Co wybrać - leasing czy kredyt? Z tym dylematem mierzy się bardzo wielu przedsiębiorców. Obie metody finansowania mają swoje zalety i wady, które sprawiają, że każda z nich może okazać się lepszą opcją w określonych sytuacjach. Czym zatem należy się kierować, stając przed takim wyborem? Zapraszamy do lektury.
Czemu leasing?
Leasing to opcja, z której powinny skorzystać przedsiębiorstwa zamierzające pozyskać dobra, które są przeznaczone do eksploatacji. Idealnym przykładem tego typu przedmiotów są samochody - spory odsetek firm w Polsce decyduje się na wzięcie ich w leasing i jest z tego rozwiązania bardzo zadowolonych.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeprowadzić szczegółową symulację kosztów, które przedsiębiorca będzie ponosił w przyszłości. Może się bowiem okazać, że mimo wszystko bardziej opłacalne będzie kupienie danego przedmiotu na własność - wykorzystując kredyt lub własny kapitał.
Tym, co może przekonywać do leasingu, jest stosunkowo krótki okres finansowania, wynoszący zazwyczaj od 2 do 5 lat. Inną jego zaletą jest mała liczba dokumentów niezbędna do dopełnienia formalności. Firmy leasingowe nie sprawdzają dokładnie zdolności kredytowej swojego klienta (ważniejsze jest dla nich zabezpieczenie, które stanowi przedmiot umowy leasingu) oraz nie wymagają wysokiego wkładu własnego (zazwyczaj między 0 a 45%).
Czemu kredyt?
Zaciągnięcie kredytu w banku to rozwiązanie rekomendowane m.in. firmom, które zamierzają zakupić nieruchomości. Jest to bardzo powszechny sposób na pozyskanie środków finansowych niezbędnych do wyposażenia firmy w potrzebne składniki majątku. O popularności tego rozwiązania świadczy fakt, że wiele banków posiada oddzielną ofertę kredytową dla działalności gospodarczych.
Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje kredytów - inwestycyjne i obrotowe. W kontekście porównania do leasingu - ze względu na podobne zastosowanie - będzie nas interesował pierwszy z nich.
Podstawowa różnica między leasingiem i kredytem dotyczy długości finansowania. W przypadku pierwszego z nich może on wynosić od miesiąca do 10 lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu rata kredytowa w wielu przypadkach jest niższa niż leasingowa.
Poważną wadą kredytu jest natomiast ogromna liczba dokumentów, które trzeba złożyć, by go uzyskać (m.in. zaświadczenia z ZUS, US, sprawozdanie finansowe, biznesplan) oraz konieczność posiadania zabezpieczenia - np. w postaci hipoteki - oraz wyższego niż w przypadku leasingu wkładu własnego (od 0 do 90%). Ważna jest także tzw. historia kredytowa - zbyt krótka powoduje, że firma jest odrzucana podczas weryfikacji zdolności kredytowej.
Leasing czy kredyt?
Podsumowując, leasing i kredyt posiadają sporo plusów, jak i minusów. Wyżej przedstawione zostały tylko niektóre z występujących w praktyce. Nie można jednoznacznie stwierdzić przewagi jednej z nich - wybór należy do przedsiębiorcy, który powinien wziąć pod uwagę szereg ważnych okoliczności, do których zaliczyć należy: sytuację finansową firmy, jej zdolność kredytową, branżę, w której działa, rodzaj potrzebnego przedmiotu.