0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowe podatki – trwa rekrutacja do projektowania kolejnych danin

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Pomimo zapewnień rządu zobowiązania podatkowe w Polsce stale rosną. Na podstawie ogłoszenia zamieszczonego przez Ministerstwo Finansów można wywnioskować, że planowane są nowe podatki. Poszukiwany jest ekspert w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych, który miałby zajmować się m.in. opracowaniem projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym. W związku z tym możliwe, że kolejny podatek mógłby dotyczyć majątku osób prywatnych lub firm.

Nowe podatki – czym ma się zajmować ekspert?

Ministerstwo Finansów opublikowało ogłoszenie o chęci zatrudnienia eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych. W zakresie jego obowiązków wymienione zostały: przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowo projektowanych danin oraz opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym.

W ogłoszeniu określono także niezbędne oraz dodatkowe wymagania, które powinien spełnić kandydat. Osoba opracowująca nowe podatki m.in. musi posiadać wykształcenie wyższe na kierunku prawo, trzyletnie doświadczenie w obszarze podatków, znać język angielski czy też przepisy krajowego prawa podatkowego. Jako niezbędne zdolności wymieniono m.in. umiejętność argumentowania.

Nowe podatki w ostatnim czasie

Obecnie stale wprowadzane są nowe podatki. Spółki komandytowe zaczął obowiązywać podatek CIT. Odczuwalny został także znaczny wzrost cen napojów zawierających substancje słodzące na skutek podatku cukrowego. Wielu Polaków uiszczających podatki w Polsce, osiągających dochody za granicą, nie skorzysta z ulgi abolicyjnej. W związku z chęcią zmniejszenia spożycia alkoholu została wprowadzona opłata „małpkowa” dotycząca alkoholi sprzedawanych w małych opakowaniach do 300 ml. Dzięki niej przewiduje się, że do budżetu państwa wpłynie około 500 mln zł w ciągu roku. Częstym tematem jest także podatek od reklamy. Również właściciele psów mogą zapłacić wyższą opłatę w związku z podniesieniem górnej stawki opłaty. Jej ostateczny wymiar może określić gmina.

Aktualnie trudno ocenić, jakie nowe podatki przewiduje się w przyszłości. Na podstawie nazwy wydziału, do którego poszukiwany jest ekspert, można spodziewać się, że podatek mógłby wiązać się z majątkiem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów