Obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności dotyczy wszystkich przedsiębiorców od 1 listopada 2019 roku. Od tego czasu pojawiło się kilka interpretacji oraz komunikatów ze strony Ministerstwa Finansów które wyjaśniły niejasności po stronie podatników. Od 1 kwietnia 2020 pojawią się również ustawowe zmiany w split payment. Wskażemy, na czym będą polegać.
Zmiany w VAT od kwietnia 2020 roku
Długo zapowiadane zmiany wdrożenia nowej struktury JPK_VDEK, która miała zastąpić deklarację VAT-7, VAT-7K oraz JPK_VAT w końcu wejdzie w życie. Natomiast struktura ta jest określana inną nazwą mianowicie:
- JPK_V7M - dla czynnych podatników VAT rozliczających się miesięcznie oraz
- JPK_V7K - dla czynnych podatników VAT rozliczających się kwartalnie.
Obowiązek stosowania podzielonej płatności
Mechanizm podzielonej płatności, inaczej split payment musi być zastosowany, gdy łącznie spełnione są warunki:
- kwota transakcji przekracza 15 tys. zł brutto,
- sprzedaż dokonywana jest między podatnikami (niezależnie czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny czy zwolniony),
- co najmniej jedna pozycja z faktury dotyczy towaru lub usługi, która jest zawarta w załączniku nr 15 ustawy o VAT.
Jeżeli spełnione są powyższe wymogi sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury z adnotacją “mechanizm podzielonej płatności”, natomiast nabywca ma obowiązek zapłaty z wykorzystaniem specjalnego komunikatu przelewu obsługującego podzieloną płatność.
Wystawianie faktur z adnotacją o MPP
Wątpliwości budzi wystawianie faktur z adnotacją o podzielonej płatności, gdy transakcja opiewa na wartość poniżej 15 tys. zł, przy spełnieniu pozostałych warunków, jak również gdy towary lub usługi nie są zawarte w załączniku nr 15 ustawy o VAT. Z tego względu przedsiębiorcy zapobiegawczo wystawiają faktury z podzieloną płatnością, w szczególności gdy mają ich większą ilość, aby ułatwić sobie pracę. Czy wówczas prawidłowe jest wystawianie faktury z adnotacją o podzielonej płatności oraz zapłata przez kontrahenta w podzielonej płatności?
Ministerstwo Finansów wskazało, że nie jest to błędem, ponieważ powyższe postępowanie nie jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa. Przedsiębiorca mimo, że nie zostaną spełnione wszystkie warunki może wystawiać faktury z MPP a nabywca ze swojej strony może opłacić zobowiązanie w mechanizmie podzielonej płatności. Co jednak zmieni się od 1 kwietnia 2020 roku?
JPK_V7M i JPK_V7K - oznaczanie MPP a zmiany w split payment
Wprowadzenie nowej struktury JPK (JPK_V7M i JPK_V7K) będzie się wiązało z nowymi obowiązkami dla podatników, w tym związanych z oznaczaniem transakcji objętych obowiązkową podzieloną płatnością. Takie transakcje w części ewidencyjnej nowego JPK muszą być wykazane z dodatkowym oznaczeniem “MPP”.
Należy wziąć pod uwagę fakt, że dopóki Ministerstwo Finansów nie potwierdzi prawidłowości wystawiania wszystkich faktur z adnotacją o mechanizmie podzielonej płatności, należy z dystansem podchodzić do stosowania tego uproszczenia. Może bowiem okazać się, że wprowadzenie nowego JPK spowoduje zmiany w split payment i podatnicy nie będą mogli zamieszczać dodatkowej adnotacji na wszystkich fakturach sprzedaży pomimo braku takiego obowiązku.