0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy możliwy jest leasing oprogramowania?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W toku prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością zakupu oprogramowania, którego wartość będzie przekraczała dostępny na ten cel budżet. Jakie ma wówczas możliwości? Może oczywiście starać się o kredyt, wsparcie z unijnych funduszy, jak również wziąć niezbędną aplikację w leasing. Ostatnie rozwiązanie może budzić wiele wątpliwości, jednak w rzeczywistości nie różni się ono bardzo od leasingu samochodu, czy też sprzętu komputerowego. Na czym polega leasing oprogramowania - wyjaśniamy poniżej.

Leasing wartości niematerialnych i prawnych

Oprogramowanie biznesowe stanowi wartość niematerialną i prawną (zgodnie z prawem cywilnym). Tymczasem przedmiotem umowy leasingu może być jedynie rzecz materialna. W związku z tym, przy zawieraniu umowy należy określić warunki korzystania nie tyle z oprogramowania, co z praw autorskich (licencji) do niego. Pozostałe elementy umowy nie różnią się od standardowych regulacji.

Jej założenie jest identyczne, jak w przypadku środków trwałych - finansujący, a więc leasingodawca przekazuje korzystającemu - leasingobiorcy, prawo do używania określonej w umowie rzeczy, przez określony czas, za wniesieniem odpowiedniej opłaty (w formie rat).

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych pojawia się jednak jedna inna poważna komplikacja w postaci ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Wynika ona z faktu, iż bardzo często produkt, jakim jest oprogramowanie sprzedawany jest z licencją umożliwiającą jego użytkowanie tylko przez jedną firmę (leasingodawcę). W związku z tym konieczne jest uzyskanie zgody producenta na udzielenie finansowania w formie leasingu przedmiotów, których dalszą odsprzedaż zastrzega poprzez ograniczoną licencję.

Na polskim rynku dostępnych jest kilka firm leasingujących, które w swojej ofercie posiadają oprogramowania komputerowe.

Leasing oprogramowania

Procedura ubiegania się o przyznanie leasingu  oprogramowania nie różni się niczym od tradycyjnego leasingu samochodu oraz innych środków trwałych - konieczne jest złożenie wniosku wraz z dokumentami założycielskimi przedsiębiorstwa, udokumentowanie możliwości finansowych i ewentualnie zadeklarowanie wkładu własnego (często nie jest on wymagany).

Co z aktualizacjami oprogramowania?

Nieodłączną cechą oprogramowania jest konieczność jego okresowej aktualizacji. Jak wygląda ta kwestia w przypadku leasingu? Niestety bardzo często leasingodawcy nie zgadzają się na finansowanie aktualizacji, w związku z czym przedsiębiorca powinien być przygotowany na to, że bardzo prawdopodobnie wydatek tego rodzaju będzie musiał ponieść z własnej kieszeni.

Przewiduje się, że leasing oprogramowania będzie cieszyć się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Leasing oprogramowania okazuje się więc bardzo ciekawą alternatywą, choć jeszcze kilka lat temu mało kto decydował się na taki wariant współpracy z dostawcą.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów