0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zainteresowania i hobby – co mówią o pracowniku?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zainteresowania i hobby są dużą częścią życia wielu z nas. Poświęcamy im wolny czas, rozwijamy je, dają nam one dużo przyjemności i pozwalają odpocząć. Często też chętnie o nich rozmawiamy i mamy na ich temat naprawdę sporo do powiedzenia. Dlatego też kandydaci do pracy chętnie wypełniają rubrykę Zainteresowania i hobby w CV, choć często traktują je bardziej jako dodatek. Podobnie myślą nierzadko rekruterzy czy też pracodawcy. Jednak warto mieć świadomość, że z tej części CV można wiele wyczytać, ponieważ zainteresowania często dużo mówią o kandydacie! Co takiego?

Czym są dla nas zainteresowania i hobby?

Zainteresowania i hobby to często coś, czemu poświęcamy się w pełni, dlatego też są one dla nas bardzo ważne. Nie tylko przynoszą nam spokój i pozwalają naładować baterie, lecz także sprawiają, że czujemy się lepiej, jesteśmy szczęśliwsi, mamy poczucie rozwoju, zdarza się, że są także idealnym sposobem na radzenie sobie ze stresem. 

W związku z tym, jeśli w naszym życiu pojawia się coś, co nas szczególnie interesuje i staje się naszym hobby, często chcemy poświęcać na to jak najwięcej czasu i uwielbiamy o tym rozmawiać. Chętnie też wpisujemy zainteresowania i hobby do CV. 

Co możemy z tego wyczytać jako rekruterzy czy pracodawcy? Jak hobby może wpłynąć na pracę?

Zainteresowania a praca

To oczywiste, że zainteresowania i hobby mają wpływ na pracownika i tym samym jego pracę. Przede wszystkim, jak już wspominaliśmy, taka osoba bywa szczęśliwsza, potrafi sobie radzić ze stresem, jest bardziej zrelaksowana oraz oczywiście nierzadko jest znacznie bardziej kreatywna. 

Rzecz jasna zdarza się, że kandydat do pracy wpisuje do CV zainteresowania i hobby, którymi tak naprawdę się nie zajmuje, ale uważa, że ciekawie brzmią. Jednak nie jest to wcale tak częste i spoglądając na tę część CV, możemy dowiedzieć się czegoś o potencjalnym pracowniku. Jak więc zainteresowania mogą wpłynąć na daną osobę? Co mówi o nas nasze hobby? Przybliżmy kilka przykładów. 

Sztampowo nie zawsze znaczy źle

Najpopularniejsze, najczęściej wpisywane w CV, właściwie szablonowe i z pewnością nie do końca oryginalne hobby to czytanie książek. Film, książka i muzyka – nieśmiertelny zestaw naszych zainteresowań. Wydawać się może, że jeśli już ktoś wpisuje je do CV, idzie na łatwiznę. Jednak nie da się ukryć, że to często jego najprawdziwsze zainteresowania i z pewnością przydatne także w pracy! 

Nie zawsze sztampowo znaczy źle. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej szybko można sprawdzić, czy książki to tylko puste hasło, czy prawdziwe zainteresowanie. A do dużego wpływu literatury na człowieka najpewniej nikogo nie trzeba przekonywać. 

Kiedy przyglądamy się biografiom ludzi sukcesu, czytamy z nimi wywiady, możemy zauważyć, że wielu z nich podkreśla istotną rolę książek w swoim rozwoju. Nic w tym dziwnego, ponieważ książki to źródło wiedzy, które pomaga nam poszerzyć horyzonty.

Poza tym, że możemy się przy nich zrelaksować, dodatkowo wzbogacamy nasz język. Zyskujemy potrzebne dla nas informacje oraz ćwiczymy naszą pamięć. Książki wpływają na nas nierzadko zbawiennie i warto docenić ich rolę. 

Planowanie 

Dobra organizacja czasu pracy jest jedną z umiejętności, których wymagamy od kandydatów do pracy. Jednak planowanie, bullet journaling, organizacja czasu coraz częściej stają się również hobby. 

Osoba, która prowadzi swój dziennik, jest nie tylko kreatywna, lecz także systematyczna, wie, jak planować zadania, by skutecznie je wykonywać. Dzięki temu, że potencjalni pracownicy poświęcają na planowanie swój czas wolny, o wiele łatwiej jest im wprowadzić odpowiednią organizację swojej pracy.

Sport

Coraz więcej z nas swój wolny czas poświęca na sport – nie tylko siłownię, lecz także jogę, jogging, fitness, jazdę na rowerze, marsze itd. Czy takie zainteresowania i hobby mogą mieć wpływ na pracę? Oczywiście!

Jeśli mamy problem z emocjami, które się w nas gromadzą, niektóre aktywności fizyczne pomagają nam rozładować napięcie. Sporty, w których ważna jest wytrwałość, mogą świadczyć o tym, że jeśli obierzemy sobie jakiś cel, to do niego sukcesywnie dążymy. Joga z kolei może nam powiedzieć, że ktoś potrafi się zrelaksować, ma dzięki temu lżejszą głowę i lepiej mu się pracuje. Oczywiście to tylko domniemania, ale każdy, kto uprawiał sport, wie, że jest w tym sporo racji. 

Poza tym nie da się ukryć, że ruch to też zdrowie. Nic go nam nie zastąpi. Jeśli więc pracownik stawia na sport, najpewniej jego odporność jest większa i zwolnienia lekarskie to nie jest u niego coś częstego. 

Kreatywność

Zainteresowania i hobby wymagające kreatywności – czy to malowanie, wyszywanie, wyklejanie czy inne tego rodzaju zajęcia mogą nam powiedzieć, że kandydat do pracy z pewnością będzie się cechował dużą kreatywnością, co jasne, jednak nie tylko. Często takie hobby to doskonały sposób na relaks. A zrelaksowany pracownik, to nierzadko bardziej produktywny pracownik

Nie warto pomijać zainteresowań w CV pracownika, ale starać się wyciągnąć z tej części życiorysu jak najwięcej! 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów