Artykuły z dnia: 2022-05-25

Artykuły:

Praca zdalna uregulowana w Kodeksie pracy

Wykonywanie obowiązków w kadrowych w domu jest uregulowane jedynie w ustawach covidowych. Do tej pory praca zdalna nie znalazła swojego miejsca w kodeksie pracy. Niebawem ma się to jednak zmienić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

25 maja 2022

Kasa fiskalna dla myjni samochodowej z przesuniętym terminem wdrożenia

Minister Finansów wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom i przedłuża termin, w którym kasa fiskalna dla myjni samochodowej będzie obowiązkowa. Od kiedy przedsiębiorcy prowadzący myjnie będą zobowiązani zainstalować kasę fiskalną? W artykule wskazujemy termin!

25 maja 2022

Już 9 czerwca odbędzie się wydarzenie "Kobieta w Biznesie"- zapraszamy!

"Kobieta w biznesie" to wydarzenie dla ambitnych kobiet, odważnie kroczących biznesową ścieżką. Konferencja pozwoli rozwinąć osobiste i biznesowe kompetencje, a także podjąć nowe kontakty. Dowiedz się więcej o wydarzeniu!

25 maja 2022

Zarządzanie nieruchomościami a zwolnienie VAT - kiedy to możliwe?

Katalog czynności określony dla usług zarządzania nieruchomościami spełnia kryteria odpłatnego świadczenia usług. Pojawia się wątpliwość, co do zwolnienia na gruncie VAT. Zarządzanie nieruchomościami a zwolnienie VAT - kiedy to możliwe? Przeczytaj!

25 maja 2022

Odroczony podatek dochodowy - czym jest i kiedy występuje?

Odroczony podatek dochodowy to termin, z którego zrozumieniem ma problem wielu przedsiębiorców. Kogo dotyczy, czym jest i kiedy występuje odroczony podatek dochodowy? Jak prawidłowo ustalić rezerwy z jego tytułu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

25 maja 2022

Faktura do paragonu w JPK - co trzeba wiedzieć?

Faktury do paragonu - ich prawidłowe zaksięgowanie zależy od tego, czy wystawiono je na rzecz firmy, czy osoby prywatnej. Czy wiesz jak prawidłowo powinna być zaksięgowana faktura do paragonu w JPK od 1 października 2020 roku? Przeczytaj i sprawdź!

25 maja 2022

Faktura zaliczkowa - obowiązki wystawiania

Czy wiesz, w jakich przypadkach konieczne jest wystawienie faktury zaliczkowej oraz jakie skutki na gruncie podatkowym generuje otrzymanie zaliczki? Kiedy nie należy wystawiać takiej faktury? Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura zaliczkowa!

25 maja 2022

Faktura korygująca a nota korygująca - różnice

Zastanawiasz się, kiedy wystawia się fakturę korygującą a kiedy notę korygującą? Pomimo podobnych nazw między tymi dokumentami występują znaczne różnice. Faktura korygująca a nota korygująca - dowiedz się, czym się różnią i jak prawidłowo je wystawiać!

25 maja 2022

Zwolnienie dyscyplinarne wysłane pocztą - kiedy kończy się stosunek pracy?

Bywają sytuacje, kiedy pracodawca zmuszony jest przekazać wypowiedzenie pracownikowi drogą pocztową, nawet jeśli jest to zwolnienie dyscyplinarne. Jak jednak w takim wypadku określić datę zakończenia stosunku pracy? Na to pytanie odpowiadamy w artykule!

25 maja 2022

Naruszenie obowiązków pracowniczych a rozwiązanie umowy o pracę

Podczas stosunku pracy może mieć miejsce naruszenie obowiązków pracowniczych, skutkiem czego pracodawca ma możliwość rozwiązać umowę z pracownikiem. Jakie przesłanki nalezy spełnić aby było to możliwe? Co należy rozumieć przez naruszenie obowiązków?

25 maja 2022

Kilku nabywców a rozliczenie na gruncie VAT i PIT

W przypadku dokonywania dużych zakupów podatnicy często łączą się w grupy, aby kupować wspólnie. Kilku nabywców a rozliczenie transakcji na gruncie PIT i VAT? Sprawdź, co zrobić, gdy jest więcej niż 1 nabywca oraz jak powinna być wystawiona faktura!

25 maja 2022

Praca w niedziele - jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi?

Praca w niedziele wiąże się z dodatkowymi obowiązkami pracodawcy. Pracownik wykonujący pracę w niedzielę lub święto powinien w zamian otrzymać dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia, jeżeli udzielenie dnia wolnego nie jest możliwe. Przeczytaj o tym!

25 maja 2022

Kiedy pracownik może wykorzystać urlop wychowawczy?

Komu przysługuje urlop wychowawczy i jakie warunki należy spełnić aby móc z niego skorzystać? W jakim terminie należy złożyć wniosek o urlop wychowawczy? Czy pracownik w trakcie urlopu wychowawczego może podjąć pracę? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

25 maja 2022

Czy niezasadny wpis na listę dłużników narusza dobra osobiste?

Zalegając ze spłatą zobowiązań należy mieć na uwadze, że można zostać wpisanym na listę dłużników. Jakie przesłanki muszą zostać spełnienie, aby tak się stało? Czy niezasadny wpis na listę dłużników narusza dobra osobiste? Odpowiadamy w artykule!

25 maja 2022

Zwolnienie lekarskie pracownika a deklaracje rozliczeniowe

Pracownik, który przebywa na L4, powinien zostać wykazany w raporcie imiennym ZUS RSA dołączonym do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Jak wypełnić ten raport? Jak rozliczyć w ZUS-ie zwolnienie lekarskie pracownika? Sprawdź koniecznie!

25 maja 2022

Nieobecność w pracy - jak ją usprawiedliwić

Nieobecność w pracy może zdarzyć się każdemu. Ważne jednak aby pracownik podał pracodawcy powód swojej absencji. W przeciwnym razie będzie ona potraktowana jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

25 maja 2022

Dyrektywa Omnibus: zmiany w prawie konsumenckim

Już niebawem przedsiębiorców czekają zmiany w przepisach dotyczących praw konsumenta, a to wszystko za sprawą dyrektywy Omnibus. Nowe przepisy będą dotyczyć m.in. zakazu podwójnej jakości produktów. Dyrektywa Omnibus - co się zmieni? Przeczytaj artykuł!

25 maja 2022

Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2022 roku - musisz to wiedzieć!

Przedsiębiorca w swojej firmie może zatrudnić pracowników w oparciu o różnorodne umowy. Począwszy od umowy o pracę a skończywszy na umowach cywilnoprawnych. W zależności od rozmaitych aspektów, koszt całkowity zatrudnienia pracownika także jest zmienny.

25 maja 2022

Skala podatkowa - podatek dochodowy w działalności

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru kilka sposobów rozliczenia podatku dochodowego. Jedną z najbardziej popularnych jest skala podatkowa. Dowiedz się, na czym polega oraz jak obliczyć podatek dochodowy za pomocą skali podatkowej!

25 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów