Wielu przedsiębiorców stojąc przed zakupem środka trwałego do firmy, zastanawia się, co wybrać: leasing czy kredyt? Jakie rozwiązanie będzie najwygodniejsze, najtańsze i przynoszące największe korzyści? Sprawdź różnice pomiędzy leasingiem inwestycyjnym a kredytem operacyjnym.
Leasing czy kredyt? - co wziąć pod uwagę?
Zastanawiając się między kredytem a leasingiem dobrze wziąć pod uwagę korzyści podatkowe, listę dokumentów niezbędnych do ocenienia zdolności kredytowej, wkład własny, czy skutki formalno-prawne, takie jak: ubezpieczenie inwestycji, sposób rozwiązania umowy, czy wysokość rat.
Jakie są zalety leasingu?
Korzystając z leasingu, leasingobiorca dysponuje określonym przedmiotem, jednocześnie nie będąc jego właścicielem. Zaletą tej formy finansowania inwestycji jest to, że często jest ona tańsza, niż w przypadku kredytu. Co więcej, leasing jest bardziej dostępny, wymaga mniej formalności, a także jego otrzymanie może być naprawdę błyskawiczne. W wielu przypadkach decyzja o przyznaniu leasingu zajmuje kilka minut. Z leasingiem wiążą się także dodatkowe usług, w tym np. ubezpieczenia, rejestracja pojazdów, serwisowanie i inne. Tym samym leasing prócz możliwości korzystania z danych środków stałych zapewnia także inne udogodnienia.
Według badania "Leasing Index 2019" zrealizowanego przez Santander Leasing z leasingu korzysta aż 43% firm, które zatrudniają do 49 pracowników. W przypadku działalności jednoosobowych z leasingu korzysta bądź korzystało koło 37% przedsiębiorców. Sporo z leasingu korzystają także firmy zatrudniające od 2 do 9 osób - 43%, a w przypadku tych mających od 10 do 49 pracowników - 46%. Ta ostatnia grupa najczęściej rozważa taką formę finansowania w swojej firmie. 83% klientów ocenia pozytywnie korzystanie z leasingu w trakcie trwania umowy.
Kredyt - czy warto?
Kiedy wybrać kredyt? Zdecydowanie w sytuacji, kiedy firmie zależy na własności sprzętu. W przypadku kredytu inwestycyjnego bank często wymaga przedstawienia zabezpieczeń rzeczowych np. hipoteki na nieruchomości. W przeciwieństwie do leasingu kredyt inwestycyjny wymaga dodatkowych dokumentów, opinii i zaświadczeń. Niezwykle istotna jest zdolność kredytowa, bo to od niej zależy wysokość kredytu, jak i długość jego spłaty. W niektórych przypadkach dostępna kwota kredytu może nie pozwolić na pokrycie całej inwestycji. Konieczne jest także wpłacenie wkładu własnego. Jego wysokość jest uzależniona od oferty, jednak może wynosić do 20% inwestycji.
Koszty uzyskania przychodu
Duże znaczenie przy podjęciu decyzji mają także koszty uzyskania przychodu. W przypadku kredytu jest to część odsetkowa raty. Inaczej to wygląda, jeśli chodzi o leasing, bo tutaj do kosztów uzyskania przychodu można włączyć opłatę wstępną, a także całą ratę leasingową netto zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.
Leasing czy kredyt?
Porównując kredyt inwestycyjny, a leasing operacyjny warto wziąć pod uwagę: formalności, własność sprzętu, zabezpieczenie, koszty uzyskania przychodu, a także harmonogram spłat. Takie zestawienie pozwoli na podjęcie dobrej decyzji, która będzie doskonale wpisywała się w Twoje potrzeby. Warto poświęcić na to nieco więcej czasu i przeanalizować wszystkie za i przeciw.