0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kredyt gotówkowy na mieszkanie

Wielkość tekstu:

Polacy kupują coraz więcej nieruchomości, a statystki jasno wskazują, iż ich coraz większa liczba nabywana jest za gotówkę. Nie oznacza to jednak, że nie korzystamy z finansowego wsparcia. Wręcz przeciwnie, bo kredyty hipoteczne oraz kredyty gotówkowe z przeznaczeniem na nieruchomość nadal są zaciągane chętnie. Dla niektórych to jedyna opcja, by móc nabyć własne "M".

Co jest bardziej opłacalne, kredyt gotówkowy na mieszkanie czy kredyt celowy, czyli hipoteczny? Na jaką współpracę najczęściej decydują się potencjalni kredytobiorcy? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Kredyt gotówkowy na mieszkanie - kiedy ta opcja się sprawdza?

Oczywiście, najbardziej popularnym zobowiązaniem, jakie zaciąga się w celu kupna nieruchomości, są kredyty hipoteczne. To produkt dedykowany wszystkim tym, którzy nie mają własnych środków na "cztery kąty" albo ich oszczędności nie są wystarczające. Musimy jednak pamiętać, że kredyt mieszkaniowy narzuca na kredytobiorcę pewne ograniczenia, a banki stawiają twarde warunki w zakresie współpracy. Przede wszystkim konieczny jest wkład własny jako dodatkowe zabezpieczenie i czynniki minimalizujący ryzyko ewentualnej niewypłacalności. Nie ma możliwości, by klient banku uzyskał kredyt hipoteczny na 100% wartości plus jeszcze kredyt gotówkowy na remont mieszkania.

To właśnie dlatego dla niektórych doskonałą alternatywą jest kredyt gotówkowy na mieszkanie. Ten brany jest przecież na dowolny cel, a bank zupełnie nie ingeruje w to, na co środki przeznacza kredytobiorca. Co więcej, nieruchomość nie zostaje zabezpieczona przez bank, nie jest wymagany wkład własny. Problem polega jedynie na skrupulatnie weryfikowanej zdolności kredytowej oraz na tym, że kredyt gotówkowy na zakup mieszkania może nie być wystarczającej wysokości. Istnieją bowiem limity, które mówią o maksymalnej wartości takiego zobowiązania.

Sami eksperci rynku finansowego potwierdzają, że kredyt gotówkowy na mieszkanie nie sprawdza się, jeśli takie wsparcie ma finansować całą wartość nieruchomości. Jest jednak idealny, jeśli pod uwagę brany jest na przykład kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania. Jego przeciętna wartość to około 30 tysięcy złotych. Taki kredyt gotówkowy nie przyczynia się do powstania tzw. spirali długów, a kredytobiorca spłaca go regularnie. Zaciągany jest szybko i przy minimum formalności, dzisiaj nierzadko za pośrednictwem internetu.

Kredyt gotówkowy na mieszkanie jest też dobrym rozwiązaniem, kiedy potencjalny kredytobiorca posiada oszczędności, ale te nie są wystarczające. Dzięki dodatkowej gotówce stać go na zakup nieruchomości czy wpłatę wkładu własnego. Należy przy tym pamiętać, że zawsze weryfikowana jest zdolność kredytowa przyszłego klienta.

Kredyt gotówkowy na mieszkanie bardzo często zaciągany jest też wraz z tym hipotecznym i służy zapewnieniu środków na wkład własny. Taka opcja jest oczywiście możliwa, natomiast kredytobiorca powinien najpierw oszacować zdolność kredytową. Zaciągając kolejny kredyt, ta maleje, tym samym może nie być wystarczająca na podstawowy kredyt hipoteczny.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Potencjalny kredytobiorca musi zdawać sobie sprawę, że każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową, przez co nie ma dwóch takich samych kredytów. Liczy się tez aktualna sytuacja na rynku usług bankowych, ale także indywidualne potrzeby, oczekiwania i możliwości spłaty klienta. To dlatego dobry kredyt gotówkowy na mieszkanie powinien być "szyty na miarę".

Aby móc zweryfikować najlepszy produkt kredytowy, warto najpierw porównać co najmniej kilka konkurencyjnych propozycji. W tym celu świetnie sprawdza się ranking kredytów. To zestawienie może dotyczyć bieżących ofert kredytów gotówkowych z przeznaczeniem na mieszkanie. Przyszły kredytobiorca powinien brać pod uwagę oprocentowanie, wysokość rat, czas współpracy z bankiem, ale też inne opłaty, jakie poniesie w całym okresie współpracy. Liczą się też parametry, które świadczą o komforcie współpracy. Najczęściej Polacy chcą zaciągać kredyt przez internet oraz korzystać z dodatkowych bonusów. Dzisiaj coraz częściej zwraca się uwagę na możliwość brania tzw. wakacji kredytowych czy nabywania innych produktów banku na iście preferencyjnych warunkach. Wszystko to będzie miało wpływ na atrakcyjność danej oferty.

Mówiąc jednak o opłacalności zobowiązania kredytowego na mieszkanie, warto wykorzystać jeszcze inne narzędzie, które szacuje kredyt gotówkowy na mieszkanie. Kalkulator kredytowy dostępny na https://www.totalmoney.pl/ jest prostym instrumentem online, idealnym do wyliczania wskaźnika RRSO, który mówi o całkowitych kosztach. Co ciekawe, za pomocą kalkulatora można szacować także zdolność kredytową, a więc szanse na współpracę z wybraną instytucją bankową. Należy przy tym pamiętać, że wykorzystanie tychże narzędzi daje jedynie pogląd na bieżącą sytuację kredytową, ale ostateczne warunki klient banku pozna dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów