0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pożyczki pozabankowe - jak nie dać się oszukać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Pożyczki pozabankowe stanowią - często jedyną - alternatywę dla tych, którzy potrzebują funduszy, a dla których z różnych powodów zamknięte są kredyty bankowe. Jednakże, powszechnie panuje opinia, że na tego typu pożyczki decydują się ludzie w sytuacji skrajnej - dlatego łatwo ich wykorzystać i oszukać. Na co zatem zwrócić uwagę, aby wzięcie pożyczki nie wpędziło biorącego w jeszcze gorsze kłopoty?

Po pierwsze - oprocentowanie pożyczki. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na czas spłaty, okres w którym nie trzeba płacić odsetek, czy w razie opóźnień nie wystąpią ukryte koszty. Dokładne prześledzenie zawieranej umowy jest niezbędne, ponieważ warto pamiętać, że brak znajomości podpisywanego dokumentu nie zwalnia pożyczkobiorcy z odpowiedzialności.

Kolejna sprawa to przeanalizowanie własnej sytuacji finansowej. O ile zanim uda się otrzymać kredyt bankowy, instytucja analizuje przychody i wpływy ewentualnego kredytobiorcy, to już w przypadku instytucji parabankowych taka procedura nie występuje. Od decydującego się na pożyczkę zależy, jaką kwotę pieniędzy weźmie i - co za tym idzie - jaką będzie musiał oddać. W razie przecenienia własnych możliwości może okazać się, że aby spłacić jedno zadłużenie, konieczne będzie zaciągnięcie innego.

Co jednak zrobić, kiedy przedsiębiorca będący w kryzysowej sytuacji wziął pożyczkę, która może wpędzić go w poważne kłopoty? Warto wtedy zapoznać się z zapisami ustawy o kredycie konsumenckim - ponieważ pod takie przepisy podlegają pożyczki udzielone w kwotach od 500 zł do 80 000 zł. Zgodnie z tą ustawą, w zapisie umowy o pożyczkę powinny znaleźć się następujące elementy:

  • informacja o łącznej wysokości wszystkich prowizji, opłat i innych kosztów związanych z zawarciem umowy (nie mogą one przekroczyć wartości 5% kwoty udzielonego kredytu),
  • wyszczególnione wszelkie opłaty, które naliczane są wraz  z uzyskaniem pożyczki; szczególnie ważna jest też informacja o opłacie za rozpatrzenie wniosku oraz za przygotowanie i zawarcie umowy pożyczkowej, tzw. opłata przygotowawcza,
  • całkowity koszt kredytu,
  • informacje dotyczące rocznej stopy procentowej, a także ewentualne warunki zmiany tej stopy.

Bardzo ważną informacją, która powinna znajdować się na umowie jest ta, dotycząca możliwości i zasad wcześniejszej spłaty kredytu. Kredytobiorca musi wiedzieć w dniu podpisywania umowy, jakim konsekwencjom finansowym będzie podlegał, jeżeli zdecyduje się spłacić pożyczkę szybciej niż przewiduje to umowa.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów