Pożyczki pozabankowe - jak nie dać się oszukać?
Pożyczki pozabankowe stanowią - często jedyną - alternatywę dla tych, którzy potrzebują funduszy, a dla których z różnych powodów zamknięte są kredyty bankowe. Jednakże, powszechnie panuje opinia, że na tego typu pożyczki decydują się ludzie w sytuacji skrajnej - dlatego łatwo ich wykorzystać i oszukać. Na co zatem zwrócić uwagę, aby wzięcie pożyczki nie wpędziło biorącego w jeszcze gorsze kłopoty?
Po pierwsze - oprocentowanie pożyczki. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na czas spłaty, okres w którym nie trzeba płacić odsetek, czy w razie opóźnień nie wystąpią ukryte koszty. Dokładne prześledzenie zawieranej umowy jest niezbędne, ponieważ warto pamiętać, że brak znajomości podpisywanego dokumentu nie zwalnia pożyczkobiorcy z odpowiedzialności.
Kolejna sprawa to przeanalizowanie własnej sytuacji finansowej. O ile zanim uda się otrzymać kredyt bankowy, instytucja analizuje przychody i wpływy ewentualnego kredytobiorcy, to już w przypadku instytucji parabankowych taka procedura nie występuje. Od decydującego się na pożyczkę zależy, jaką kwotę pieniędzy weźmie i - co za tym idzie - jaką będzie musiał oddać. W razie przecenienia własnych możliwości może okazać się, że aby spłacić jedno zadłużenie, konieczne będzie zaciągnięcie innego.
Co jednak zrobić, kiedy przedsiębiorca będący w kryzysowej sytuacji wziął pożyczkę, która może wpędzić go w poważne kłopoty? Warto wtedy zapoznać się z zapisami ustawy o kredycie konsumenckim - ponieważ pod takie przepisy podlegają pożyczki udzielone w kwotach od 500 zł do 80 000 zł. Zgodnie z tą ustawą, w zapisie umowy o pożyczkę powinny znaleźć się następujące elementy:
- informacja o łącznej wysokości wszystkich prowizji, opłat i innych kosztów związanych z zawarciem umowy (nie mogą one przekroczyć wartości 5% kwoty udzielonego kredytu),
- wyszczególnione wszelkie opłaty, które naliczane są wraz z uzyskaniem pożyczki; szczególnie ważna jest też informacja o opłacie za rozpatrzenie wniosku oraz za przygotowanie i zawarcie umowy pożyczkowej, tzw. opłata przygotowawcza,
- całkowity koszt kredytu,
- informacje dotyczące rocznej stopy procentowej, a także ewentualne warunki zmiany tej stopy.
Bardzo ważną informacją, która powinna znajdować się na umowie jest ta, dotycząca możliwości i zasad wcześniejszej spłaty kredytu. Kredytobiorca musi wiedzieć w dniu podpisywania umowy, jakim konsekwencjom finansowym będzie podlegał, jeżeli zdecyduje się spłacić pożyczkę szybciej niż przewiduje to umowa.
Regionalne i Subregionalne Fundusze Pożyczkowe (cz. 9) - Programy województwa lubuskiego
Dotacje na przedsięwzięcia proekologiczne
- CRM (Customer Relationship Management) - co to jest?
- Jak zdobyć nowych klientów? Sprzedaż na Allegro dźwignią podczas kryzysu
- Jak tworzyć content? 12 narzędzi skutecznego content marketera
- Design Thinking, czyli jak badać potrzeby klienta i zyskać przewagę na rynku
- Płynna rozmowa wpłynie na relacje z klientem?
- Obroty licencjonowanych bukmacherów 2020. Rynek bukmacherski w Polsce
- Sport to zdrowie… i nie tylko, czyli co nam daje aktywność fizyczna?
- Elektroniczne prawo jazdy - sprawdź, co daje aplikacja mObywatel!
- Igrzyska śmierci - powieść młodzieżowa, którą pokochają także dorośli
- Kto otrzyma bon turystyczny?