Nie da się ukryć, że założenie firmy wiąże się z licznymi inwestycjami. Często potrzebne są dodatkowe środki na start, ale także czas, wiedza, czy umiejętności. Na początku prowadzenia firmy więcej się w nią inwestuje, dba o to, by zaczęła dobrze funkcjonować. Później, gdy osiągnie już dobrą pozycję na rynku, warto byłoby zastanowić się nad inną formą inwestycji, czyli inwestowaniu osiągniętych nadwyżek. Zdecydowanie nie opłaca się trzymać ich na koncie, tylko dbać o to, by te pieniądze dodatkowo na siebie zarabiały. Jak inwestować zyski z działalności? Odpowiadamy!
Jak inwestować zyski z działalności?
Nim przejdziesz do zainwestowania konkretnych kwot, zastanów się, jaki jest Twój cel inwestycyjny. Za jaki czas będziesz potrzebował tej gotówki? Czy jesteś gotowy na ryzyko, czy woliszdziałać bezpiecznie? Ile kapitału i w jakim czasie chcesz uzbierać?
Rachunki oszczędnościowe
To jedna z najpopularniejszych metod oszczędzania pieniędzy, która cechuje się dużą elastycznością. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że na rachunek oszczędnościowy można ustawić stały przelew. Do tego pieniądze w każdej sytuacji można wypłacić. Przy czym pierwsze wypłaty są darmowe, przy reszcie mogą pojawić się niewielkie prowizje.
Lokaty
Lokaty są bardzo często wybierane, jednak nie da się ukryć, że są dużo mniej elastyczne, niż rachunek oszczędnościowy. W bankach dostępne są lokaty krótkoterminowe, jak i długoterminowe. To, które z nich wybierzesz, powinno być uzależnione od Twoich potrzeb. Czy chcesz i możesz zamrozić pieniądze na długo? Czy niekoniecznie? Zdecyduj się na opcję najlepszą dla siebie.
Polisolokata
Do wyboru masz także polisolokatę. Jest to polisa, którą zawiera się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Umowę tę podpisuje się na czas określony, a po jego zakończeniu na koncie pojawiają się pieniądze wpłacone na ubezpieczenie wraz z premią.
Obligacje skarbowe
To kolejny ze sposobów na inwestycje "wolne od ryzyka". W związku z tym obligacje skarbowe wiążą się z dość niskim oprocentowaniem, w przeciwieństwie do tych korporacyjnych, które są dużo bardziej rentowne.
Fundusze inwestycyjne
Czyli inwestowanie w akcje, obligacje, surowce, czy nieruchomości za pośrednictwem Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Przy zakupie jednostki funduszu inwestycyjnego jesteśmy właścicielami puli aktywów zarządzanych przez TFI. Inwestując przy pomocy TFI można dywersyfikować inwestycje i ograniczać ryzyko. Co więcej, pomagają w tym profesjonaliści.
Nieruchomości
Bardzo popularną formą inwestycji stało się inwestowanie w nieruchomości. Panuje przekonanie, że jest to metoda, na której nie da się stracić, co niekoniecznie jest prawdą. W zależności od rodzaju nieruchomości różni się profil ryzyka i stóp zwrotu. Co więcej, inwestycje w nieruchomości mają wysoki koszt wejścia. Zaletą jest, że ich wartość nie spada do zera i mogą generować stały dochód.
Inne inwestycje
Innymi sposobami inwestycji mogą być między innymi kryptowaluty, Forex, czy wszelkie inwestycje alternatywne np. w diamenty, sztukę, wino, znaczki itp. Te w zależności od rodzaju mogą wiązać się z dość dużym ryzykiem.
Inwestowanie w siebie
Gdy mówimy o prowadzeniu własnej działalności, nie możemy zapomnieć o inwestowaniu w siebie. Twoje przychody zależą od umiejętności i wiedzy, które możesz zdobywać na szkoleniach. Warto część nadwyżek przeznaczać na taką formę inwestycji, by w rezultacie zarabiać jeszcze więcej.
Wybierz sposób inwestowania, który jest najbardziej zgodny z tym, co chcesz osiągnąć. Miej na uwadze, na jaki czas możesz zamrozić pieniądze, a także ile możesz stracić. Dzięki temu podejmiesz najlepszą z możliwych decyzji inwestycyjnych.