0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

SLIM VAT – ułatwienia dla eksporterów

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

SLIM VAT - jakie zmiany?

Ministerstwo finansów chce wdrożyć ułatwienie w postaci programu SLIM VAT.

SLIM VAT „oznacza podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje” – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. 

SLIM VAT jest odpowiedzią MF na oczekiwania przedsiębiorców. To pakiet ułatwień dla wielu firm. Ma zostać wprowadzony w pierwszych miesiącach 2021 roku, a większość przepisów ma wejść w życie już od 1 stycznia 2021 roku.

SLIM VAT to ułatwienie dla czterech obszarów:

  • proste fakturowanie, 

  • ułatwienia dla eksporterów,

  • wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym,

  • korzyści finansowe.

SLIM VAT - ułatwienia dla eksporterów

W przypadku eksporterów zostanie wydłużony termin na wywóz towarów z dwóch do sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki z zastosowaną stawką 0%. Ma to znacznie ułatwić przedsiębiorcom eksport towarów poza Unię Europejską. SLIM VAT to rozwiązanie problemu z dostawami długoterminowymi. Eksporterzy będą mieli o wiele więcej czasu na wysyłkę towarów poza UE. Łatwiejszy będzie szczególnie eksport na Wschód, gdzie wiele towarów jest eksportowanych w formie zaliczek. SLIM VAT wydłuży więc też czas na korektę zaliczki ze stawki 0% do 23% (korekta nastąpi dopiero po przekroczeniu 6 miesięcy, a nie jak aktualnie – po 2 miesiącach).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów