0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ile kosztuje założenie bloga? Wszystko, co warto wiedzieć

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Marzysz o założeniu własnego bloga? Chciałbyś podzielić się z innymi swoimi umiejętnościami, spostrzeżeniami lub wiedzą? Myślisz o tym często, jednak nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zastanawiasz się, jak zacząć lub po prostu, ile kosztuje założenie bloga? Najczęściej spotykanym poglądem wśród internautów jest ten, że założenie i prowadzenie bloga jest właściwie darmowe. Jednak czy to do końca prawda? Na jakie wydatki warto przeznaczyć pieniądze na początku?

Technologia, czyli domena i hosting

Oczywiście jeśli dopiero sprawdzasz czy blogowanie jest dla ciebie, nie ma sensu, aby wydawać pieniądze na domenę czy hosting. W internecie istnieją platformy do prowadzenia bloga. Wielu słynnych bloggerów zaczynało właśnie tam. Na początek jest to dobra opcja, aby poznać tajniki blogowania i zbadać, czy to zajęcie na pewno nam odpowiada.

Jeśli jednak masz ambicję od początku prowadzić stronę o własnej nazwie, musisz zainwestować w domenę oraz hosting. Pierwsze pojęcie to unikalna nazwa twojego bloga, która może również (jednak nie musi) służyć jako jego adres url. Ceny domen są bardzo różne. Ich wysokość można sprawdzić w internecie. Trzeba pamiętać, że domena nie jest wykupiona na stałe, należy ją odnawiać. Przy czym warto uważać na promocję typu domena za darmo, gdyż odnowienie może później kosztować o wiele więcej niż przy domenie np. za 10 zł.

Hosting to inaczej serwer, na którym zamieszczony jest twój blog, dzięki czemu mogą go oglądać inni użytkownicy internetu. Firm hostingujących na rynku jest mnóstwo. Jeśli chodzi o wybór domeny plus hosting opłata wynosi około 200 złotych za rok.

Wygląd twojego bloga

Kiedy wszystkie techniczne sprawy masz już za sobą, czas na oprawę graficzną. Każdy chciałby, aby jego blog był najładniejszy, jednak usługi graficzne nie kosztują mało. Dlatego na początku, aby zaoszczędzić pieniądze, warto skorzystać z rozwiązań dostępnych w internecie.

Tutaj z pomocą przychodzą gotowe szablony.

Większość korzysta z tych darmowych, dostępnych w systemie WordPress. Jednak wiele z nich nie ma wersji responsywnej lub posiada błędy. A jeśli już jeden jest wielofunkcyjny, to korzysta z niego najwięcej osób. Więc jeśli chcesz, aby twój blog się wyróżniał, raczej nie powinieneś korzystać z tej opcji. Zwłaszcza że istnieje jeszcze druga, na którą również nie trzeba wydawać majątku.

Można skorzystać z baz motywów - gdzie znajduje się wiele szablonów i grafik, które kupimy już za kilkanaście do kilkudziesięciu dolarów. Warto zainwestować taką kwotę, jeśli chcemy, aby nasz blog od początku był chętnie czytany i podobał się odbiorcom. Nie jest to duży wydatek, a na starcie zdecydowanie wystarczy.

Płatna platforma, czyli ile kosztuje założenie bloga w praktyce?

Kolejnym bardzo ważnym krokiem, w przypadku kiedy nie korzystamy z gotowych rozwiązań, jest wybór platformy dla bloga. Najczęściej wybieraną opcją jest WordPress. Często firmy hostingowe mają w swojej ofercie łatwe zainstalowanie tego systemu. Zdarza się tak, że po zainstalowaniu wszystkiego trzeba jeszcze poukładać wszystkie moduły na stronie, tak aby wyglądały idealnie, jak chcemy. Dlatego tutaj może przydać się pomoc informatyka. Istnieją dwie formy tego serwisu. Jedna to Wordpress.org gdzie wszystko jest darmowe, jednak musisz posiadać własny hosting, natomiast druga - WordPress.com - oferuje pakiet darmowy z hostingiem za 18 dolarów/rok lub pakiet płatny z hostingiem gratis.

Logo i inne dodatki graficzne

Aby blog się wyróżniał, musi mieć logo. To unikalny znak, który będzie utożsamiany z twoim blogiem i być może z tobą. Jednak niekoniecznie musisz mieć je już na starcie. Grafik za zaprojektowanie logo może wziąć nawet kilka tysięcy, a nie o to chyba chodzi. Pierwszy znak możesz zaprojektować sam, np. w aplikacji Canva.com lub innym łatwym programie online. Można też skorzystać z darmowych generatorów logotypów.

Ile kosztuje założenie bloga? - podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione powyżej opcje, jeśli chcemy, aby nasz blog odróżniał się od innych i miał w miarę zaawansowane funkcje, powinniśmy zainwestować w niego na początku około 400-500 złotych. W tej kwocie zawarte są: domena, hosting, szablon oraz ewentualna pomoc informatyczna.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów