0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sposób na stres – jak sobie z nim radzić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Stres dopada w dzisiejszych czasach niemal każdego z nas – niezależnie od tego, czym zajmujemy się na co dzień. Nie da się ukryć, że przedsiębiorcy są na niego jeszcze bardziej narażeni – biorą oni pełną odpowiedzialność za działania firmy, chcą zadbać o to, by wiodło się jej jak najlepiej i odniosła sukces. Dlatego też nierzadko bardzo angażują się w swoją pracę – są zawsze dostępni, wszystko kontrolują, nie odpoczywają, nie delegują zadań. To wszystko może sprawić, że stres zacznie ich przerastać. Nie istnieje jeden bezbłędnie działający sposób na stres, jednak z całą pewnością da się z nim walczyć – warto próbować! Co możemy zrobić, by odetchnąć? 

Stres zmorą naszych czasów? 

Czasy, w których żyjemy, wcale nie sprzyjają temu, by żyć i pracować w pełni spokojnie. Czynników powodujących stres jest tak wiele, że dotyka on właściwie każdego z nas – czasami tak mocno, że rzutuje to na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Stres może być dla nas motywujący, jednak im jest go więcej, tym gorzej na nas wpływa. 

Stresować może nas dosłownie wszystko – czujemy, że marnujemy czas albo że mamy go zbyt mało, bierzemy na siebie zbyt dużo pracy, widzimy osiągnięcia naszych znajomych, a nawet obcych nam ludzi (internet znacznie to ułatwia) i wydaje nam się, że nasze życie jest miałkie i dalekie od ambicji. Nawet jeśli nie ma to odbicia w rzeczywistości, katujemy się idealnymi wizjami i czujemy się coraz gorzej. Bierzemy na siebie coraz więcej, jednocześnie coraz więcej zawalamy. 

Jeśli dodatkowo zarządzamy firmą – niezależnie od tego, czy kierujemy grupą ludzi czy prowadzimy jednoosobową działalność – spada na nas jeszcze więcej. Chcemy, żeby firma dobrze prosperowała, odnosiła sukcesy, często więc chcemy ją stale kontrolować. Pracujemy dużo, nie mamy czasu dla siebie, jesteśmy przemęczeni i zaczynamy czuć się źle. Jeśli więc to uczucie nas zjada, warto spróbować znaleźć sposób na stres.

Objawy stresu

Nie zawsze mamy świadomość tego, że z powodu stresu możemy chorować fizycznie. Ta emocja kojarzy się nam bowiem głównie z uciskiem w żołądku czy szybszym biciem serca. Jednak jeśli jesteśmy narażeni na długotrwały stres, może nam się obniżyć odporność, możemy mieć nawet problemy ze stawami, częste są również choroby jelit. Nasze samopoczucie jest złe, chodzimy od lekarza do lekarza, a sytuacja się powtarza. Nie wiemy bowiem, że odpowiada za nią stres i walka z nim może nam pomóc wyzdrowieć (oczywiście nie zawsze główną rolę gra stres i wizyta u lekarza zawsze powinna być naszym pierwszym wyborem). 

Stres jednak nie zawsze aż tak bardzo wpływa na nasz organizm i objawia się bardziej „tradycyjnie”: krótkotrwałymi problemami z żołądkiem, uciskiem w żołądku, bólem głowy, kołataniem serca czy szybszym oddechem. 

Jakichkolwiek objawów by nie dawał, nie zawsze działa motywująco. Jeśli więc czujemy, że coraz trudniej nam nad nim zapanować – warto spróbować znaleźć najlepszy dla nas sposób na stres i pozbyć się go z naszego życia. Oczywiście nie da się tego zrobić w stu procentach, ale można go znacznie ograniczyć. 

Sposób na stres przedsiębiorcy

Co więc może zrobić przedsiębiorca, by poczuć się lepiej? Jaki sposób na stres może pomóc? Jak już wspominaliśmy, nie ma jednej dobrej rady dla wszystkich, jednak warto próbować, by znaleźć coś najlepszego dla nas. 

Znalezienie źródła stresu

Przede wszystkim warto znaleźć źródło naszego stresu. Co sprawia, że coraz trudniej nam sobie z nim poradzić? Jakie są czynniki? Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, warto więc wsłuchiwać się w swój organizm i obserwować nasze reakcje na różne sytuacje. Jeśli się nam to uda, będziemy wiedzieli, z czym walczyć, jaki sposób na stres zastosować. Czasami już sama świadomość daje nam poczucie ulgi.

Oddzielenie pracy od życia prywatnego

Częstym problemem przedsiębiorców jest to, że pracują właściwie przez cały czas, z przerwą na sen. Po pracy przynoszą obowiązki do domu, stale są online, chcą być zawsze dostępni dla klientów i pracowników, jeśli coś będzie się działo. Nie potrafią się wyłączyć i odpocząć, a przemęczenie jest łatwą drogą do stresu. Dlaczego też warto oddzielić życie prywatne od zawodowego, na przykład wyłączać służbowy telefon po wyjściu z biura albo wyznaczyć sobie konkretną godzinę sprawdzenia maila, aby nie być cały czas przyklejonym do telefonu czy laptopa itd. Tym samym zapewniamy sobie czas na osobisty rozwój, odpoczynek i ładowanie baterii.

Czas dla siebie

Jeśli nie możemy się powstrzymać od pracy i bycia online przez cały dzień, postarajmy się znaleźć każdego dnia chociaż godzinę dla siebie. Zróbmy wtedy to, co nas relaksuje i sprawia, że odpoczywamy – pójdźmy na spacer, poleżmy w wannie, pobawmy się z dziećmi. Odetnijmy się w tym czasie od wszystkich bodźców, technologii i po prostu dajmy sobie chwilę na odpoczynek.

Delegowanie zadań

Przedsiębiorca może się stresować dlatego, że ciągle brakuje mu czasu. Wykonuje masę swoich zadań i kontroluje pracę innych, bo chce być pewny, że wszystko jest w porządku. Warto jednak nauczyć się delegowania zadań, zaufania do pracowników i powierzania im większej odpowiedzialności. To motywacja dla nich i sposób na odpoczynek oraz skupienie się na tym, co najważniejsze, dla nas. 

Aktywność fizyczna

Zbawienny sposób na stres to często aktywność fizyczna – bieganie, jazda na rowerze, siłownia, boks… – wszystko, co sprawia nam przyjemność. Ruch to zdrowie, kiedy ćwiczymy, zazwyczaj czujemy się lepiej, jesteśmy szczęśliwi. Dodatkowo rozładowujemy napięcie, a to sprawia, że jesteśmy spokojniejsi. 

Hobby

Dobrym sposobem na stres jest także oddawanie się w pełni swojej pasji. Warto znaleźć niezwiązane z pracą hobby, które sprawi, że będziemy mogli oderwać się na jakiś czas od codzienności i robić coś, co sprawia nam wielką przyjemność.

Głębokie oddechy

Na nagłe pojawienie się stresu mogą pomóc na przykład głębokie oddechy, posiedzenie w ciszy i samotności przez chwilę, słuchanie relaksującej muzyki, medytacja… Wszystko, co pozwoli nam się wyciszyć i uspokoić. 

Nie ma jednego sposobu na stres. Jednak warto próbować różnych opcji, by znaleźć coś, co zadziała właśnie na nas. Jeśli mimo wszystko stres cię pokonuje i nie umiesz sobie z nim radzić, warto udać się po pomoc do specjalisty, który pomoże w znalezieniu źródła i spokoju. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów