Przedsiębiorca ma więc możliwość przygotowania się do niej. Warto więc niezależnie od tego, czy dopiero otwierasz salon, przechodzisz rytu nową kontrolę, czy mierzysz się ze skargą, mieć pod ręką wszystkie niezbędne dokumenty, których oczekiwać może przedstawiciel Sanepidu. 

Jak przebiega kontrola Sanepidu?

To, w jaki sposób kontrolowany jest gabinet kosmetyczny, w dużej mierze zależy od typu usług, jakie są w nim świadczone. Inne będą wymogi w stosunku do salonu fryzjerskiego, a inne do obiektu, w którym są udzielane świadczenia zdrowotne na przykład z zakresu rehabilitacji czy medycyny estetycznej. W takim przypadku osobną przestrzenią kontroli są wymagania, jakie musi spełniać personel medyczny i przestrzeń, w której świadczone są określonego rodzaju usługi. W przypadku usług z zakresu typowej kosmetologii także sprawdzana jest tak przestrzeń, jak i pracownicy, natomiast wymagania w takim przypadku są po prostu nieco inne. 

Przede wszystkim personel musi mieć wykonane wszystkie niezbędne badania i musi się tym wykazać. Druga kwestia to pomieszczenia, które muszą być w dobrym stanie sanitarno-technicznym. Pamiętaj, że Sanepid sprawdza nie tylko, czy po prostu masz czysto, ale i czy narzędzia, urządzenia, którymi się posługujesz w pracy, są odpowiednio serwisowane, poddawane przeglądom, zabiegom konserwacyjnym, czy po prostu sprawnie działają. Oczywiście Sanepid w kontekście zabiegów na twarz, ciało, pielęgnacji rąk, dłoni, włosów zawsze będzie bardzo dużą uwagę przykładał do ryzyka pojawienia się w salonie chorób zakaźnych. W kontekście salonu, który oferuje usługi fryzjerskie, manicure, pedicure, makijaż to ryzyko jest spore. Celem Sanepidu jest zaś ochrona zdrowia ludzkiego przed  uciążliwościami środowiskowymi, dążenie do zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych. Jeśli więc kontrola napotka nieprawidłowo albo w ogóle niewysterylizowane narzędzia np. do manicure, możesz być pewna, że nie przejdzie do niezauważone. 

Wymogi Sanepidu a salon kosmetyczny

Przestrzeń, w której wykonywane są zabiegi, musi być naprawdę nienagannie czysta. Brak dopilnowania takich elementarnych kwestii może cię podczas kontroli słono kosztować. Uczul na to nie tylko siebie, ale wszystkich pracowników. Pamiętaj, że każdy z nich ma obowiązek przestrzegania procedur higieniczno-dezynfekcyjnych. Dzisiaj są one rozszerzone o wszystkie wymogi związane z rozporządzeniami wprowadzanymi na czas pandemii. Koniecznie sprawdź, czy wszystko narzędzia kosmetyczne wielorazowego użytku zostały po każdym zabiegu nie tylko dokładnie umyte, ale również wysterylizowane. Sprawdź także, czy w salonie przestrzegane są wszystkie inne przepisy sanitarno-epidemiologiczne, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Sprawdź, jak wygląda kwestia higieny środowiska pracy pracowników, czy respektowane są zasady przechowywania odpadów. 

Państwowa Inspekcja Sanitarna — czy jest się czego bać?

W gabinecie kosmetycznym Sanepid będzie się pojawiał regularnie. Do tego musisz się po prostu przyzwyczaić. Nie musisz jednak od razu postrzegać inspektów jako wrogów. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich zasad i obowiązującego prawa, dbać o wysoki poziom higieny, to nic ci nie grozi. Pamiętaj, że higiena dla salonu kosmetycznego to podstawa. Jeśli jej nie będzie, niepotrzebny ci Sanepid, pamiętaj, że klienci na Booksy i innych systemach rezerwacyjnych z opiniami zostawiają często bardzo dosadne komentarze. 

Czego możesz oczekiwać po kontroli Sanepidu?

Kontrola Sanepidu zawsze kończy się spisaniem protokołu. Jeśli wszystko jest w porządku, musisz tylko podpisać dokument. Jeśli pojawiają się uwagi, to jest kilka możliwości. Część z nich może powodować jedynie wpisanie do protokołu sugestii zmian i pouczeń dla właściciela. Mogą się jednak pojawić także kary, jak i w ostateczności — decyzja o niedopuszczeniu do dalszego prowadzenia działalności. 

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów