0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Płatność kartą za podatki już wkrótce!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W niedługim czasie będzie możliwa płatność kartą za podatki na większą skalę. Po uzgodnieniach Krajowej Informacji Skarbowej z Fundacją Polska Bezgotówkowa wzrośnie liczba terminali w urzędach skarbowych. Zgodnie z założeniami w pierwsze terminale płatnicze zostaną zaopatrzone urzędy, które zajmują się kontrolą w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Wdrożenie płatności kartą w oparciu o umowę z Fundacją Polska Bezgotówkowa odbędzie się w podziale na etapy. Pierwsze 168 terminali trafi do urzędów celno-skarbowych realizujących zadania w zakresie kontroli SENT.

W pierwszej kolejności płatności w systemie SENT

Jako pierwsze płatności będzie można wykonywać z tytułu należności wynikających z przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, czyli objętych tzw. systemem SENT. Dotyczy to m.in. przewozu paliw opałowych, suszu tytoniowego czy olei roślinnych. 

System monitorowania obejmuje także inne towary narażone w szczególności na wyłudzenia na gruncie podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego, wpływających szczególnie na uszczuplenia podatkowe, ze względu na skalę lub częstotliwość obrotu tymi towarami.

Czy możliwa jest płatność kartą za podatki?

Zobowiązania podatkowe względem fiskusa z tytułu VAT i PIT można opłacać na różne sposoby, m.in.:

  • za pośrednictwem przelewu bankowego online,
  • gotówką bezpośrednio w okienku urzędu skarbowego,
  • przekazem pocztowym, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej (SKOK),
  • kartą płatniczą bądź za pomocą systemu płatności mobilnych Blik.

W związku z tym nie ma przeszkód aby zobowiązania podatkowe opłacać za pomocą karty płatniczej. Warunkiem jest jedynie to, aby urząd skarbowy, w którym dokonujemy płatności był zaopatrzony w terminal płatniczy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów