W niedługim czasie będzie możliwa płatność kartą za podatki na większą skalę. Po uzgodnieniach Krajowej Informacji Skarbowej z Fundacją Polska Bezgotówkowa wzrośnie liczba terminali w urzędach skarbowych. Zgodnie z założeniami w pierwsze terminale płatnicze zostaną zaopatrzone urzędy, które zajmują się kontrolą w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Wdrożenie płatności kartą w oparciu o umowę z Fundacją Polska Bezgotówkowa odbędzie się w podziale na etapy. Pierwsze 168 terminali trafi do urzędów celno-skarbowych realizujących zadania w zakresie kontroli SENT.
W pierwszej kolejności płatności w systemie SENT
Jako pierwsze płatności będzie można wykonywać z tytułu należności wynikających z przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, czyli objętych tzw. systemem SENT. Dotyczy to m.in. przewozu paliw opałowych, suszu tytoniowego czy olei roślinnych.
System monitorowania obejmuje także inne towary narażone w szczególności na wyłudzenia na gruncie podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego, wpływających szczególnie na uszczuplenia podatkowe, ze względu na skalę lub częstotliwość obrotu tymi towarami.
Czy możliwa jest płatność kartą za podatki?
Zobowiązania podatkowe względem fiskusa z tytułu VAT i PIT można opłacać na różne sposoby, m.in.:
- za pośrednictwem przelewu bankowego online,
- gotówką bezpośrednio w okienku urzędu skarbowego,
- przekazem pocztowym, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej (SKOK),
- kartą płatniczą bądź za pomocą systemu płatności mobilnych Blik.
W związku z tym nie ma przeszkód aby zobowiązania podatkowe opłacać za pomocą karty płatniczej. Warunkiem jest jedynie to, aby urząd skarbowy, w którym dokonujemy płatności był zaopatrzony w terminal płatniczy.