Kredyt a leasing

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu aut i z roku na rok widać wzrost popularności tego typu usługi. Z tego tekstu dowiesz się najważniejszych rzeczy o leasingu firmowym oraz tym, czy warto go wziąć.

Kredyt a leasing

Jeśli pobieżnie przyjrzysz się ofercie kredytowej i leasingowej, to możesz dojść do wniosku, że są ze sobą tożsame. W obu przypadkach sytuacja wygląda bowiem bardzo podobnie – leasingodawca lub bank kupują samochód, przekazują Ci go, a Ty zajmujesz się spłatą pojazdu. Czy zatem kredyt i leasing są tym samym? Czytaj dalej, by dowiedzieć się, dlaczego takie myślenie jest błędne.

Gdzie leży różnica?

W przypadku kredytu bankowego Twoim celem jest całkowita spłata wartości pojazdu i stanie się jego właścicielem, podczas gdy w leasingu zupełnie nie chodzi o przekazanie własności. Jest to rzecz drugorzędna. Po zakończeniu umowy leasingu nie stajesz się z automatu właścicielem samochodu. Oznacza to więc, że leasing jest najzwyczajniejsza w świecie usługą wypożyczenia, która w Polsce trwa zazwyczaj od 2 do 4 lat. 

Co dzieje się z autem po zakończeniu umowy leasingu?

Najczęściej klienci mają do czynienia z dwoma możliwościami. Pierwsza to zwrot pojazdu i całkowite zamknięcie umowy z leasingodawcą. Druga możliwość jest jednak wybierana o wiele częściej i polega na zwrocie auta i podpisaniu kolejnej umowy na całkowicie nowy samochód. Dzięki temu masz unikalną możliwość zmieniać pojazd na fabrycznie nowy raz na kilka lat.

Czy leasing można wrzucić w koszty?

Na tym polega największa zaleta leasingu dla polskich przedsiębiorców. Każda rata może zostać zakwalifikowana do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, możesz wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych i w ten sposób zamortyzować go w czasie. Te korzyści natury podatkowej sprawiają, że przedsiębiorcy bardzo często decydują się na wybór leasingu jako pewnego rodzaju optymalizacji wydatków swojej firmy. 

Dlaczego leasing jest opłacalny?

Leasing jest opłacalny przede wszystkim dla przedsiębiorców, którym zależy, by ich firmowa flota była w dobrym stanie. Wymiana pojazdów raz na 2-3 lata znacznie obniża ryzyko poważnej awarii i kosztownych napraw. Samochody są fabrycznie nowe, objęte gwarancją i serwisem. Oprócz tego nie można zapomnieć o kwestii, o której wspominaliśmy wyżej, czyli możliwości odliczenia samochodu od podatku. Leasing jest też o wiele tańszy niż w przypadku kredytu, ponieważ w założeniu nigdy nie staniesz się właścicielem pojazdu. Oczywiści istnieje możliwość wykupu, ale nie jest to pierwotny cel leasingodawcy. 

Czy leasing jest skomplikowany?

Oprócz atutów finansowych leasing ma również inna sporą przewagę nad tradycyjnym kredytem. Chodzi o prostą formę. Nietrudno znaleźć na rynku firmy, które oferują leasing przedsiębiorcom działającym krócej niż 12 miesięcy. Jest to bardzo ważne, ponieważ niweluje barierę stawianą przez banki. Rzadko kiedy bowiem zdarza się, że firma, która działa mniej niż rok, otrzyma kredyt. Nie odosobnione są przypadki, gdy przedsiębiorca już kilka dni po rozpoczęciu rozmów z leasingodawcą wyjeżdża z salonu nowym samochodem. Pamiętaj, że nowe auto będziesz musiał ubezpieczyć. Dlatego sprawdź najtańsze OC samochodu na https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/

Leasing a zdolność kredytowa

Dla niektórych osób ta kwestia może mieć bardzo duże znaczenie i warto o niej wspomnieć. Leasing nie wpływa w żaden sposób na Twoją zdolność kredytową. Oznacza to, że możesz korzystać z leasingu jako źródła finansowania floty w Twojej firmie i jednocześnie kupić np. nieruchomość na kredyt uzyskany w banku. Jeśli więc planujesz dynamiczny rozwój na wielu płaszczyznach, powinieneś zastanowić się na leasingiem, który w żaden sposób nie będzie blokować Twoich planów. 

Podsumowanie

Lasing to dobry sposób na rozszerzenie floty oraz rozwój dla Twojego przedsiębiorstwa. Możliwości odliczeń, rozsądne raty i jazda nowym samochodem prosto z salonu to aspekty, które bardzo często przeważają za decyzją podpisania umowy leasingowej. 

Źródło: Najtaniejuagenta.pl

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów