Zgodnie z obowiązującymi przepisami wpisy dokonywane do Krajowego Rejestru Sądowego następują na wniosek uprawnionego podmiotu. Od kilku lat wysyłanie wniosków do KRS może odbywać się wyłącznie drogą elektroniczną. Jednak co, jeśli nastąpi zwrot wniosku o wpis w KRS? Czy istnieje możliwość jego poprawienia?
Wniosek o wpis do KRS
Przez wiele lat wnioski o wpis do KRS można było wysyłać tylko w formie pisemnej. Wskutek nowelizacji przepisów sprzed kilku lat tradycyjna forma została zastąpiona przez nowszą elektroniczną wersję. Na chwilę obecną wszystkie wnioski do KRS muszą być wysłane albo poprzez system S24, albo przy pomocy Portalu Rejestrów Sądowych. Każdy wniosek złożony do sądu rejestrowego w innej formie nie będzie przyjęty do rozpatrzenia i zostanie zwrócony nadawcy.
Wnioski o wpis do KRS mogą dotyczyć różnych spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, która musi być wpisana do tego rejestru. W praktyce obejmują one pierwszą rejestrację danego podmiotu lub konieczność wprowadzenia zmian na późniejszym etapie prowadzonej działalności. Wnioski o wpis mogą zawierać błędy, które przesądzają o ich zwrocie. W przypadku niektórych braków sąd rejestrowy wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia w zakreślonym terminie. Musi to nastąpić także w formie elektronicznej, przy czym wyłącznie przez Portal Rejestrów Sądowych. System S24 nie umożliwia poprawianie wniosków, więc każde wezwanie sądu do uzupełnienia braków wiąże się z koniecznością skorzystania z PRS. Jeśli wnioskodawca nie poprawi pisma lub zrobi to po terminie, wniosek nie zostanie przyjęty do rozpatrzenia, a wpis nie zostanie dokonany. Co jednak w sytuacji, gdy sąd zwraca wniosek i nie wzywa do uzupełnienia braków formalnych?
Zwrot wniosku o wpis w KRS
Zgodnie z treścią art. 19 ust. 7-10 Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek złożony w innej formie niż za pośrednictwem systemu teleinformatycznego i nieopłacony podlega zwróceniu bez wzywania do uzupełnienia braków. Nieprawidłowo wypełniony wniosek o wpis podlega zwróceniu bez wzywania do uzupełnienia braków, jeżeli z powodu nieprawidłowego wypełnienia nie jest możliwe nadanie mu prawidłowego biegu. Wniosek o wpis złożony z naruszeniem art. 19 ust. 3 ustawy, tj. gdy nie został złożony na urzędowym formularzu lub jego kopii albo za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, podlega zwróceniu bez wzywania do uzupełnienia braków. W razie zwrócenia wniosku może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie złożony nie zawiera braków, wywołuje on skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu wniosku, chyba że zwrot nastąpił na skutek braków uprzednio niewskazanych.
Jeśli referendarz sądowy uzna, że wniosek o wpis nie spełnia wymogów ustawowych, zarządzi jego zwrot do nadawcy. W takim zarządzeniu musi podać, z jakich powodów nastąpił zwrot, tzn. wskazać dokładne braki pisma, które uniemożliwiły jego przyjęcie do rozpoznania. Zarządzenie jest wysyłane do wnioskodawcy poprzez system S24 lub PRS w zależności od tego, z którego systemu wniosek został wysłany do sądu. Wnioskodawca otrzymuje dodatkowo powiadomienie o nowej korespondencji z sądu na adres e-mail, który podał przy rejestracji konta w S24 albo PRS. Pamiętajmy, że sądy rejestrowe nigdy nie wysyłają pism w formie papierowej, tak jak ma to miejsce w przypadku innych postępowań cywilnych.
Jeśli zarządzenie referendarza sądowego zawiera wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku, wnioskodawca ma możliwość ich uzupełnienia w ciągu 7 dni, licząc od daty odebrania stosownego pisma z sądu w systemie S24 albo PRS. Uzupełnienie braków może nastąpić wyłącznie poprzez system PRS, ponieważ system S24 nie oferuje takiej opcji. Bez względu na to, w jakim systemie wniosek o wpis do KRS został więc wysłany, uzupełnienie braków formalnych będzie możliwe wyłącznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych. Uzupełnienie braków po upływie zakreślonego do tego terminu nie będzie skuteczne i sprawa nie zostanie przyjęta do rozpatrzenia. Wnioskodawca będzie miał jednak prawo do ponownego złożenia wniosku w przyszłości, przy czym może to zrobić w dowolnie wybranym przez siebie terminie. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, gdy nie zostaną uzupełnione wszystkie braki formalne, tylko część z nich.
Przykład 1.
Pan Mariusz złożył wniosek o wpis swojej jednoosobowej spółki z o.o. przez system S24. Okazało się, że nie uiścił wymaganej opłaty sądowej, do czego wezwał go sąd rejestrowy. Referendarz w zarządzeniu, które przesłał na skrzynkę odbiorczą pana Mariusza w systemie S24, zaznaczył, że opłatę można uiścić w ciągu 7 dni, licząc od daty odbioru takiego wezwania. Pan Mariusz chciałby wysłać opłatę przez system S24 – czy może to zrobić?
Nie, ponieważ S24 nie umożliwia dokonywania poprawek w wysłanych już wnioskach o wpis do KRS. Mężczyzna powinien założyć konto w PRS, dokonać przelewu wymaganej opłaty na odpowiedni rachunek bankowy, a następnie poprzez system PRS wysłać pismo ws. uzupełnienia braków formalnych swojego wniosku. Do takiego pisma powinien dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej od wpisu, np. w formie skanu potwierdzenia zapłaty albo dokumentu elektronicznego załączonego w formacie PDF do składanego pisma. System PRS umożliwia także dokonywanie opłat sądowych.
Przykład 2.
Pan Przemysław złożył wniosek o wpis do KRS za pośrednictwem systemu PRS. Po kilku miesiącach spostrzegł, że 3 tygodnie wcześniej na jego konto wpłynęła korespondencja z sądu, która zawierała wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pisma w terminie 7 dni. Czy może on uzupełnić jeszcze istniejące braki w złożonym wniosku?
Tak, ponieważ odebrał korespondencję z sądu w późniejszym terminie niż data jej faktycznego wysłania na skrzynkę odbiorczą PRS na koncie wnioskodawcy. Pan Przemysław ma więc 7 dni na uzupełnienie braków wniosku, licząc od chwili odebrania zawiadomienia z sądu.
Przykład 3.
Pan Wiktor wysłał wniosek rejestracyjny do KRS za pośrednictwem systemu S24. Sąd wezwał go do uzupełnienia braków pisma pod rygorem zwrotu wniosku. Mężczyzna chce wysłać brakujące dokumenty w sprawie za pośrednictwem S24, nie zamierza zakładać konta na PRS – czy może tak zrobić?
Nie, ponieważ uzupełnienie braków formalnych nie może nastąpić przy pomocy narzędzi oferowanych przez system S24. Po upływie terminu na uzupełnienie braków formalnych pan Wiktor będzie mógł jednak złożyć wniosek rejestracyjny od nowa, w ramach nowego postępowania. Poprzedni wniosek zostanie mu jednak zwrócony.
Zwrot wniosku bez możliwości uzupełnienia braków
Jeśli referendarz sądowy postanowi zwrócić wniosek bez możliwości uzupełnienia braków pisma, sprawa zostaje formalnie zakończona. Nie przekreśla to jednak szans wnioskodawcy na ponowne złożenie wniosku rejestracyjnego w przyszłości. Można to zrobić zarówno za pośrednictwem S24, jak i PRS. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku konieczne będzie wysłanie poprawnie przygotowanego wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. Sąd w zarządzeniu o zwrocie informuje, z jakich powodów podjął swoją decyzję i czego dokładnie brakowało w złożonym piśmie. Dla wnioskodawcy jest to wskazówka, jak powinien wyglądać następny wniosek, aby żądany wpis został umieszczony w KRS.
Zwrot wniosku bardzo często wiąże się ze zwrotem opłaty sądowej. Referendarze sądowi nie zawsze jednak informują wnioskodawców o tym, w jaki sposób odzyskać pieniądze. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku o zwrot opłaty, powołując się na zarządzenie o zwrocie wniosku o wpis. Wniosek o zwrot opłaty sądowej może być złożony wyłącznie drogą elektroniczną i tylko przez system PRS. Pismo to jest wolne od dodatkowych opłat.
Przykład 4.
Pani Marta złożyła wniosek o wpis w KRS za pośrednictwem systemu S24. Referendarz sądowy wydał zarządzenie o zwrocie wniosku bez możliwości jego poprawienia. Czy pani Marta może uzupełnić braki wniosku przez system PRS?
Nie, ponieważ zarządzenie referendarza nie przewiduje takiej możliwości.
Przykład 5.
Pan Kacper złożył wniosek o wpis w KRS za pośrednictwem systemu PRS. Referendarz sądowy zwrócił wniosek bez możliwości jego poprawienia. Wnioskodawca chce złożyć ponowny wniosek o wpis – czy może to zrobić tym razem za pośrednictwem systemu S24?
Tak, ponowny wniosek o wpis jest traktowany jak nowe pismo inicjujące nowe postępowanie. Zainteresowany może przy tym wybrać, czy chce złożyć wniosek rejestracyjny poprzez S24, czy też poprzez PRS.
Podsumowanie
Zwrócony wniosek o wpis do KRS oznacza najczęściej konieczność ponownego złożenia nowego wniosku, tym razem bez błędów i braków, które skutkowały jego zwrotem. Nowy wniosek można złożyć albo poprzez system S24, albo Portal Rejestrów Sądowych. Jeśli referendarz sądowy uzna, że wniosek można poprawić poprzez uzupełnienie braków formalnych, wnioskodawca ma taką możliwość w ciągu 7 dni, licząc od daty odebrania stosownego wezwania sądowego. Uzupełnienie braków wniosku jest jednak możliwe tylko przy pomocy PRS, nawet jeśli pierwotny wniosek był wysyłany przez S24.