Poradnik Przedsiębiorcy

Gazowane napoje - zrezygnuj z nich dla zdrowia

Wyobraź sobie, że zrobiłeś herbatę i posłodziłeś ją 10 łyżeczkami cukru. Najprawdopodobniej wyplułbyś już pierwszy łyk napoju, a resztę wylał. Dlaczego więc bez problemu wypijasz puszkę gazowanego napoju, który ma w sobie taką samą ilość cukru? Co sprawia, że tego nie czujesz i masz ochotę na więcej? Dbaj o swoje zdrowie, ogranicz spożycie gazowanych napojów!

Co siedzi w środku, czyli skład gazowanego napoju

Jak już wspomniano, gazowane napoje posiadają przede wszystkim naprawdę dużo cukru. Dodatkowo, aby zabić nadmiernie słodki smak, używany jest m.in. kwas fosforowy. Czy wiesz, że używa się go również do usuwania rdzy i kamienia? Prócz tego w tego typu napojach znajduje się woda, dwutlenek węgla, konserwanty oraz substancje smakowe i słodzące. Kwas fosforowy nie jest jedynym, który znajdziemy w składzie, ponieważ zazwyczaj dodawany jest również kwas cytrynowy. Aby całość pięknie pachniała, niezbędne są substancje, które wzmacniają aromat. Ciekawe, przyciągające wzrok kolory to oczywiście kwestia sztucznych barwników.

Skład i co dalej?

Gazowany napój nie ma żadnych witamin, składników odżywczych czy minerałów, posiada za to dużo pustych kalorii. Nadmierne spożywanie takich napojów może spowodować wiele chorób układu sercowo-naczyniowego, spowolnić metabolizm, tym samym doprowadzić do otyłości. Poza tym ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego się zwiększa, podobnie jak ryzyko pojawienia się nowotworu, gdyż wiele substancji ma rakotwórcze właściwości.

Gazowany napój niszczy również zęby. Jeżeli zależy nam na zdrowym uśmiechu, bez próchnicy i uszkodzonego szkliwa, zdecydowanie powinniśmy z niego zrezygnować. Jeżeli mamy alergię pokarmową, spożywanie napojów gazowanych może zwiększyć jej objawy, poza tym istnieje większe ryzyko, że pojawi się u nas refluks żołądkowo-przełykowy.

Gazowane napoje a zdrowie dziecka

Dorośli powinni zdecydowanie chronić swoje dzieci przed gazowanymi napojami. Dużo cukru, który wraz z nimi przedostaje się do organizmu, zwiększa stężenie insuliny. Taki stan może prowadzić do zwiększenia produkcji hormonów płciowych. Szczególnie niebezpieczne jest to u dziewcząt, ponieważ przyśpieszone dojrzewanie i zbyt szybkie pojawienie się miesiączki może aż o 5% zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Poza tym dzieci pijące gazowane napoje mogą być agresywne i nadpobudliwe. Nadmierną ilość cukru komórki próbują zmienić w tłuszcz, aby poradzić sobie z tym nagromadzeniem, przez co dzieci stają się otyłe, mają wiele problemów z normalnym funkcjonowaniem.

Oszukane szczęście

Napój gazowany po pewnym czasie od spożycia może nam dać złudne wrażenie szczęścia. Czujemy się dobrze, jesteśmy pobudzeni, mamy dużo energii. Warto jednak wiedzieć, że już za chwilę nastrój gwałtownie nam się pogorszy, poczujemy się smutni i zmęczeni, często poddenerwowani. W takim przypadku łatwo jest wpaść w błędne koło i wypijać zdecydowanie zbyt dużo niezdrowych napojów. Cenimy sobie nasze dobre samopoczucie i zdrowie, dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na to, co jemy i pijemy. Gazowane napoje nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, więc nie spożywajmy ich nałogowo. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi i jeżeli tylko robimy to z głową, nic nam się nie stanie, łatwo jednak uzależnić się i nieświadomie sięgać po coraz więcej. Warto być ostrożnym.