0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-05-29

Artykuły:

Dyrektywa DAC7 a obowiązki raportowe dla operatorów platform e-commerce

Dyrektywa DAC7 zmienia dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Czy operatorzy platform e-commerce będą musieli przekazać organom sprawozdania z danymi o sprzedawcach i usługodawcach korzystających z platform?

29 maja 2024

Praca w dniu wolnym a uprawnienia do dodatkowego wynagrodzenia

Praca w dniu wolnym jest sytuacją coraz częściej spotykaną. Jest ona wymuszana przez sytuację na rynku pracy. Dowiedz się, jakie obowiązki ciążą wówczas na zatrudnionym oraz jakie rekompensaty można uzyskać! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

29 maja 2024

Ciąża w trakcie umowy zawartej na okres próbny - co warto wiedzieć?

Czy ciąża w trakcie umowy zawartej na okres próbny może uchronić pracownicę przed rozwiązaniem stosunku pracy? Sprawdź!

29 maja 2024

Czy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, ale również osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Jakie warunki należy spełnić, aby móc starać się o zasiłek? Ile wynosi jego wysokość? Przeczytaj i sprawdź!

29 maja 2024

Dyżury pracownicze – dopuszczalność stosowania oraz rekompensata

Dyżury pracownicze to specyficzna forma organizacji czasu pracy, która polega na tym, że pracownik pozostaje w gotowości do podjęcia pracy poza normalnymi godzinami pracy. Oznacza to, że pracownik musi być dostępny dla pracodawcy w razie potrzeby.

29 maja 2024

Normy czasu pracy osoby zatrudnionej na część etatu

Kodeks pracy określa normy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na cały etat. Z kolei dla pracowników pracujących na część etatu, normy czasu pracy powinny być pomniejszone proporcjonalnie. Przeczytaj i sprawdź, jak je wyliczyć!

29 maja 2024

Młodociani pracownicy a obowiązek płacenia składek ZUS w 2024

Przedsiębiorco pamiętaj, że zatrudnianie młodocianych pracowników związane jest z wieloma obostrzeniami ponieważ są oni chronieni przed szkodliwymi warunkami pracy! Przeczytaj i sprawdź, czy młodociani pracownicy generują obowiązek zapłaty składek ZUS!

29 maja 2024

W jakim celu przeprowadza się instruktaż stanowiskowy?

Kto może prowadzić instruktaż stanowiskowy dla pracowników? Kiedy powinien odbyć się instruktaż, w jakiej formie i jak długo powinien on trwać? Jakie przepisy regulują przeprowadzanie instruktażu stanowiskowego? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

29 maja 2024

Podpis elektroniczny zgodnie z rozporządzeniem eIDAS

Podpis elektroniczny w świetle rozporządzenia eIDAS zmienia sposób, w jaki korzystamy z identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w UE. Poznaj szczegółowe wymogi dla zaawansowanych i kwalifikowanych podpisów oraz ich skutki prawne!

29 maja 2024

Przekazanie działalności w darowiźnie na gruncie VAT

Osoba fizyczna może przekazać własne przedsiębiorstwo drugiej osobie w darowiźnie. Czy wiesz, czy przekazanie działalności w darowiźnie rodzi skutki na gruncie podatku od towarów i usług? Sprawdź, jak rozliczyć takie zdarzenie w kontekście podatku VAT!

29 maja 2024

Kontrola przesyłek pocztowych podatników przez fiskus - czy jest możliwa?

Do czego uprawnieni są funkcjonariusze w ramach kontroli celno-skarbowej? Czy dopuszczalna jest kontrola przesyłek pocztowych podatników przez fiskus? Przeczytaj artykuł i poznaj zasady przeprowadzania rewizji przesyłek pocztowych!

29 maja 2024

Księgowanie przychodów z kasy fiskalnej - wszystko, co warto wiedzieć

Księgowanie przychodów z kasy fiskalnej jest obowiązkiem przedsiębiorców, którzy muszą posiadać kasę rejestrującą. Zobowiązani są do sporządzania raportów sprzedaży dobowych i miesięcznych. Dowiedz się, jak prawidłowo księgować przychody z kasy fiskalnej!

29 maja 2024

Kasa fiskalna dla gastronomii a ulga na jej zakup

Kasa fiskalna dla gastronomii dla wielu początkujących przedsiębiorców kojarzy się z dużymi kosztami na starcie. Czy wiesz, że możliwe jest skorzystanie z ulgi na jej zakup? Sprawdź, ile wynosi ulga na zakup kasy fiskalnej w branży gastronomicznej!

29 maja 2024

Przekazanie JDG w darowiźnie a skutki podatkowe

Przekazanie JDG w darowiźnie może być neutralne podatkowo, jednak wiąże się z określonymi konsekwencjami w zakresie kosztów podatkowych. Artykuł omawia przepisy dotyczące przekazywania środków trwałych oraz towarów handlowych w takiej sytuacji!

29 maja 2024

Jak należy wykazać najem prywatny w JPK?

Czy ze względu na to, że najem prywatny na gruncie podatku VAT jest traktowany analogicznie jak najem prowadzony w ramach pozarolniczej działalności zachodzi konieczność wykazywania go w JPK? Jeżeli tak to jak wykazać najem prywatny w JPK? Sprawdź!

29 maja 2024

JPK_V7 a zwolnienie z VAT

Czy podatnik, który jest zwolniony z VAT ma obowiązek składania JPK_V7? Sprawdź, czy nievatowcy mają obowiązek w tym zakresie!

29 maja 2024

Zwolnienie podmiotowe z VAT - komu przysługuje?

Nie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność ma obowiązek rejestracji do VAT, bowiem może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego. Sprawdź w artykule, czym jest zwolnienie podmiotowe z VAT i kto może z niego skorzystać!

29 maja 2024

Przekaż do ZUS-u zaświadczenie o zarobkach, jeśli pobierasz świadczenie przedemerytalne

Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych muszą niezwłocznie poinformować ZUS o podjęciu działalności zarobkowej. Ponadto powinni przekazać do ZUS-u zaświadczenie o zarobkach. Przeczytaj i sprawdź, do kiedy mają czas!

29 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów