Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Leasing a kredyt

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wybór pomiędzy leasingiem a kredytem to dla wielu przedsiębiorców twardy orzech do zgryzienia. Obie metody posiadają swoje wady i zalety, które sprawiają, że stają się one właściwą opcją w określonych sytuacjach. Co zatem wybrać? Co będzie najlepsze dla rozwoju przedsiębiorstwa? Zapraszamy do lektury.

Leasing - dla kogo?

Taka forma jest najlepsza dla przedsiębiorstw, które zamierzają pozyskać dobra, które są przeznaczone do eksploatacji. Najlepszym przykładem takiego przedmiotu są samochody - wiele firm w Polsce bierze je w leasing. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji przeprowadzić szczegółową symulację ponoszonych w przyszłości wydatków. Może się okazać, że bardziej opłacalne stanie się kupienie danego przedmiotu na własność - z kredytem lub bez. Leasing cechuje się stosunkowo krótkim okresem finansowania - zazwyczaj od 2 do 5 lat.

Przedsiębiorcy często wybierają leasing dlatego, gdyż nie wymaga on wielu dokumentów przy dopełnianiu formalności, nie trzeba mieć też wybitnie wysokiej zdolności kredytowej. Ponadto wymagany wkład własny zazwyczaj nie jest tak duży, jak w przypadku kredytu - waha się on pomiędzy 0 a 45%. Leasingowany obiekt formalnie nie należy do leasingobiorcy, dlatego jeśli zostanie on zniszczony lub uszkodzony, środki z ubezpieczenia idą w całości do prawnego właściciela. Jeśli polisa nie pokryje wszystkich kosztów, trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Kradzież leasingowanego obiektu często nie oznacza braku konieczności spłacania rat.

Kto powinien wziąć kredyt?

Zaciągnięcie kredytu w instytucji finansowej jest rekomendowane przedsiębiorstwom, które zamierzają zakupić nieruchomości. Kredyty są bardzo popularną formą pozyskiwania środków wśród polskich firm. O jej powszechności świadczy fakt, że wiele banków posiada oddzielną ofertę kredytową dla działalności gospodarczych. Kredyty dzielą się na dwa główne rodzaje: obrotowy oraz inwestycyjny. Nas w kontekście porównania z leasingiem interesuje ten drugi typ, gdyż środki z niego pozyskiwane mają podobne zastosowania - np. zakup samochodów lub budynków.

Kredyt zasadniczo odróżnia się od leasingu długością finansowania - w jego przypadku może wynosić ona od miesiąca do 10 lat. Dzięki temu rata spłaty może być sporo niższa niż leasingowa. Wadą kredytu jest ogromna liczba wymaganych dokumentów, które trzeba złożyć, by go uzyskać. Standardowo potrzeba zaświadczeń z ZUS-u i urzędu skarbowego, ponadto bank może zażądać wglądu w finanse oraz szczegółowego biznesplanu. Kredyt wymaga też jakiegoś zabezpieczenia np. w postaci hipoteki. Wkład własny może być sporo wyższy niż przy leasingu - jego rozpiętość wynosi od 0 do 90%. Plusem jest fakt, że zakupiony na kredyt obiekt jest własnością kredytobiorcy, a nie instytucji, której płaci się raty. Minus to brak możności sprzedania przedmiotu przed spłatą zobowiązania.

Podsumowanie

Jak widać, obie formy posiadają solidny zestaw plusów i minusów. Nie można jednoznacznie stwierdzić wyższości którejś z nich - wybór należy do przedsiębiorcy, który powinien wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności. Wszystko zależy m.in. od takich czynników, jak: sytuacja finansowa firmy, jej zdolność kredytowa, branża, w której działa oraz rodzaj potrzebnego przedmiotu. Jeśli wybór odpowiedniej metody finansowania jest za trudny, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców finansowych

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów