0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Mikrorachunek podatkowy NIP czy PESEL - który identyfikator wybrać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 1 stycznia 2020 roku każdy przedsiębiorca zostanie posiadaczem mikrorachunku podatkowego, na który będzie płacił należności z tytułu podatku VAT, PIT i CIT. Już dziś każdy przedsiębiorca lub organizacja może wygenerować swój numer indywidualnego rachunku podatkowego. Mikro- i mali przedsiębiorcy, którzy posiadają dwa identyfikatory mają problem na podstawie, którego z nich powinni wygenerować mikrorachunek podatkowy NIP czy PESEL? MF zmieniło stanowisko, który więc numer powinni wybrać?

Mikrorachunek podatkowy NIP czy PESEL?

Numer indywidualnego rachunku podatkowego można wygenerować na stronie: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego 

Jest to szybki i prosty sposób, który nie wymaga aktualizacji formularzy zgłoszeniowych czy wizyt w urzędzie skarbowym. Pytanie jakie zadają sobie przedsiębiorcy to czy generując mikrorachunek podatkowy NIP czy PESEL będzie właściwym identyfikatorem na podstawie którego zostanie nadany numer.

Zgodnie z dotychczasową informacją podawaną na stronie Ministerstwa Finansów w celu uzyskania numeru mikrorachunku należy podać:

 • PESEL - w przypadku osób fizycznych

 • NIP - w przypadku organizacji.

W praktyce oznacza to, że osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą powinny podczas generowania numeru mikrorachunku podatkowego podawać numer PESEL. 

Obecnie, również na stronie Ministerstwa Finansów dotyczącej zagadnienia mikrorachunku podatkowego widnieje informacja, że podczas generowania numeru należy podać:

 • PESEL, w przypadku osób fizycznych:

  • nieprowadzących działalności gospodarczej

  • lub niezarejestrowanych jako podatnik VAT

 • NIP, w przypadku:

  • prowadzenia działalności gospodarczej lub posiadania statusu VAT czynnego

  • lub gdy podmiot jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

W związku z powyższym, osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub posiadające status czynnego podatnika VAT powinny podczas generowania numeru mikrorachunku podatkowego podawać NIP.

NIP czy PESEL - jak uniknąć konsekwencji podania błędnego identyfikatora?

Ministerstwo Finansów informuje, że osoba generująca numer mikrorachunku podatkowego ma obowiązek poprawnego podania swojego identyfikatora podatkowego, ponieważ jest ona odpowiedzialna za prawidłowe wygenerowanie numeru mikrorachunku.

Numer mikrorachunku podatkowego zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmianie ulegnie adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko.
W związku z tym, że na stronach Ministerstwa Finansów podane są rozbieżne informacje dotyczące identyfikatora jakim muszą posługiwać się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie numeru mikrorachunku podatkowego bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Posiadanie prawidłowego numeru indywidualnego rachunku podatkowego jest niezbędne od 1 stycznia 2020 roku ponieważ bez niego nie będzie możliwa prawidłowa zapłata podatku VAT oraz podatku dochodowego.
Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat podatku VAT, PIT i CIT pozostaną aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów