Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Usługa Twój e-PIT dostępna od 15 lutego – jakie deklaracje zawiera?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od kilku dni trwały prace serwisowe mające na celu udostępnienie podatnikom deklaracji podatkowych za rok 2020. Zostały one zakończone i od 15 lutego 2021 roku podatnicy mogą znaleźć swoje rozliczenia udostępnione przez urząd skarbowy. Informacje tam zawarte należy zweryfikować pod względem poprawności i skorygować o ewentualne ulgi i odliczenia.

Usługa Twój e-PIT – jak się zalogować?

Od 1 lutego nastąpiła zmiana i usługa Twój e-PIT dostępna jest na stronie e-Urzędu Skarbowego.

Podatnicy mogą zalogować się do serwisu za pomocą:

  • danych podatkowych (PESEL lub NIP i kwota przychodów);

  • login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna);

  • mObywatel – opcja ta zostanie wkrótce udostępniona.

Dwie pierwsze metody mogą być znane podatnikom z lat ubiegłych i nie nastąpiły w przypadku ich użytkowania żadne zmiany. Natomiast nowością, którą planuje wdrożyć Ministerstwo Finansów, jest dostęp do Usługi Twój e-PIT za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Jej atutem będzie brak podwójnej autoryzacji, co pozwoli na szybsze logowanie do serwisu.

Usługa Twój e-PIT została udostępniona użytkownikom, jednakże na skutek kłopotów technicznych usługi Twój e-PIT serwis e-US jest niedostępny. Problemy techniczne mogły być spowodowane przeciążeniem serwisu.

Usługa Twój e-PIT – jakich deklaracji dotyczy?

Na stronie Twój e-PIT znajduje się informacja o tym, że dotyczy on deklaracji podatkowych, tj. PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-28, jednak – podobnie jak w latach ubiegłych – z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnicy, których dotyczy ten zapis, nie będą mogli skorzystać z automatycznie wypełnionych deklaracji przez e-Urząd Skarbowy. W tym przypadku deklaracje PIT-28 i PIT-36 należy wypełnić samodzielnie.

Poza usługą Twój e-PIT na stronie e-Urzędu Skarbowego można znaleźć:

  • mikrorachunek podatkowy (do zapłaty VAT, PIT, CIT);

  • wykaz mandatów karnych;

  • e-mikrofirmę (w celu generowania i wysyłki JPK).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów