Poradnik Przedsiębiorcy

Wakacyjny zastój w małej firmie: jak go przetrwać?

Artykuł zewnętrzny

Mniej klientów, spadająca liczba zleceń – oto sezonowe problemy, z którymi musi się zmierzyć wiele firm. Dla drobnych przedsiębiorców wakacje są dość trudnym okresem. Jak przetrwać ten czas?

Wakacje: moc radości, moc problemów

Wakacyjne wyjazdy klientów, własne plany urlopowe oraz stałe wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej sprawiają, że lipiec, sierpień oraz początek września są miesiącami dość trudnymi dla drobnych biznesmenów. Z jednej strony i oni chcą korzystać z wakacyjnego wypoczynku, który jest dla nich tak samo ważny, jak dla osób zatrudnionych na etacie. Z drugiej strony oznacza to znaczne ograniczenie działalności, szczególnie w przypadku tych osób, które prowadzą jednoosobową działalność. Czy można połączyć wakacyjny wypoczynek z utrzymaniem firmy i uniknięciem zaległości związanych z opłatami np. w ZUS lub urzędzie skarbowym? Jak cieszyć się wakacjami bez konieczności zawieszania działalności gospodarczej? I najważniejsze – jak utrzymać działalność do chwili, gdy po wakacyjnym przestoju liczba zamówień oraz zleceń wróci do normy?

Wakacje okiem biznesmena

Wakacje dla wielu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą są okresem dość trudnym. Z jednej strony pojawia się chęć spędzenia urlopu z rodziną z dala od domu, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Z drugiej strony spada liczba klientów, którzy w czasie wakacji wydają pieniądze na podróże i spędzają czas z dala od domu. Rozsądne osoby są w stanie w porę odłożyć pieniądze na krótki wyjazd z rodziną. Problemem pozostają jednak opłaty związane z prowadzeniem firmy, które – mimo spadającej ilości zamówień oraz urlopowych planów – utrzymują się na stałym poziomie.

Jak zatem przetrwać wakacje?

Sposobów na przetrwanie wakacyjnego przestoju jest wiele. Nie brak takich osób, które w miesiącach poprzedzających okres letnich wyjazdów starają się przyjmować maksymalną liczbę zleceń i odkładać systematycznie większe kwoty na lokaty lub konta oszczędnościowe. To właśnie te oszczędności pozwalają im przetrwać okres wakacji i „rozkręcić” na nowo działalność po letnim przestoju. Są i tacy, którzy w czasie wakacji szukają innych, okresowych zajęć, dzięki którym mogą pozyskiwać dodatkowe środki finansowe. Elastyczność jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważna, a im mniejsza firma, tym ważniejsza jest umiejętność osiągania zysków z różnych źródeł. Drobni przedsiębiorcy często też posiłkują się kredytami. Wiele ciekawych ofert mają dla nich te firmy, które udzielają kredytów online. Przykładowo kredito24 pozwala drobnym przedsiębiorcom na pożyczenie nawet 3 tysięcy złotych, co w razie konieczności pozwoli na załatanie dziur w firmowym budżecie.

Wakacyjne wyjazdy klientów oraz własne plany urlopowe nie muszą być przeszkodą w prowadzeniu własnej firmy. Choć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą do wakacji muszą się przygotować z wyprzedzeniem, dzięki nowoczesnym kredytom oraz kontom oszczędnościowym mogą przetrwać okres letniego zastoju bez konieczności zawieszania działalności gospodarczej.