Wymagania rynku a konieczność zmiany pracy
Rynek pracy ulega ciągłym przeobrażeniom. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość zatrudnionych spędzała całe swoje życie zawodowe u jednego pracodawcy. Dzisiaj osobę pracującą przez 5-10 lat dla jednego przedsiębiorcy można nazwać pracownikiem z długim stażem. Zmiana pracy stała się czymś naturalnym, a nawet pożądanym. Podjęcie zatrudnienia w nowym miejscu nierzadko pozwala na uzyskanie większych zarobków, awansowanie, nabycie nowego doświadczenia, a przede wszystkim rozwinięcie kompetencji oraz umiejętności. Kiedy powinniśmy pomyśleć poważnie o poszukaniu nowego pracodawcy? Jakie sygnały wskazują na konieczność zmiany pracy?
Sygnał 1: Duży staż pracy
Eksperci specjalizujący się w psychologii zarządzania twierdzą, że średnio po 3 latach powinna nastąpić zmiana pracy. Po okresie rocznego zatrudnienia u danego pracodawcy potrafimy bezbłędnie wykonywać nasze obowiązki, czujemy się członkiem zespołu i pozyskaliśmy wartościowe sieci kontaktów. Wciąż się rozwijamy i zdobywamy nowe umiejętności. Po dwóch latach stajemy się już niejako specjalistą w tym, co robimy – przyuczamy nowo zatrudnione osoby, dzielimy się cennym doświadczeniem, pomagamy w rozwiązywaniu problemów. Nasz pracodawca nie wysyła nas na dodatkowe kursy czy szkolenia, gdyż uważa, że nie potrzebujemy zdobywać nowej wiedzy. Po 3 latach pracy przestajemy się rozwijać. Stoimy w miejscu. Rutyna wkrada się do codziennych obowiązków. Wiemy, jak pracują poszczególne działy, kiedy należy zareagować na sytuacje kryzysowe, aby wyjść do domu punktualnie o 17:00. Pracując, jesteśmy w stanie załatwić swoje osobiste sprawy. Mamy więcej czasu dla rodziny.
Niektórym stagnacja w pracy może odpowiadać. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie work-life balance, czyli równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Jednak jeśli jesteśmy osobami ambitnymi, które nie lubią stać w miejscu, należy rozejrzeć się za nowymi wyzwaniami. Można tego dokonać poprzez awans wewnętrzny, jeśli w danym momencie są przeprowadzane rekrutacje do innych działów. Innym sposobem jest poszukanie nowego pracodawcy i spędzenie u niego kolejnych trzech lat. Alternatywną opcją jest także założenie własnej działalności, by zostać szefem dla samego siebie.
Sygnał 2: Nuda i brak rozwoju
Kolejne dni nie przynoszą wyzwań, a ty spędzasz czas na wykonywaniu tych samych zadań. Siadasz do biurka, włączasz komputer i zanim uruchomi się system operacyjny, już wiesz, co dzisiaj będziesz robić. Zaczynasz się nudzić. Twoja wydajność spada, a ty masz poczucie, że marnujesz swój potencjał i możliwości. Nie czekaj dłużej. Rozejrzyj się za nową pracą.
Przeanalizuj, czy twoja obecna praca realizuje twoje potrzeby samorozwoju. Jeśli zauważysz, że doszedłeś już do punktu, w którym już nic więcej nie osiągniesz, porozmawiaj ze swoim przełożonym o awansie bądź zwiększeniu zakresu twoich obowiązków. Może okazać się, że twoim dziale zwolniło się stanowisko, na którym wykonywane są zupełnie inne zadania. Nie bój się zmian i bądź wyczulony na nudę.
Sygnał 3: Twoja firma upada
Problemy finansowe u twojego pracodawcy mogą być problemem przejściowym. Jednak może okazać się, że przedsiębiorstwo, w którym pracujesz, nie radzi sobie najlepiej. Nie zajmuj swojej posady do samego końca. Wychwyć sygnały wskazujące na upadłość twojej firmy i odpowiednio wcześniej pomyśl o zmianie pracy.
Sygnał 4: Zła atmosfera pracy
W pracy spędzasz 8 godzin, czyli 1/3 doby. Aby efektywnie wypełnić ten czas, powinieneś czuć się dobrze u swojego pracodawcy. Nie możesz codziennie wstawać z łóżka i zmuszać się, by pójść do biura. Stres, zniechęcenie oraz negatywne nastawienie do miejsca pracy odbije się na twojej wydajności oraz na zdrowiu. Być może problem stanowią współpracownicy – nie najlepiej czujesz się w ich towarzystwie. Rozejrzyj się za innym pracodawcą. Może polubisz nowe stanowisko i zespół, do którego będziesz należał.
Sygnał 5: Zarabiasz mniej niż koledzy po fachu
Masz znajomych, którzy pracują na podobnych stanowiskach w innych firmach. Rozmawiacie o zarobkach. Koledzy znów dostali podwyżkę, a ty wiesz, że nie możesz na nią liczyć. Być może natrafiłeś u swojego pracodawcy na szklany sufit, którego nie będziesz w stanie przeskoczyć. Rozejrzyj się za innymi ofertami pracy. Najpierw sprawdź, czy wynagrodzenie pracowników z twoim stażem i umiejętnościami rzeczywiście jest tak wysokie, jak mówią twoi znajomi.
Sygnał 6: Czujesz się niedoceniony
Znów zwiększyłeś swoje umiejętności, zdobyłeś nowy certyfikat, który wskazuje na posiadanie przez ciebie specjalistycznych kompetencji. Nie dostałeś za to nawet pochwały, nie wspominając o podwyżce? Jesteś ekspertem, bez sprzeciwu zostajesz po godzinach, jeśli wymaga tego sytuacja, a czujesz, że nikt cię nie docenia? Jest to sygnał, który wskazuje, że zachodzi konieczność zmiany pracy.