0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-02-01

Artykuły:

Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie małżonków?

Wspólne rozliczenie małżonków pozwala w większości przypadków na optymalizację podatkową w zakresie podatku dochodowego. Należy jednak spełnić określone przez ustawodawcę warunki, aby wspólne rozliczenie z małżonkiem było możliwe! Poznaj przesłanki!

1 lutego 2023

Naliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego na część etatu

Zatrudniasz pracowników na niepełny etat? Czy wiesz, ile dni urlopu im przysługuje? Jak wygląda naliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika pracującego w niepełnym wymiarze czasu pracy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

1 lutego 2023

Urlop bezpłatny pracownika młodocianego

Urlop bezpłatny pracownika młodocianego może zostać udzielony na podstawie wniosku. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego? Ile wynosi maksymalny czas jego trwania i jakie warunki należy spełnić, aby go dostać? Przeczytaj o tym w artykule

1 lutego 2023

Redukcja etatów – o czym powinien pamiętać pracodawca?

W razie planowania zmniejszenia zatrudnienia jest kilka czynników, o których powinien pamiętać pracodawca. Istotna jest znajomość regulacji dotyczących zwolnień grupowych. Dowiedz się o czym powinien pamiętać pracodawca, gdy nastąpi redukcja etatów!

1 lutego 2023

Ocena oddziaływania na środowisko i decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych

Czy wiesz, że przed uzyskaniem pozwolenia lub zezwolenia na realizację inwestycji należy przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko? Sprawdź, czym jest ocena oddziaływania na środowisko oraz jak uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach!

1 lutego 2023

Upadłość dewelopera – kiedy syndyk może prowadzić dalsze przedsięwzięcie deweloperskie?

Upadłość dewelopera oznacza problemy nie tylko dla przedsiębiorstwa będącego wykonawcą bloków mieszkalnych, domów czy szeregowców, ale także dla inwestorów tych przedsięwzięć. Sprawdź, kiedy syndyk może prowadzić dalsze przedsięwzięcie deweloperskie!

1 lutego 2023

Wspólnik spółki cywilnej a indywidualna działalność gospodarcza

Wspólnik spółki cywilnej poza przychodami ze spółki może osiągać również przychody z indywidualnej działalności gospodarczej. Przeczytaj, jak w takim przypadku powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie podatku dochodowego oraz składek ZUS!

1 lutego 2023

Środek trwały stanowiący współwłasność - jak rozliczyć sprzedaż?

Środek trwały wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej może być własnością bądź współwłasnością podatnika. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowy sposób rozliczenia, gdy sprzedawany jest środek trwały stanowiący współwłasność? Sprawdź!

1 lutego 2023

Import towarów niebędących własnością podatnika - jak rozliczyć?

Import towarów to czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym rozważymy przypadek, gdy miejsce ma import towarów niebędących własnością podatnika. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość rozliczenia podatku VAT przez importera?

1 lutego 2023

Świadectwo pracy 2023 r. – wzór z szerokim omówieniem

Świadectwo pracy jest bardzo ważnym dokumentem potwierdzającym zatrudnienie u danego pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek wydać je pracownikowi w ostatnim dniu zatrudniania. Co powinno zawierać? Dowiedz się i pobierz darmowy wzór w formacie PDF i DOCX!

1 lutego 2023

Urlop wypoczynkowy - kiedy i komu przysługuje?

Kompletny przewodnik po prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika związanych z urlopem wypoczynkowym. W jakich sytuacjach przysługuje Ci prawo do wolnego dnia od pracy oraz urlop wypoczynkowy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

1 lutego 2023

Właściwy urząd skarbowy dla VAT i PIT - jak się ustala?

Przedsiębiorca zakładając działalność gospodarczą, powinien ustalić, jaki urząd skarbowy jest dla niego właściwy do rozliczeń podatku dochodowego a także podatku VAT. Przeczytaj i sprawdź jak określić właściwy urząd skarbowy po zmianach!

1 lutego 2023

Sprzedaż prywatnej nieruchomości a opodatkowanie

Planujesz sprzedać nieruchomość i zastanawiasz się czy będziesz musiał zapłacić od tej czynności podatek? A jeśli tak to jaki i o jakiej stawce? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się z jakim podatkiem wiąże się sprzedaż prywatnej nieruchomości!

1 lutego 2023

Zmiana miejsca zamieszkania a obowiązek złożenia ZAP-3

Przy zmianie miejsca zamieszkania nie zapomnij o złożeniu formularza ZAP-3 do właściwego urzędu skarbowego! Poznaj, jakie kary przewidywane są za niezłożenia formularza oraz brak aktualizacji adresu zamieszkania oraz kto składa formularz ZAP-3!

1 lutego 2023

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) - nowe zasady rozliczenia

Prowadząc działalność, podatnicy często nabywają towary od kontrahentów z krajów UE, dokonując tym samym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Sprawdź, kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT i jak podatkowo rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru!

1 lutego 2023

Rozliczanie najmu prywatnego w PIT-36 - to warto wiedzieć!

Każdy podatnik może opodatkować najem prywatny za pomocą skali podatkowej. Do kiedy należy dokonać rozliczenia? Jak wygląda rozliczenie, gdy przedmiot najmu jest we współwłasności? Dowiedz się jak przebiega rozliczanie najmu prywatnego w PIT-36.

1 lutego 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów