Poradnik Przedsiębiorcy

Odpoczynek w koronach drzew

Kto w dzieciństwie marzył o domku na drzewie? Hotele na drzewach to propozycja dla tych, którzy choć na chwilę chcieliby znaleźć się bliżej nieba, posłuchać szumu liści i zanurzyć się w szmaragdowej poświacie. Co ciekawe, takie atrakcje czekają na turystów również w Polsce!

To cóż, że ze Szwecji?

Skandynawia słynie z proekologicznej postawy, nic więc dziwnego, że w Harads w północnej Szwecji znajduje się przyjazny dla środowiska hotel położony w koronach drzew. Treehotel to kompleks domków zaprojektowanych przez renomowanych architektów. W pracach wzięli udział: Tham i Vudegard Hansson, Sendell Sandberg, Cyren Brothers i Inredningsgruppen.

Domki wznoszone są na dużych, drewnianych platformach wokół sosen, na wysokości od 4 do 6 metrów nad ziemią! Hotel otwarty jest cały rok. Wewnątrz znajdują się część kuchenna, dzienna, sypialnia oraz taras. Co więcej, apartamenty posiadają ogrzewanie podłogowe. Powierzchnie domków wahają się od 15 do 30 m2.

Każdy domek ma swój niepowtarzalny design. Przykładowo: UFO przypomina statek kosmiczny, który właśnie wylądował na sośnie - trochę podobny do gniazda. Ciekawie prezentuje się także Microcube - sześcienna bryła pokryta lustrami tak, aby idealnie wtopić ją w otoczenie (w trosce o bezpieczeństwo zwierząt na ścianach domku przylepiono naklejki przedstawiające drapieżne ptaki).

Treehotel spełnia wysokie kryteria ekologiczne. Wśród materiałów, z jakich jest wykonany, dominują drewno i szkło. Prąd dostarczany jest z pobliskiej elektrowni wodnej. W ośrodku nie ma kanalizacji, są jednak toalety, w których nieczystości spalane są w temperaturze 600 stopni. Dzięki przystosowaniu do warunków surowej północy są one godne polecenia zimą. Można wtedy podziwiać spektakularne zorze polarne.

Pomysł na stworzenie hotelu zrodził się pod wpływem filmu “The Tree Lover” Jonasa Selberga Augustsena. Jest to opowieść o trzech mężczyznach, którzy porzucają życie w mieście, aby wrócić do swoich korzeni. Wspólnie budują dom na drzewie. W filozoficzny sposób ukazana zostaje ważność drzew dla ludzi.

Więcej informacji o hotelu można znaleźć na stronie ośrodka.

Wakacje w dolinie kangurów


Miłośników cieplejszego klimatu zabieramy do północno-wschodniej Australii. Na powierzchni 40-hektarowego lasu położony jest kompleks The Canopy Treehouses, w którego skład wchodzi pięć w pełni ekologicznych nadrzewnych domków. Każdy z nich posiada dwie sypialnie, wyposażoną kuchnię, wannę i taras.

Ośrodek usytuowany jest nieopodal parku narodowego, w pobliżu miasteczka Cairns. Okoliczne atrakcje to Wodospad Malanda, krater Mount Hypimamee oraz bliskość Morza Koralowego. Ponadto podczas odpoczynku na tarasie można zobaczyć wiele egzotycznych zwierzą, jak kazuary czy kangury drzewiaki.

The Conopy Treehouses posiada cztery gwiazdki. Apartamenty są luksusowe i w pełni wyposażone. Turysta, oprócz kontaktu z naturą, spotka tu wszystkie współczesne cuda techniki, jak bezprzewodowy internet, telewizory, odtwarzacze DVD.

Szczegóły na temat rezerwacji miejsc znajdują się na stronie hotelu.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Również w Polsce znajdują się ośrodki wypoczynkowe ukryte wysoko w koronach drzew.
Pierwszym ośrodkiem jest W drzewach, położony w urokliwym Nałęczowie. W 2013 roku W drzewach był finalistą konkursu architektonicznego BRYŁA ROKU.

Właściciele chcieli stworzyć miejsce, w którym możnaby podziwiać lessowe wąwozy. W ośrodku znajdują się trzy domki. Każdy z nich ma nazwę pochodzącą od drzewa, na którym domek jest zbudowany.

Każdy domek jest inny. Grab leży bezpośrednio nad stromym wąwozem. Smukły pień grabu jest idealnie wkomponowany w ścianę domku i na wylot przechodzi przez taras. Flagowym apartamentem jest sosna. Powierzchnia mieszkalna została rozlokowana na dwóch poziomach. Na przestronnej antresoli znajduje się część sypialna. Na uwagę zasługuje przeszklony w całej wysokości domku narożnik i duże okno dachowe. Ostatnim apartamentem jest jodła. Ten domek położony jest najwyżej.

Domki dostępne są dla turystów cały rok. W każdym apartamencie turyści znajdą biblioteczkę z książkami o ptakach oraz lornetkę. Organizowane są także warsztaty przyrodnicze, a o 17 goście mogą liczyć na ciepłą herbatę i domowe ciasto.

Na stronie ośrodka znajdują się dodatkowe informacje na temat przewidywanych dla gości atrakcji.

Apartamenty na drzewach znaleźć można także w malowniczej Dolinie Charlotty nieopodal Ustki. Z apartamentów rozpościera się widok na las, a w dole szemrze niewielka rzeczka.

Domki składają się z sypialni, pokoju dziennego, łazienki oraz tarasu. W środku znajduje się ogrzewanie, dlatego można zatrzymać się w nich przez cały rok. Na turystów czekają dodatkowe atrakcje, takie jak możliwość korzystania z basenu, jacuzzi, sauny i sali fitness. Więcej informacji znaleźć można na stronie Doliny Charlotty.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj o carpoolingu - wspólnych przejazdach, które pozwolą ci poznać nowych ludzi, chronić środowisko i zaoszczędzić pieniądze.