Kredyty są chętnie wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorców poszukujących dodatkowych pieniędzy na różnego rodzaju inwestycje. Oferują je wszystkie banki i SKOK-i działające na rynku. Oferta kredytów dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców nieco się od siebie różni. Poznaj kilka najpopularniejszych z nich i dowiedz się nieco więcej na ich temat.
Kredyty dzieli się m.in. na celowe oraz takie, które można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanie każdego z nich jest możliwe wyłącznie po spełnieniu określonych wymogów.
Czym jest kredyt?
Jest to rodzaj umowy zawieranej między bankiem a kredytobiorcą. Jej stroną może być zarówno osoba prywatna, jak i instytucja czy firma. Na podstawie zawartej umowy kredytodawca zobowiązuje się pożyczyć określoną kwotę na ustalony czas. Kredytobiorca z kolei musi spłacić zaciągnięte zobowiązanie zgodnie z harmonogramem. Kwota kapitału jest powiększona o odsetki i innego rodzaju opłaty.
Kto może otrzymać kredyt?
Mimo tego, że wiele kredytów jest dostępnych praktycznie od ręki i można o nie wnioskować przez Internet, to nie każdy może je uzyskać. Niezbędna jest zdolność kredytowa na określonym poziomie. Na jej podstawie banki oceniają wiarygodność konkretnego klienta i weryfikują jaką kwotę mogą mu pożyczyć oraz czy jest to w ogóle możliwe. Brak zdolności kredytowej wiąże się z możliwością otrzymania odmownej decyzji. W takim przypadku należy zadbać o jej poprawę i dopiero wtedy złożyć ponowny wniosek.
Zdolność kredytowa jest badana zarówno w przypadku osoby prywatnej, jak i przedsiębiorcy prowadzącego działalność. Wpływa na nią m.in. wysokość osiąganych dochodów w stosunku do ogólnych wydatków, a także dotychczasowa historia kredytowa i aktualne zobowiązania.
Kredyty dla osób prywatnych
Kredyty przeznaczone dla osób prywatnych można podzielić na następujące rodzaje:
- kredyty konsumpcyjne,
- kredyty hipoteczne,
- kredyty konsolidacyjne.
Zdecydowanie warto wiedzieć nieco więcej na ich temat.
Kredyt konsumpcyjny
Może być przeznaczony na sfinansowanie bieżących wydatków czy zakup sprzętu. Klient decyduje, na co wyda pożyczone pieniądze. Jednym zastrzeżeniem jest to, że nie może to być cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najpopularniejsze kredyty w tej kategorii to:
- kredyt gotówkowy – banku nie interesuje, na co zostaną przeznaczone pożyczone środki. Maksymalna kwota, którą można pożyczyć w jego ramach to 255 550 zł na okres 10 lat. Więcej na temat tego rodzaju finansowania dowiesz się z artykułu pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/;
- kredyt ratalny – jest on zaciągany w przypadku zakupów na raty. Sklepy współpracują z bankami, które są realnymi kredytodawcami;
- kredyt samochodowy – jest to kredyt celowy, który może zostać przeznaczony na zakup auta. Wymaga jednak ustanowienia zabezpieczenia na rzecz banku.
Kredyt hipoteczny najczęściej jest wykorzystywany do sfinansowania zakupu lub budowy nieruchomości. Wymaga dysponowania wkładem własnym w określonej wysokości. Jest zaciągany zazwyczaj na duże kwoty oraz okres kilkudziesięciu lat. Zanim wybierzesz kredyt hipoteczny, skorzystaj z kalkulatora ofert dostępnego na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.
Z kolei kredyt konsolidacyjny jest udzielany na spłatę innych zobowiązań finansowych. Umożliwia połączenie ich w jedną pożyczkę, dzięki czemu wysokość rat maleje i stają się one łatwiejsze do spłaty.
Rodzaje kredytów dla firm
Kredyty dla firm są najczęściej przeznaczane na realizację inwestycji lub finansowanie bieżących wydatków. Jednym z nich jest kredyt na start przeznaczony dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i potrzebują środków na ten cel.
Inny rodzaj finansowania to kredyt inwestycyjny. Może być przeznaczony na konkretne cele działalności przedsiębiorstwa związane np. z zakupem nowych maszyn lub sprzętu. Do jego uzyskania zazwyczaj niezbędne jest przedstawienie konkretnego biznesplanu.
Z kolei kredyt obrotowy może być przeznaczony na sfinansowanie bieżących potrzeb firmy, takich jak np. wypłata wynagrodzeń. Spłaca się go w systemie ratalnym lub jednorazowo. Środki uzyskane w ten sposób mogą być wydane również na spłatę aktualnych zadłużeń.
Można wyróżnić także kredyt krótkoterminowy na rachunku bieżącym. Umożliwia on wykorzystanie ustalonego limitu, a jego spłata następuje po pojawieniu się wpływów na koncie.
Kredyty dla osób prywatnych i firm – podsumowanie
Kredyty można klasyfikować nie tylko pod względem podmiotu, który może je uzyskać, ale i innych parametrów. Biorąc pod uwagę okres obowiązywania umowy, wyróżnia się kredyty krótko-, średnio- i długoterminowe. Można także podzielić je ze względu na cel finansowania czy walutę. Przed zawarciem umowy w każdym przypadku należy dokładnie sprawdzić jej zapisy i zapoznać się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi przede wszystkim łącznego kosztu kredytu. Najlepszym rozwiązaniem na to, aby znaleźć produkt finansowy dopasowany do indywidualnych potrzeb, jest skorzystanie z wygodnego kalkulatora ofert.
Artykuł sponsorowany