Któż z nas, podsumowując mijający rok, nie ma w głowie chociaż kilku rzeczy, które chciałby zmienić? Postanowienia noworoczne robimy często i chętnie, chociaż statystyki mówią, że tylko 8% osób, które chcą coś zmienić, naprawdę to robi. Chcemy być zgrabniejsi, jeść zdrowo, rzucić palenie, zacząć naukę ciekawego języka i… nic z tego nie wychodzi. Pamiętajmy, że tylko od nas zależy, czy znajdziemy się w tych magicznych 8% ludzi. Czy to takie trudne? Z pewnością nie. Przede wszystkim warto się nie poddawać i zapamiętać, że każdy moment jest dobry na zmianę. Nie zrobiłeś postanowień noworocznych pod koniec roku? Nie szkodzi! Wszystko przed tobą. Musisz tylko podjąć kilka kroków, by wypełniało się je sprawniej i lepiej.
Postanowienia noworoczne - podejdź do nich na luzie
Jednym z największych błędów jest niepotrzebne spięcie i narzucanie sobie zbyt wielu postanowień noworocznych jednocześnie. Dodatkowo istnieje niesłuszne przeświadczenie, że każdą z zamierzonych rzeczy powinniśmy rozpocząć już 1 stycznia. Tym samym, kiedy budzimy się po hucznej imprezie i nie mamy siły niemal na nic, nie rozpoczynamy zdrowego trybu życia i nie sięgamy po podręczniki do nauki języków – poddajemy się już na starcie. Myślimy, że znowu zawaliliśmy, nie potrzebnie rozbiliśmy postanowienia noworoczne i właściwie to takie kroki są całkowicie bez sensu. Nic bardziej mylnego. Nie dajmy się stresowi, narzuconemu momentowi, w którym wszystko ma się zmienić. Przede wszystkim chodzi o to, by do wszystkiego podejść na luzie i mierzyć siły na zamiary. Wielkie, wręcz niemożliwe plany naprawdę trudno spełnić, tym samym łatwo wpędzić się w poczucie winy. W styczniu zazwyczaj rozpoczynamy wiele nowych zadań, jeżeli czas w pracy jest napięty i jesteśmy tego świadomi już pod koniec poprzedniego roku, zostawmy postanowienia noworoczne na kolejne miesiące, kiedy naprawdę znajdziemy na nie chwilę.
Postanowienia noworoczne zacznij od małych kroków
W pierwszych miesiącach roku możesz dokładnie przemyśleć miniony czas. Zdawanie sobie sprawy z tego, co nam się w sobie najbardziej nie podobało, co chcemy naprawić, jakie cele osiągnąć, jest kluczem do sukcesu. Usiądź i spokojnie zastanów się nad ubiegłym rokiem. Zapisz sobie, co udało ci się doprowadzić do perfekcji oraz czego oczekujesz od siebie w ciągu kolejnych miesięcy. Nie przejmuj się, że nowy rok już się zaczął, a ty jeszcze nic nie zrobiłeś. Wszystkie wymienione punkty dokładnie przemyśl. Jeżeli chcesz schudnąć, nie wystarczy powiedzieć sobie: Zacznę chodzić na siłownię 5 razy w tygodniu! Po pierwsze może być to trudne, jeżeli wcześniej w ogóle nie ćwiczyłeś, po drugie jest to postanowienie zbyt ogólne. Zacznij od małych kroków. Przykładowo możesz dokładnie opisać, jakie nawyki żywieniowe chcesz zmienić, ale wprowadzać nowości stopniowo, powoli, aby nie zniechęcić się szybko. Idź na siłownię, sprawdź, czy to sprawia ci przyjemność, spróbuj poćwiczyć również w domu, wybierz sposób, który jest dla ciebie lepszy i dopiero wówczas zacznij intensywniejsze treningi. Zawsze chciałeś nauczyć się któregoś z języków obcych? Nie zapisuj się od razu na półroczny kurs, poszukaj kogoś, kto mógłby cię zapoznać z językiem np. przez internet, zrób test, sprawdź się. Nie narzucaj sobie niczego zbyt intensywnego. W końcu jeżeli w poprzednim roku znalazłeś czas na 5 książek, trudno będzie ci przeczytać 100 publikacji w kolejnym.
Mam słabą wolę, czyli dlaczego nie robię postanowień noworocznych
Niektórzy twierdzą, że ich wola jest tak słaba, że żadne postanowienia noworoczne nie mają sensu. Pamiętajmy jednak, że wola nie jest nabyta, nienaruszalna i nic nie można z nią zrobić – przeciwnie! Możemy ją ćwiczyć i sprawiać, że z dnia na dzień stanie się silniejsza. Wystarczą chociażby takie kroki, jak zrezygnowanie z ciastka, kiedy mamy na niego ogromną ochotę czy wylogowanie się z portalu społecznościowego, który zabiera nam najwięcej czasu. Silna wola pozwoli nam na łatwiejsze wprowadzanie do swojego życia nowych nawyków.
Postanowienia noworoczne i nagrody
Każda motywacja jest dobra. Dlatego też w wypełnianiu kolejnych postanowień noworocznych może nam pomóc nagradzanie się. Jak tylko uda ci się zakończyć wyznaczone zadania, zrób coś miłego dla siebie. W zależności od tego, co lubisz, idź na dobrą kolację, kup sobie książkę, zjedz coś słodkiego. Przecież na to zasługujesz!
Postanowienia noworoczne to temat rzeka, z pewnością każdy kiedyś próbował rozpocząć ważne zmiany właśnie w tym czasie. Każdy moment jest dobry, by rozpocząć planowanie i realizację postawionych sobie celów. Pamiętajmy o tym i nie zniechęcajmy się, kiedy nie uda nam się wypełniać postanowień już od pierwszych dni roku. Najważniejsze jest to, aby zdać sobie sprawę z tego, co chcielibyśmy zmienić i nie zniechęcać się, kiedy coś pójdzie nie po naszej myśli.