Pod koniec minionego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Urząd Regulacji Energetyki zawiązały współpracę, która ma na celu zniesienie barier pomiędzy tymi dwoma sektorami gospodarki. Porozumienie może również prowadzić do rozwoju technologii PLC - transmisji danych za pomocą gniazdka elektrycznego. PLC to skrót od Power Line Communication. Idea jest prosta - aby podpiąć się do internetu, wystarczy instalacja elektryczna oraz specjalny adapter. Rozwiązanie to wydaje się idealne zarówno dla sieci firmowych, jak i dla domowych użytkowników, pragnących cieszyć się wydajnym internetem, dostępnym w łatwy sposób.
Zalety technologii PLC
Przyjrzyjmy się zaletom technologii PLC. Po pierwsze, zamontowanie adapterów na gniazdkach elektrycznych jest proste i nie wymaga szeroko zakrojonych prac w danym pomieszczeniu czy budynku. Znika konieczność przeciągania długich kabli sieciowych, wiercenia dziur w ścianach i innych poważnych zmian. Po drugie, Power Line Communication działa na podstawie komunikacji kablowej, a więc jest bardziej bezpieczne od klasycznego Wi-Fi. Wystarczające wrażliwej na ataki z zewnątrz sieci bezprzewodowej jest bardzo trudno – nawet dla zdolnych administratorów. Wi-Fi zasięgiem sięga też poza budynek firmy/mieszkanie, dlatego dostęp do niego może uzyskać osoba postronna.
Technologia bezprzewodowa ma inne, poważne wady, których nie wykazuje PLC - przede wszystkim mały zasięg, niewystarczający w sytuacji, gdy trzeba objąć siecią całe piętra danej nieruchomości. Ponadto Wi-Fi często jest zakłócane przez inne urządzenia, wykorzystujące te sam częstotliwości przesyłu danych, takie jak kamery czy telefony komórkowe. Internet w technologii PLC takich problemów nie ma – bazuje bowiem na bezpośrednim połączeniu komputer-adapter-gniazdko.
Wady PLC
Poważną wadą PLC jest to, że nie da się tej technologii wdrażać we wszystkich budynkach w naszym kraju. Powodem jest niezadowalający stan linii elektrycznych, który uniemożliwia przystosowanie ich do przesyłu danych. Ponadto w Polsce zdarzają się poważne skoki napięcia, znacznie utrudniające funkcjonowanie PLC. Obie te przeszkody wpływają na jakość korzystania z Internetu - kiepska kondycja linii elektrycznych to mniejsza prędkość przesyłu danych.
Kolejna słaba strona Power Line Communication to cena – adaptery do gniazdek elektrycznych są dość drogie (około 200 złotych za sztukę), a budując sieć firmową potrzeba ich wiele. Zamontowanie standardowego Wi-Fi wychodzi dużo taniej, ponieważ wystarczą 1-2 routery (w zależności od liczby komputerów). Karty sieciowe są zazwyczaj standardowo wbudowane w pecetach biurowych.
PLC – przyszłość
Power Line Communication to technologia znana od dawna, jednak dopiero teraz, po zawiązaniu współpracy między Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz Urzędem Regulacji Energetyki, pojawia się szansa na jej rozwój i szerokie wdrożenie. Na postępie w tej dziedzinie może skorzystać szeroka grupa odbiorców usług internetowych – przede wszystkim firmy, które potrzebują wygodnych i zarazem bezpiecznych rozwiązań. PLC może również znakomicie sprawdzić się w domowych warunkach. Upowszechnienie Power Line Communication z pewnością przyniesie obniżkę cen za dostawę i za adaptery, dlatego już niebawem może stanowić realną konkurencję dla usług dostarczanych przez obecnych na rynku providerów.