Artykuły z dnia: 2022-05-24

Artykuły:

Nadużycie prawa przez stronę stosunku pracy – jak się przed nim bronić?

Kodeksu pracy, określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Co w przypadku kiedy powstanie nadużycie prawa przez stronę stosunku pracy? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat klauzuli generalnych oraz nadużyć prawa!

24 maja 2022

Jak opodatkować VAT koszty wysyłki przy WSTO?

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość to określenie dla sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób prywatnych z innych krajów UE. Wielu podatników z początku ma problem, jak prawidłowo opodatkować VAT koszty wysyłki przy WSTO. Dowiedz się więcej!

24 maja 2022

Akcjonariusz prostej spółki akcyjnej zapłaci składki jak przedsiębiorca

Co do zasady każdy przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym w ZUS. Czy jednak akcjonariusz prostej spółki akcyjnej również musi opłacać składki do ZUS? Rozwiewamy wątpliwości w naszym artykule. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

24 maja 2022

Roczny PIT z działalności nierejestrowanej

Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy są zobowiązani dokonać rocznego rozliczenia PIT. W jaki sposób jednak rozliczyć roczny PIT z działalności nierejestrowanej? Jaką deklarację się składa i jak oblicza się dochód? Przeczytaj w naszym artykule!

24 maja 2022

Wynajem nieruchomości przez cudzoziemca a VAT i PIT

Coraz częściej zdarza się, że obywatele z innych krajów dokonują zakupu nieruchomości w Polsce. Czy cudzoziemiec może wynajmować nieruchomość położoną w Polsce? Jak rozliczyć wynajem nieruchomości przez cudzoziemca na gruncie podatku dochodowego oraz VAT?

24 maja 2022

Zatrudnienie studenta na umowę zlecenie

Czy umowy zlecenie dla osób, które nie uzyskują przychodów wyższych od obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia powinny być oskładkowane? Czy zatrudnienie studenta na umowę zlecenie w dalszym ciągu jest korzystne? Sprawdź!

24 maja 2022

Urlop na żądanie - kiedy pracownik może z niego skorzystać?

Czy wiesz, w jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje urlop na żądanie? Czy forma zatrudnienia ma w tym przypadku znaczenie? Jakie przepisy regulują kwestie związane z tym uprawnieniem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

24 maja 2022

Nadruk na koszulce a naruszenie praw autorskich innych twórców

Utwór w rozumieniu prawa autorskiego to przejaw działalności twórczej o indywidulanym charakterze. Nadruk na koszulce to bez wątpienia przejaw kreatywności który ma charakter indywidulany. Czy takie nadruki podlegają ochronie prawnoautorskiej? Sprawdź!

24 maja 2022

Zwolnienie lekarskie a miejsce pobytu chorego

Jaki adres powinien wskazać chory na zwolnieniu lekarskim? Czy pracodawca również może skontrolować pracownika podczas choroby? Co zrobić, gdy podczas kontroli z ZUS chorego nie było w domu? Sprawdź, czy zwolnienie lekarskie może zostać cofnięte!

24 maja 2022

Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej w 2022 roku!

Zgodnie z bieżącymi przepisami, wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrósł również limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Czy wiesz ile wynosi limit przychodu w 2022 roku do wysokości którego nie trzeba zakładać działalności gospodarczej?

24 maja 2022

Sprzedaż nieruchomości na gruncie VAT - najważniejsze informacje

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości odbywa się w sposób szczególny. W związku z tym podatnicy mają wątpliwości, czy sprzedaż nieruchomości na gruncie VAT opodatkować właściwą stawką czy też zastosować zwolnienie. Kwestie tą wyjaśniamy w naszym artykule.

24 maja 2022

Nagroda w konkursie - jak prawidłowo rozliczyć?

Organizator konkursu musi być świadomy tego, że wręczana nagroda w konkursie - rzeczowa bądź pieniężna - z reguły będzie opodatkowana. Przy czym to nie zwycięzca musi odprowadzić podatek od nagrody, ale powinien o to zadbać organizator konkursu. Sprawdź!

24 maja 2022

Aktualizacja rachunku na białej liście – wniosek do szefa KAS o sprostowanie danych w rejestrze

Przepisy dotyczące białej listy wiążą się z dotkliwymi sankcjami. Istotne jest aby sprawdzać dane zarówno własne jak i kontrahentów aby uniknąć konsekwencji. Aktualizacja rachunku na białej liście - jak dokonać zmian i sprostowania danych podatnika?

24 maja 2022

Refakturowanie - rozliczenie podatkowe w praktyce

Czy wiesz, na czym polega refakturowanie kosztów? W jaki sposób należy dokonać rozliczenia kosztu i przychodu powstałego z tytułu refaktury oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT w przypadku refaktury? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

24 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów