0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak otworzyć nowe konto bankowe? Krok po kroku

Wielkość tekstu:

W dzisiejszych czasach posiadanie konta bankowego to wręcz konieczność. Banki prześcigają się w najróżniejszych ofertach dla nowych użytkowników, proponując coraz to korzystniejsze warunki prowadzenia rachunku. Dowiedz się, w jaki sposób otworzyć swoje nowe konto w banku!

Porównanie ofert banków

Na samym początku warto zwrócić uwagę na oferty różnych banków. Bardzo często można bowiem trafić na promocje bankowe dla nowych klientów. Banki oferują atrakcyjne bonusy za otwarcie konta – takie jak na przykład premie gotówkowe, zwroty części wydatków (tak zwany cashback), darmowe ubezpieczenia, czy też kody rabatowe. W niektórych przypadkach promocje obejmują także zwolnienie z opłat za konto lub kartę płatniczą przez określony czas.

Weź pod uwagę również takie aspekty jak wysokość opłat za prowadzenie konta, czy też koszt obsługi karty płatniczej. Niektóre banki oferują całkiem darmowe konta, podczas gdy inne wymagają spełnienia określonych warunków – na przykład wielkość miesięcznych wpływów na konto lub liczba transakcji wykonanych kartą w każdym miesiącu. Wbrew pozorom istotne mogą być także ewentualne opłaty za wypłatę z bankomatu – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W dobie postępującej cyfryzacji ważna jest także możliwość korzystania z bankowości internetowej i mobilnej. Sprawdź więc funkcjonalność serwisu internetowego, a także aplikacji mobilnej. Pozwolą Ci one na zarządzanie swoimi finansami przez całą dobę, niezależnie od tego, gdzie się akurat znajdujesz. Dzięki bankowości internetowej i mobilnej możesz między innymi wykonywać szybkie przelewy i dokonywać płatności online.

Założenie konta w banku, a formalności

Nowe konto w banku możesz założyć na kilka sposobów. Najprostszą i najwygodniejszą opcją jest założenie konta online. Wystarczy bowiem wypełnić wniosek na stronie internetowej banku i zweryfikować swoją tożsamość. Można to zrobić na przykład poprzez przelew weryfikacyjny z innego konta bankowego, odbywając rozmowę wideo z konsultantem banku lub korzystając z profilu zaufanego. Założenie rachunku bankowego online nie wymaga wizyty w oddziale banku.

Jeśli wolisz założyć konto bankowe w tradycyjny sposób, to możesz udać się w tym celu do wybranej placówki bankowej. Jest to rozwiązanie dla osób, które preferują rozmowę z pracownikiem banku na żywo. Warto także wiedzieć, że niektóre banki oferują możliwość złożenia wniosku o otwarcie rachunku bankowego przez kuriera. To odpowiednia metoda dla tych, którzy nie mogą odwiedzić placówki i nie mają możliwości skorzystania z elektronicznej weryfikacji tożsamości.

Do założenia konta w banku niezbędne są podstawowe dokumenty. Najczęściej wymagany jest dowód osobisty, a także dane takie jak numer PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. W przypadku kont firmowych potrzebne też będą dokumenty rejestrowe firmy. Przy zakładaniu konta online konieczny może się okazać także numer konta z innego banku, który posłuży do weryfikacji tożsamości. Obcokrajowcy mogą być poproszeni o dodatkowe dokumenty – takie jak karta pobytu, paszport lub potwierdzenie zameldowania w Polsce.

Korzystanie z konta bankowego

Podpisałeś umowę i potwierdziłeś swoją tożsamość? Czas zacząć korzystać z nowego konta bankowego i dopasować poszczególne usługi do swoich potrzeb. Pierwszym krokiem z pewnością będzie aktywacja dostępu do bankowości internetowej. W zależności od wybranego banku i sposobu otwarcia konta może odbyć się to na różne sposoby – najczęściej jednak dane potrzebne do pierwszego logowania są przekazywane przez bank.

Jeżeli przy zakładaniu rachunku bankowego zamówiłeś także kartę debetową do konta, to pamiętaj o konieczności jej aktywacji. Zazwyczaj można to zrobić przez serwis internetowy lub aplikację mobilną banku. Pierwsza transakcja kartą zawsze wymaga podania kodu PIN, niezależnie od kwoty dokonanej płatności. Kod PIN do karty należy uprzednio ustalić w bankowości elektronicznej, przez infolinię lub w oddziale banku.

Nowoczesne konta bankowe mają szereg dostępnych funkcji. Jest to przede wszystkim możliwość dokonywania przelewów krajowych i zagranicznych oraz opcja płacenia kartą w sklepach stacjonarnych i internetowych. Każdy użytkownik może także ustawiać zlecenia stałe i polecenia zapłaty, co pozwala na automatyczne opłacanie comiesięcznych rachunków.

Banki oferują także dodatkowe usługi - między innymi umożliwiają oszczędzanie dzięki możliwości otwarcia konta oszczędnościowego i rozmaitych lokat. Inne opcje to fundusze inwestycyjne, rachunki maklerskie, konta emerytalne oraz ubezpieczenia.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów