Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Social lending, czyli pożyczki społecznościowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Osoby, które potrzebują pieniędzy, a w ocenie banku nie posiadają wystarczającej historii kredytowej i nie mogą liczyć na otrzymanie środków z instytucji finansowych mogą skorzystać z wciąż mało popularnej opcji, jaką jest pożyczka społecznościowa. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową, zalogować się, przejść procedurę weryfikacyjną, ogłosić się i czekać na ofertę. A tych jest sporo. Na czym dokładnie polegają pożyczki społecznościowe? Czy są bezpieczne? Na te i inne pytania odpowiedź w poniższym artykule.

Zaczęło się w Anglii

Social lending, bo tak oryginalnie nazywa się omawiany pomysł, to produkt finansowy, który w krajach Europy Zachodniej jest już dobrze znany. Przez wzgląd na fakt, iż pożyczki społecznościowe w krótkim czasie znalazły wielu zwolenników, zarówno wśród pożyczkobiorców, jak i pożyczkodawców, możliwość skorzystania z nich pojawia się w coraz większej liczbie krajów.

Wszystko zaczęło się w Anglii, gdzie portal Zopa.com umożliwił ludziom ubieganie się o szybką i tanią pożyczkę bez konieczności wychodzenia z domu. Wygoda i innowacyjność pomysłu sprawiła, że serwis przyjął się i znalazło się wielu, którzy wychodzili z podobną ofertą.

W Polsce serwisy i produkty pożyczkowe tego typu pojawiły się dopiero w 2008 roku. Od tego czasu powstało wiele portali, które pośredniczą między inwestorami, a więc osobami, które mają kapitał “na zbyciu” oraz pożyczkobiorcami, którzy poszukują źródła pozyskania pieniędzy na jakiś czas.

Na czym polega social lending?

Idea pożyczek społecznościowych polega na wzajemnym pożyczaniu sobie pieniędzy przez osoby fizyczne. Nie ma tu pośrednictwa instytucji finansowych - osoba, która potrzebuje środków, może znaleźć pożyczkodawców w Internecie logując się na powstałym w tym celu serwisie. Ustala warunki uzyskania określonej kwoty, tworząc swego rodzaju ogłoszenie, które trafia do drugiej strony, a więc inwestorów.

Wszystkie “ogłoszenia” potencjalnych pożyczkobiorców ujęte są w tzw. tabelach ofert, które przeglądają pożyczkodawcy. Na podstawie różnych kryteriów podejmują oni decyzję o okresowym przekazaniu określonej ilości środków finansowych osobie, która akurat tego potrzebuje.

Jak więc widać sposób działania pożyczek społecznościowych jest bardzo prosty i klarowny. Ponadto tym, co przyciąga obie strony tego typu transakcji są ich korzystne warunki - często dużo bardziej rentowne niż w przypadku pożyczek udzielanych przez instytucje finansowe. Niskie odsetki i oprocentowanie, a także możliwość udzielenia pożyczki jednej osobie przez kilku inwestorów - to podstawowe zalety tego rozwiązania.

Czy social lending to bezpieczne rozwiązanie?

Skoro social lending ma tak wiele zalet, to dlaczego wciąż stosunkowo niewiele osób w Polsce korzysta z tej formy pozyskiwania środków finansowych? Wydaje się, że podstawowym problemem może być brak zaufania do pożyczek udzielanych po pierwsze przez Internet, po drugie nie wiadomo przez kogo, ani dla kogo.

Tym, co mogą zrobić inwestorzy i pożyczkobiorcy w celu zwiększenia bezpieczeństwa jest znalezienie odpowiedniego portalu. W związku z tym, że serwisów, które zajmują się tego typu produktami jest coraz więcej, warto jest rozejrzeć się za tymi, które istnieją na rynku jakiś czas i cieszą się pozytywnymi opiniami.

Ponadto warto zwrócić uwagę na procedurę rejestracji. Procedurami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji są np. obowiązkowe przesłanie informacji z dowodu osobistego, czy też podanie numeru indywidualnego konta bankowego.

 Co więcej, przez tego typu serwis mogą zostać udzielone raczej niskobudżetowe pożyczki - większość portali wyznacza maksymalną wartość transakcji zawieranych za ich pośrednictwem.

Należy przy tym pamiętać, iż pożyczki społecznościowe bardzo różnią się od tradycyjnych pożyczek udzielanych przez banki. Różnica polega przede wszystkim na tym, iż w przypadku social lending zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, a nie inne akty prawne dotyczące stricte instytucji finansowych.

Podsumowując, pożyczki społecznościowe są zatem dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które w banku nie posiadają zdolności kredytowej a potrzebują pieniędzy “na już”. Również inwestorzy zyskują sporą szansę, mogą oni bowiem liczyć na zwrot inwestycji na podobnym poziomie, co banki. Przez wzgląd na fakt, iż pożyczki społecznościowe opierają się na wzajemnym zaufaniu inwestorów i pożyczkobiorców, przy poszukiwaniu portalu, który ma służyć za pośrednika w tego typu transakcjach warto zwrócić uwagę na ww. kwestie, które świadczą o poziomie bezpieczeństwa na danym serwisie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów