Poradnik Przedsiębiorcy

Pożyczka pozabankowa dla firmy

Ubieganie się o firmowy kredyt wiąże się z koniecznością spełnienia niemałych wymagań stawianych przez bank. Należy dostarczyć stos wymaganych dokumentów (np. wniosek kredytowy, wyciąg bankowy, rozliczenia podatkowe z ostatnich kilku lat, podatkową księgę przychodów i rozchodów i wiele innych), a także wykazać odpowiedni staż istnienia firmy (często nawet 2-3 lata). W ofercie banków można znaleźć również produkty bankowe przeznaczone specjalnie dla małych i młodych działalności, jednak nie oznacza to, że przedsiębiorca dostanie kredyt. Jakie ma wówczas możliwości? Może np. ubiegać się o pożyczkę pozabankową.

Instytucje parabankowe

Ostatnio na popularności zyskują produkty finansowe oferowane przez tzw. parabanki. Są to instytucje, które zajmują się działalnością charakterystyczną dla banków, jednak w oparciu na innych przepisach niż Prawo bankowe. Do ich zadań zalicza się zatem m.in. udzielanie pożyczek. Dawniej oferta parabanków dotyczyła raczej klientów indywidualnych, jednak obecnie wiele instytucji rozszerzyło ją o produkty skierowane typowo dla firm.

Czym jest pożyczka pozabankowa?

Pożyczka pozabankowa, jak sama nazwa wskazuje, to wszelkiego rodzaju zobowiązania, które można uzyskać poza bankiem, czyli m.in. właśnie od instytucji parabankowej. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie wymagają one spełnienia tak wygórowanych kryteriów i złożenia tak wielu dokumentów, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego kredytu. Co więcej, przedsiębiorca nie jest tak dokładnie sprawdzany - parabanki najczęściej nie konsultują historii swoich klientów z BIK.

Przez wzgląd na fakt, że otrzymanie finansowania w postaci pożyczki pozabankowej nie wymaga spełnienia tak wielu formalności, sam proces ulega znacznemu skróceniu. Dlatego też bardzo często zdarza się, że przedsiębiorca odwiedzający instytucje parabankową pieniądze otrzymuje tego samego dnia, w którym złożył wniosek o pożyczkę.

 

Rodzaje pożyczek pozabankowych

Można wyróżnić kilka rodzajów pożyczek pozabankowych:

  • pożyczki na dowód - udzielane na podstawie dowodu (jedyny warunek to ukończenie 18 roku życia),
  • pożyczki bez BIK - parabank nie sprawdza historii swojego klienta w BIK (często jedyne rozwiązanie dla zadłużonych osób, które potrzebują dodatkowych środków),
  • pożyczki na telefon - często do uzyskania pożyczki wystarczy zwykły SMS,
  • pożyczki przez internet - wystarczy wypełnić wniosek on-line,
  • chwilówki - niewielkie pożyczki udzielane praktycznie wszystkim, na podstawie niewielkiej liczby dokumentów (często również na sam dowód, bez sprawdzania historii w BIK),
  • pożyczki społecznościowe - specyficzny rodzaj pożyczki udzielany na konkretny cel przez osoby prywatne zarejestrowane na jednej z platform finansowania społecznościowego.

 

Pożyczka pozabankowa - minusy

Pożyczki pozabankowe wiążą się najczęściej z bardzo wysokimi kosztami, dużo wyższymi niż przy kredycie udzielanym przez bank. Co więcej, finansowanie dotyczy stosunkowo niewielkich kwot oraz krótkich okresów. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba bezwzględnie bardzo dokładnie przeczytać sporządzoną przez parabank umowę, ze szczególnym naciskiem na dodatkowe opłaty oraz konsekwencje niespłacenia raty w terminie (regulaminy takich pożyczek są często bardzo restrykcyjne).

Podsumowując, pożyczka pozabankowa to dobre rozwiązanie dla osób, które szybko potrzebują niewielkiej kwoty pieniędzy. Jeżeli jednak przedsiębiorca ma czas, warto postarać się o kredyt bankowy, głównie ze względu na dużo niższe koszty otrzymania takiego finansowania.